شورای نگهبان ۴ مصوبه شتابزده روزهای آخر مجلس نهم را رد کرد

0
شورای نگهبان ۴ مصوبه شتابزده روزهای آخر مجلس نهم را رد کرد
شورای نگهبان ۴ مصوبه شتابزده روزهای آخر مجلس نهم را رد کرد

پاراف شورای نگهبان ۴ مصوبه شتابزده روزهای آخر مجلس نهم را رد کرد : یکی از مصوبات شتابزده مجلس  با رد شورای نگهبان روبه‌رو‌ شد. لایحه «احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور» در جلسه ۲۸ اردیبهشت سال جاری در حالی از تصویب نمایندگان گذشت که بسیاری از کارشناسان و برخی نمایندگان مجلس هم منتقد نحوه بررسی آن توسط مجلس نهم بودند. در جریان بررسی این لایحه در بهارستان، الحاقیه‌های زیادی از سوی مجلس به آن اضافه شد که به گفته برخی کارشناسان، ماهیت لایحه را تغییر داد. اگر چه اصل لایحه ۵۰ ماده داشت اما خروجی آن از مجلس همراه بود با اضافه شدن ۷۰ ماده الحاقی.

نظر شورای نگهبان درباره لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه چنین است: با وجود اشکالات و ابهامات متعددی که بر این مصوبه وارد است، نظر به اینکه علاوه بر اصلاحات و الحاقاتی که در متن لایحه تقدیمی دولت توسط مجلس به عمل آمده کلاً در ۵۰ ماده به تصویب رسیده است، با عنایت به اینکه قریب به ۷۰ ماده به عنوان مواد الحاقی به آن افزوده شده است، از آنجا که لایحه دولت با مصوبه مجلس ماهیتاً اختلاف فاحش پیدا کرده و موارد اضافه شده بخصوص مواد الحاقی از مصادیق طرح موضوع اصل ۷۴ قانون اساسی محسوب نمی‌شوند و اصلاحات مذکور در اصل ۷۵ نیز در مورد آنها صدق نمی‌کند و این امور عرفاً اصلاح در لایحه نیز محسوب نمی‌گردد لذا مصوبه مرقوم مغایر اصول فوق‌الذکر شناخته شد.

یکی از این مواد الحاقی مربوط به تغییراتی بود که در ماده ۴۵ قانون خدمت وظیفه عمومی داده و تبصره‌ای به آن اضافه شد. در این تغییرات آمده بود که برای معاف شدن یک نفر از فرزندان آزادگان، جانبازان و رزمندگان، دیگر نیازی به سابقه ۲۴ ماه آزادگی نیست و این عدد به ۱۲ ماه تقلیل پیدا کرد. همچنین شرط ۲۵ درصد جانبازی به ۱۰ درصد و ۳۰ ماه حضور در جبهه به ۱۲ ماه حضور تغییر کرد. به این ترتیب شرایط معافیت برای فرزندان خانواده ایثارگران و جانبازان راحت‌تر از قبل شد.

  طرح تقویت بسیج

از جمله طرح‌های شتابزده دیگری که در آخرین روزهای کاری مجلس نهم تصویب شد، طرح موسوم به تقویت بسیج بود که آن هم از سوی شورای نگهبان تأیید نشد. این مصوبه در جلسه ۴ خرداد ۹۵ یعنی آخرین روز کاری مجلس نهم تصویب شده بود.شورای نگهبان در این خصوص نظر داده است:

۱- تمامی بندهای ماده یک باید در چارچوب تدابیر فرماندهی معظم کل قوا، سیاست‌های کلی نظام و مصوبات شورای عالی امنیت ملی صورت پذیرد و الا مغایر اصول ۱۱۰ و ۱۷۶ قانون اساسی است.

۲ – تبصره ۲ ماده ۴، مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی شناخته شد.

طرح اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی

شورای نگهبان همچنین طرح اصلاح موادی از قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی را رد کرد. این طرح هم مصوب ۳ خرداد و یک روز مانده به پایان کار مجلس نهم است.

لایحه تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی

شورای نگهبان همچنین لایحه تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی را با اصول ۵۳،۵۲، ۶۰، ۷۵و۸۵ قانون اساسی مغایر دانست.ایران.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید