دولت سیاست‌های کلی خانواده را برای اجرا ابلاغ کرد

هم رده دولت ۸۵ درصد هزینه‌ بیمارستانی درمان ناباروری را پرداخت می کند : دکتر محمدآقاجانی معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست خبری اعلام کرد، از ۹ شهریور امسال خدمات تشخیصی و درمانی ناباروری تحت پوشش وزارت بهداشت قرار گرفته است و دولت ۸۵ درصد هزینه‌های درمان ناباروری را در مراکز دولتی می‌پردازد.

پیش از این وزارت بهداشت تنها به بخشی از این زوج‌ها که تحت پوشش نهادهای حمایتی بودند، خدمات رایگان ارائه می‌داد. دولت یازدهم برای پوشش حمایتی از زوج‌های نابارور ۱۰۵ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است.

در قالب این برنامه مثلاً به ازای یک IVF یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دولت یارانه می‌دهد و چیزی حدود ۳۰۰ هزار تومان را هم بیماران پرداخت می‌کنند. این در حالی است که در گذشته همه هزینه را مردم می‌دادند.

معاون درمان وزیر بهداشت در نشست خبری خود با خبرنگاران، ابتدا درباره دستاوردهای طرح تحول درمان، ویژگی‌ها و چگونگی اجرای این طرح سخن گفت. آقاجانی گزارشی از وضع بیمارستان‌ها پیش از طرح تحول نظام سلامت ارائه کرد.

زمانی که دولت یازدهم شروع به کار کرد مردم با مشکلات جدی در حوزه درمان مواجه بودند. پرداخت از جیب مردم نزدیک به ۶۰درصد بود و میزان خانوارهایی که به دلیل هزینه‌های درمان زیر خط فقر می‌رفتند به ۷ درصد رسیده بود. در دسترسی به خدمات و پزشک متخصص هم بیمارستان‌های وزارت بهداشت با مشکلات جدی بویژه در مناطق محروم مواجه بودند و تجهیزات پزشکی فرسوده بود و از نظر اقتصادی با بحران بیمارستان‌ها از نظر توازن میان هزینه و درآمد ورشکسته محسوب می‌شدند.

میزان رضایتمندی مردم از خدمات بیمارستانی به ٨٣‌ درصد رسیده و در این مدت هم ۹۵ درصد ایرانیان تحت پوشش بیمه خدمات درمانی قرار گرفتند. همچنین برنامه کاهش پرداختی برای بیش از ۱۶ میلیون بیمار بستری در بیمارستان‌ها انجام شد و هزینه‌هایشان از ۳۷ درصد به ۳۶ درصد رسید.

آقاجانی اشاره ای هم به پرداختی از جیب مردم داشت: «پیش از طرح تحول سلامت، پرداختی مردم در سه دسته صندوق بیمارستان، هزینه‌های خرید دارو و دستمزد پزشک در خارج از بیمارستان تقسیم می‌شد، اکنون همه اینها تغییر یافته و پرداخت‌ها در صورتحساب قانونی بیمارستان تجمیع شده است و تنها همان فرانشیز تعیین شده از سوی مردم پرداخت می‌شود. بر این اساس مردم دیگر از خارج بیمارستان تجهیزات و دارو نمی‌خرند و پرداخت‌های غیر قانونی هم بویژه در شهرستان‌ها بسیار اندک شده؛ به طوری که به نزدیک صفر رسیده است.»

معاون وزیر بهداشت در حوزه درمان همچنین از توقف روند افزایشی سزارین و کاهش آن گرفته تا استقرار ۵۸۶۰ پزشک متخصص و فوق تخصص در ۳۰۱ شهر محروم، توجه به خدمات سرپایی و ۱۷ هزار پزشکی که در مناطق محروم کار می‌کنند و حتی هزار تختی که برای بیماران روانپزشکی ایجاد شد، خبر داد.

به مناسبت هفته دولت خبر جدیدی را در حوزه ناباروری به عنوان مژده‌ای به زوج‌های نابارور اعلام می‌کنم. از امروز (۹ شهریور) همه زوج‌های نابارور که تعدادشان در کشور دو میلیون زوج است می‌توانند از پوشش طرح تحول نظام سلامت برای هزینه‌های‌شان بهره‌مند شوند. در قالب این برنامه ۸۵ درصد تعرفه دولتی خدمات ناباروری برای همه زوج‌های نابارور در سراسر کشور پرداخت می‌شود.

به گفته آقاجانی، این اقدام با رعایت جنبه‌های طبی و تخصصی که در دستورالعمل آمده است، انجام می‌شود یعنی اگر زوج‌ها به مرکز دولتی یا خصوصی طرف قرارداد با دانشگاه مراجعه کنند این هزینه به زوج‌ها پرداخت می‌شود و هر خدمت نیز تا سه نوبت تحت پوشش قرار می‌گیرد. خدمات ناباروری شامل خدمات دارویی و خدمات تشخیصی – درمانی است که ما خدمات تشخیصی، درمانی آن را پوشش می‌دهیم. برخی داروهای درمان ناباروری از سوی سازمان غذا و دارو یا سازمان‌های بیمه گر پوشش داده می‌شود که البته کامل نیست.

در قالب طرح تحول نظام سلامت ۱۷مرکز جدید ناباروری را با تمرکز بر نقاط محروم و استان‌های فاقد مرکز درمانی ناباروری که شامل شش استان یاسوج، گلستان، زاهدان، هرمزگان، شهرکرد و لرستان بودند، ایجاد می‌کنیم و در عین حال ۲۴مرکز درمان ناباروری موجود هم در حال تجهیز داریم.

بنا داریم که همین امسال ۲۰۰ واحد آمبولانس موتوری را در سطح تهران مستقر کنیم چرا که در تهران با ترافیک‌های سنگین مواجهیم که این موضوع دسترسی آمبولانس‌های ما را به نقاط شلوغ شهر بسیار کند می‌کند.

در قالب طرح تحول نظام سلامت ۱۶۰۰ آمبولانس پیشرفته جدید در سه تیپ برای ناوگان ۱۱۵ توزیع می‌شود که آنها را تا پایان سال تحویل می‌دهیم. در عین حال بزودی شاهد راه‌اندازی هفت پایگاه اورژانس هوایی جدید در هفت نقطه خواهیم بود. البته هدف نهایی ما در این حوزه ایجاد ۴۴ پایگاه در ۱۵۰ هزار کیلومتر از نقاط روستایی و محروم کشور است.ایران.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.