در دولت معاونین وزیری را داریم که دو بار جراحی قلب انجام داده‌اند!

برخی از وزرای دولت در تقابل با رئیس‌جمهور هستند و از زیرمجموعه‌های خود می‌خواهند تا تصمیمات را اجرا نکنند. دولت با وزرا و نیروهایش تعارف دارد و به نوعی می‌خواهد بار تغییر وزرا را بر دوش مجلس بگزارد. بسیاری از وزرا و مدیران دولت به دلیل سن بالا مناسب برای شرایط امروز کشور نیستند و دولت باید از نیروهای جوان و با انگیزه در اداره امور استفاده کند. نماینده مردم فریمان در ادامه گفت که ما معاونین وزیری را داریم که دو بار جراحی قلب باز کرده‌اند و معاونین استانداری را داریم که به دلیل کهولت سن قادر نیستند حتی به دو شهرستان سرکشی کنند.

سید احسان قاضی زاده نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس می‌گوید: ما نیازمند مردانی متناسب با شرایط جنگ اقتصادی هستیم، در این جنگ، جنگ بین اراده‌ها است اصولا زمانی که وزارت خزانه‌داری آمریکا سیاستگذار بحث‌های جنگ اقتصادی می‌شود وزارت اقتصاد ما باید رهبری حوزه جنگ اقتصادی را بر عهده داشته باشد و اگر فرمانده و رهبر تصمیمی در حوزه برنامه، بودجه، مالیات، خزانه و… اتخاذ کرد همان تصمیم باید اجرایی شود.

امروزه بانک‌های ما کاملا منفعت‌طلب هستند و همانند یک بنگاه اقتصادی صرف عمل می‌کنند و اصلا برایشان مهم نیست که در کشور چه می‌گذرد و چه بر سر مردم می‌آید، برایشان مهم نیست که شرایط مردم خوب است یا بد.

مجلس ما به لحاظ ساختار انتخاباتی ایراد دارد

مجلس ما به لحاظ ساختار انتخاباتی ایراد دارد، مکانیسم‌های تعیین افراد در مجلس مکانیسم‌های سهل و ممتنعی است که البته بخشی از اینها الزاما مربوط به شورای نگهبان نیست بلکه مربوط به قانون انتخابات مجلس است و به نظر من باید در قانون انتخابات اصلاحات اساسی صورت گیرد.

موضوع دیگر روند حوزه‌های انتخابیه است، که در این ارتباط بحث شهرستانی و استانی شدن مطرح بود که وقتی در مجلس تحزب وجود نداشته باشد، وقتی در کشور جریانات شناسنامه‌دار اعم از اصولگرا و اصلاح‌طلب نداشته باشیم این موضوع محقق نمی‌شود.

نمایندگان منفعت‌گرا در موضوعات مختلف مجلس را دچار مشکل می‌کنند

خیلی از نمایندگان با نردبان اصلاح‌طلبان وارد مجلس شدند و به این جریان وفادار نماندند و در مورد اصولگرایان نیز وضع به همین ترتیب است و افرادی با نام اصولگرا وارد مجلس شدند و به این جریان وفادار نماندند. ما به این جریان به عنوان یک جریان منفعت‌گرا نگاه می‌کنیم و این به این معنا است که نماینده مربوط در موضوعات مختلف منافع فردی خود را دنبال می‌کند که اقدامات مجلس را می‌توان نتیجه و اثر این اقدام دانست. نتیجه این اقدام این می‌شود که مجلس در ارتباط با موضوعات مربوط به مؤسسات مالی و اعتباری، محیط زیست، ریزگردها، لوایح چهارقلو، سؤال از رئیس‌جمهور، استیضاح وزرا و… دچار چالش می‌شود که جایگاه کل مجلس در افکار عمومی جامعه دچار خدشه شود.

مردم با تبعیضدر کشور و با گرانی در بازار مشکل دارند

من وقتی در روستاها و دیگر مناطق حوزه انتخابیه حضور پیدا می‌کنم مردم می‌گویند که ما از شما به عنوان نماینده آب، برق و… می‌خواهیم اما آنچه که از همه اینها مهمتر است این است که ما با تبعیض در کشور و با گرانی و بی‌ثباتی در بازار مشکل داریم.

موضوع نرخ ارز تا قیمت جو و گندم و خوراک دام سنگین و سبک در روستاها تأثیر می‌گذارد. قیمت جو برای خوراک دام که در بازار رسمی و دولتی ۸۷۰ تومان است که توزیع نمی‌شود در بازار آزاد با قمیت ۱۵۰۰ تومان عرضه می‌شود و این نشان می‌دهد که یک گرانی تا عمق مشکلات مردم در روستاها تأثیر دارد.

یکی از مهمترین مؤلفه‌های توسعه اقتصادی ثبات است، پایه ثبات انگیزش‌های روانی دارد، وقتی یک دولت مقتدر نتواند خودش را نشان دهد و اثبات کند مردم دچار از هم گسیختگی روانی می‌شوند و این امر بر عرصه اقتصادی نیز تأثیر می‌گذارد.

در این شرایط نقش مجلس این است که قدرت خود را نشان دهد و موضع‌گیری‌های صریح، شفاف، دقیق و عینی داشته باشد. ما رئیس‌جمهور کابینه را ترمیم نکند مجلس خود دست به کار می‌شود.

