انتقاد دولت از دولت!، آخرین خبر ها از حقوق و مزایای بازنشستگان و لایحه خدمات کشوری

0
انتقاد دولت از دولت!، آخرین خبر ها از حقوق و مزایای بازنشستگان و لایحه خدمات کشوری
انتقاد دولت از دولت!، آخرین خبر ها از حقوق و مزایای بازنشستگان و لایحه خدمات کشوری

پاراف انتقاد دولت از دولت!، آخرین خبر ها از حقوق و مزایای بازنشستگان و لایحه خدمات کشوری : جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در دیدار جمعی از اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: نظام اداری فعلی نه تنها پیش برنده توسعه کشور نیست، بلکه ترمز و مانعی پیش روی توسعه کشور است که حتماً باید اصلاح شود. تحقق این امر بدون همراهی و مشارکت دولت و مجلس شورای اسلامی امکانپذیر نیست چرا که متاسفانه مقاومت هایی در برابر اصلاح نظام اداری وجود دارد.

نظام اداری فعلی کشور با مشکلات متعددی رو به رو است و علی رغم ابلاغ سیاست های کلی نظام اداری از سوی رهبر معظم انقلاب، متاسفانه هنوز اقدام جدی در این زمینه صورت نگرفته است.

معاون اول رئیس جمهوری در این جلسه با گرامیداشت هفته دفاع مقدس، نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی را فرصتی برای خدمتگزاری دانست و خطاب به نمایندگان حاضر در جلسه گفت: شما نمایندگان با مسائل و مشکلات کشور آشنا هستید و می توانید از طریق قانونگذاری صحیح در مسیر حل مشکلات کشور گام بردارید.

خوشبختانه علی رغم مشکلات و محدودیت ها، دستاوردهای قابل توجهی در تمامی حوزه ها به ویژه در بخش امنیت وجود دارد و به لطف خدا و تلاش نیروهای مسلح کشور، جمهوری اسلامی ایران از امنیت بسیار خوبی در مقایسه با کشورهای منطقه برخوردار است.

وی همچنین با اشاره به محدودیت هایی که دولت در بخش بودجه با آن مواجه است، اظهار داشت: آنچه در مجلس شورای اسلامی به عنوان بودجه سال ۹۵ کل کشور به تصویب رسیده ۲۹۵ هزار میلیارد تومان است و این در حالی است که پیش بینی می کنیم که حداکثر ۲۴۴ هزار میلیارد تومان از این بودجه تحقق خواهد یافت چرا که بخش اعظم بودجه دولت صرف پرداخت حقوق کارکنان و سایر هزینه های جاری خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اهمیت و نقش تاثیر گذار کمیسیون اجتماعی دولت در پیشبرد برنامه ها، اظهار داشت: کمیسیون اجتماعی دولت نقش پراهمیتی در تحقق برنامه های توسعه کشور دارد و می تواند کمک شایانی برای اصلاح نظام اداری کشور داشته باشد. آسیب های اجتماعی موضوعی نگران کننده است و دولت و مجلس شورای اسلامی می توانند با کمک یکدیگر گام های موثری در جهت کاهش آسیب های اجتماعی در کشور بردارند.

لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری در راه مجلس

جهانگیری به لایحه اصلاح قانون مدیریت خدمات کشوری نیز اشاره و تصریح کرد: این لایحه که در چارچوب آن موضوع ساماندهی حقوق و دستمزد مدنظر قرار گرفته است در آینده ای نزدیک تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد شد و انتظار دولت از نمایندگان خانه ملت این است که به دور از فضای احساسی، با نگاه کارشناسی و علمی این لایحه را به تصویب برسانند.

ادامه افزایش پلکانی حقوق بازنشستگان

جهانگیری در همایش روز خانواده و تکریم بازنشستگان اعلام کرد امیدوارم دولت بتواند با اجرای طرح‌های پلکانی افزایش حقوق بازنشستگان در یک دوره زمانی مشخص، دریافتی آنان را به درصد قابل توجهی از دریافتی حقوق بگیران نزدیک کند وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی : سیاست افزایش مستمری و پیشی گرفتن آن بر تورم را سال به سال دنبال می‌کنیم مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری از پرداخت وام ۳ میلیون تومانی به ۲۵۰ هزار بازنشسته خبر داد.