نیروهای کیفی‌تر سر کار نیایند با وجود تغییرات باز هم اتفاق خاصی نمی‌افتد

آنچه که ما تا کنون در ارتباط با تغییر در کابینه توسط دولت شنیده‌ایم همه در حد گمانه‌زنی بوده است، حرف‌های متناقض در این باره زیاد شنیده می‌شود و من معتقدم که اگر این گمانه‌زنی‌ها صحت داشته باشد با وجود تغییرات هم اتفاق ویژه‌ای در دولت نخواهد افتاد مگر اینکه نیروهای کیفیتر و بهتر از بدنه اقتصادی با بدنه یک مجموعه مشورتی روی کار بیایند.

دولت در برخی حوزه‌ها نیازمند نیروهای مقتدر از نظر اجرایی است و امیدوارم رئیس‌جمهور در تصمیم‌گیری‌هایش تمام این مؤلفه‌ها را مد‌نظر قرار دهد. جا‌به‌جایی و تغییر در کابینه باید جا‌به‌جایی معناداری برای جامعه باشد جا‌به‌جایی افراد صاحب طرح و برنامه و جا‌به‌جایی‌ای که نشان از اقتدار در عملکرد داشته باشد، فرماندهی باید واحد، مشخص و پاسخگو باشد.

وزارتخانه‌های کشور و آموزش و پرورش در استان‌ها هنوز دنبال سیاسی‌بازی هستند

اخباری که ما از درون بدنه وزارتخانه‌هایی همچون وزارت کشور و وزارت آموزش و پرورش داریم از این امر حکایت دارد که زیرمجموعه این وزارتخانه‌ها در حوزه‌های استانی و ملی هنوز به دنبال مسائل سیاسی و سیاسی‌بازی هستند و معنی این مسأله این است که هنوز اولویت اصلی کشور مسائل اقتصادی نیست و پرداختن به مسائل اقتصادی جنبه عملیاتی به خود نگرفته است و این موجب ایجاد نارضایتی در میان مردم می‌شود. هنوز به دنبال این هستند که فلان فرماندار یا بخشدار از خط ما هست و فلان فرماندار یا بخشدار نه و این در حالی است که مشکلات و دغدغه‌های مردم چیزهای دیگری است.

بعضی وزرا در تقابل با رئیس‌جمهور تصمیمات را اجرایی نمی‌کنند

سؤال اینجا است که چرا این دولت با بسیاری از نیروهای خودش تعارف دارد؟ چرا این دولت از مجلس می‌خواهد بیاید و دخالت کند و بسیاری از نیروهایش را مجلس جا‌به‌جا کند چرا دولت می‌خواهد با تعارف و بفرما و ماشاالله و این قبیل موارد کارهایش را به پیش ببرد؟ دولت باید سریع تصمیم بگیرد و به این تصمیمات عمل کند و در اولویت‌بندی مسائل به صورت مقتدرانه عمل کند.

تعدادی از وزرای دولت حتی با شخص رئیس‌جمهور هماهنگ نیستند و نه‌تنها تصمیمات رئیس‌جمهور را اجرا نمی‌کنند بلکه تقابل دارند و از دستگاه‌ها و نهادهای دیگر می‌خواهند این تصمیمات را اجرا نکنند و سؤال اینجا است که دولت چرا با همین وزرای خود تعارف دارد؛ این عدم اقتدار و تعارف داشتن از وزیر آغاز می‌شود و به استاندار، فرماندار و بخشدار نیز رسیده است. مردم این عدم اقتدار را متوجه می‌شوند و این موضوع موجب ایجاد هرج‌و‌مرج در جامعه می‌شود و بی‌ثباتی به همراه می‌آورد.

سؤال اینجا است که چرا در حوزه انتصابات در دولت باید مجلس با استیضاح و امثال این ابزارها و راه‌ها وارد شود؟ همین می‌شود که رئیس دولت یک چیزی می‌خواهد و وزرایش با نمایندگان به اصطلاح مثبت مذاکره و به اصطلاح منفی آن لابی می‌کنند.

در دولت معاونین وزیری را داریم که دو بار جراحی قلب انجام داده‌اند

طبق استعلامی که از دیوان محاسبات گرفته شده ۱۹۷۰ مسئول بازنشسته در رده‌های مختلف دولت مشغول به کار هستند. دولت در همه رده‌ها به صورت گسترده از بازنشستگان استفاده کرده است، معاونین وزیری را داریم که دو بار جراحی قلب باز انجام داده‌اند، معاونین استاندارانی در دولت هستند که آنها را هم‌تراز با معاونین وزیر کرده‌اند و این معاونین استانداران به علت بیماریهایی که دارند نمی‌توانند حتی به دو تا شهرستان سفر کنند. سفرایی دارند که در خارج از کشور به دنبال کار درمانشان هستند.

وقتی به مسئولین امر گفته می‌شود که از نیروهای جوان استفاده کنید عنوان می‌کنند که نیروی جوان کم تجربه است و دولت را فَشَل می‌کند که باید در پاسخ گفت که اگر در این مدتی که نیروهای جوان در دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها مشغول بوده‌اند و این مجموعه‌ها نتوانسته‌اند به این نیروی جوان کار یاد دهند و آن را پله پله ارتقاع دهند این به خاطر بی‌کفایتی مسئولان مربوطه است و باید خودشان کنار بروند.

نکته دیگر این است که برخی از مسئولان در رده‌های مختلف در دهه ۵۰ وارد سیستم کاری شده‌اند و این در حالی است که امروز در چهلمین سال پیروزی انقلاب هستیم و این افراد هنوز کنار نرفته‌اند.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وب سایت هم رده به فروش میرسد. برای خرید به تلگرام پیام دهید.ورود به تلگرام