پیشنهادی از وزارت رفاه در دولت در دست بررسی است تا در استانداری‌ها و فرمانداری‌ها، رؤسای کانون‌های بازنشستگی حضور داشته باشند و بتوانیم در کنار خانه‌های امید ارتباط تشکیلاتی منظم‌تری با بازنشستگان داشته باشیم.

اسحاق جهانگیری با بیان به اینکه ورودی و خروجی صندوق‌های بازنشستگی که از چالش‌های مهم دولت به شمار می‌آید نامتعادل است افزود : کمک به این صندوق‌ها همواره از مواردی به شمار می‌آید که در بودجه دولت به آن توجه می‌شود.وی اظهار داشت: درحال حاضر صددرصد پرداختی بازنشستگان نیروهای مسلح و ۷۵ درصد پرداختی بازنشستگان صندوق کشوری از محل بودجه دولت تأمین می‌شود.وی به تنگناهای بودجه دولت اشاره کرد و افزود: با این حال امسال حقوق شاغلین ۱۲ درصد و بازنشستگان ۲۰ درصد افزایش یافته است.

بر تداوم افزایش حقوق بازنشستگان

محمد تقی نوربخش مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در همایش خانواده و تکریم از بازنشستگان از تلاش این سازمان برای افزایش حقوق بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی خبر داد. امسال و همچنین در بودجه سال آینده، علاوه بر افزایش حقوق بازنشستگان سفرهای زیارتی آنان را افزایش دهیم و درباره بیمه‌های تکمیلی هم باتوجه به اینکه در آبان ماه اعتبار آن به پایان می‌رسد در حال برنامه‌ریزی برای مشارکت بیشتر در این زمینه هستیم.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با بیان اینکه سیاست افزایش مستمری‌ها و پیشی گرفتن نرخ افزایش آن بر تورم را ادامه می‌دهیم گفت: برنامه‌ای برای افزایش سهم بازنشستگان در نظارت بر هیأت مدیره صندوق‌ها به مجلس ارائه کرده‌ایم. بررسی‌هایی انجام شده و بیماری‌هایی که بازنشستگان بیشتر مبتلا می‌شوند را تحت پوشش بیمه بردیم که تعویض مفصل زانو از آن جمله است.

در ابتدای دولت از مدیر عامل وقت صندوق درباره انتصاب‌ها سؤال کردم، متأسفانه هیچ مدیری را بر اساس نظام کارشناسی در هیأت مدیره‌ها منصوب نکرده بودند.از ابتدا استراتژی ما این بود که صندوق‌ها به محل زندگی اجتماعی بازنشستگان تبدیل شوند.

جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان

محمود اسلامیان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری گفت: دولت برای افزایش کف حقوق ۷۵۰ هزارتومانی بازنشستگان ۶ هزار میلیارد تومان اعتبار اختصاص داد تا حداقل حقوق به ۹۰۰ هزار تومان در سال ۹۵ برسد.وی تأکید کرد: این افزایش پلکانی برای رسیدن به تعادل باید چند سال ادامه یابد.مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در ادامه از پرداخت وام ۳ میلیون تومانی به ۲۵۰ هزار بازنشسته تحت پوشش این صندوق خبر داد.

محمود اسلامیان مجموع اعتبارات پیش‌بینی شده برای پرداخت وام به بازنشستگان را ۷۵۰ میلیارد تومان دانست و گفت: بازنشستگان متقاضی می‌توانند در روزهای پایانی مهر امسال برای ثبت‌نام به سامانه صندوق بازنشستگی کشوری مراجعه کنند.

مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری نیز با بیان اینکه این صندوق هرماه به ۲۱ هزار نفر از بازنشستگان متقاضی وام ۳ میلیون تومانی می‌پردازد اولویت را با بازنشستگانی دانست که تاکنون از این تسهیلات مالی استفاده نکرده‌اند.سقف وام بازنشستگی صندوق بازنشستگی کشوری در سال ۹۴ و پیش از آن ۲ میلیون تومان بود.ایران.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here