نظارت نصفه و نیمه بر مهدهای کودک

0
مهدهای کودک
مهدهای کودک

پاراف نظارت نصفه و نیمه بر مهدهای کودک : نام مهد‌های کودک با حاشیه و حادثه گره خورده یک روز حادثه کودک آزاری در مهدکودکی در اردبیل جنجال به پا می‌کند، روز دیگر برگزاری کلاس‌های خلاف عرف و شهریه‌های میلیونی آنها خبرساز می‌شود، بتازگی نیز بحث استخر مختلط در یکی از مهدهای کودک شمال تهران حاشیه ساز شده و خیلی‌ها را به واکنش واداشته است؛ هرچندمعاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران از تعطیلی موقت این مهدکودک خبر می‌دهد و تاکید می‌کند پرونده این مهد برای بررسی بیشتر در اختیار شورای عالی بهزیستی قرار گرفته است. اما کارشناسان معتقدند شیوه‌های آموزشی به کار گرفته در مهد‌های کودک سبب فرصت سوزی می‌شود، چراکه تاثیری در مهارت آموزی کودکان ندارد.

 گرفتن شهریه بالا، برگزاری کلاس‌های فوق برنامه اجباری و تعداد بالای آنها از تخلفات عمده مهد‌های کودک است.

این بار اول نیست که پای ماجرای سوءمدیریت در مهدهای کودک کشور به روزنامه‌ها باز می‌شود، اما این‌بار اتفاق کمی متفاوت است و به قول برخی کارشناسان موضوع با ارزش، اعتقادات و فرهنگ کشور در تضاد است و اگر به این مسائل بدرستی و بموقع رسیدگی نشود تبعات آن در آینده بیشتر نمود پیدا خواهد کرد.

ابراهیم غفاری، معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران درباره ماجرای مهدکودکی با استخر مختلط توضیح می‌دهد: دربازرسی‌هایی که پیش از این از مهدکودک به عمل آمده بود مدیر مجموعه تاکید داشت از استخر استفاده نمی‌شود، اما وقتی به شکل سرزده از مهدکودک بازدید کردیم متوجه شدیم مهدکودک مذکور تخلف کرده است، به همین دلیل آن را به شکل موقت تعطیل کردیم. در واقع برای این که والدین بتوانند مهد مناسبی برای کودک خودپیدا کنند کمتر از یک هفته به مهدکودک مهلت داده شده تا فعالیتش را به پایان برساند.

زندگی شهرنشینی سبب شده بسیاری از والدین کودکان خود را در اختیار مهد‌های کودک قرار دهند، اما نحوه مدیریت این مراکز و اتفاقاتی که در این حوزه خبرساز می‌شود هر روز به نگرانی برخی والدین دامن می‌زند.

آن طور که او می‌گوید بهزیستی نسبت به چنین تخلفاتی حساس است. به همین علت برای رسیدگی به پرونده مهدکودک متخلف جلسه اضطراری تشکیل شده و تصمیم بر این شده تا مهدکودک به شکل موقت تعطیل شود. این درحالی است که پرونده مهدکودک متخلف به شورای عالی نظارت سازمان بهزیستی کشور نیز فرستاده خواهد شد و در این کمیسیون نسبت به تعطیلی دائم این مهدکودک تصمیم گرفته می‌شود.

پای درد دل والدینی که کودکشان را به مهد‌های کودک می‌فرستند که بنشینید خواهید شنید نگرانی‌های آنها محدود به شهریه‌های بالای این مراکز و نبود برنامه‌های آموزشی مناسب نمی‌شود.

اغلب والدینی که کودکشان را به مهدکودک می‌فرستند ازاین گله دارند که اولیای مهدکودک فقط به فکر درآمدزایی هستند و از هر ترفندی برای این کار استفاده می‌کنند. مادری که خود روان شناس است دراین‌باره چنین توضیح می‌دهد: برای برنامه‌هایی مانند انواع رقص‌ها از والدین پول می‌گیرند، اما نمی‌دانند آموزش این مسائل چه نقشی در آینده کودکان دارد. او یاد آور می‌شود: علاوه بر این، به بهانه گرفتن آزمون‌های روان‌شناسی نیز بارها از ما هزینه گرفته‌اند و نسبت به اشاعه مسائلی می‌کوشند که با فرهنگ و دین ما مغایر است.

این در حالی است که کارشناسان اعتقاد دارد هدف از ایجاد مهد‌های کودک این است که کودکان از محیط خانواده به اجتماع بزرگ‌تری وارد شوند و بتوانند برخی مهارت‌های لازم را برای شروع زندگی به‌دست آورند، البته این محیط‌ باید به گونه‌ای باشد که حفظ ارزش‌های جامعه نیز برایشان مهم باشد.

اغلب کارشناسان بر این باروند آموزش‌هایی که در برخی مهدهای کودک به کودکان ارائه می‌شود نقش چندانی در مهارت‌آموزی آنها ندارد و به نظر می‌رسد بیشتر برای پرکردن وقت و مجاب کردن والدین به ثبت‌نام کودکان دنبال می‌شود.

علیرضا کرمانی، پژوهشگر اجتماعی در حوزه کودک هم درباره ماجرای استخر مختلط در یکی از مهد‌های کودک و تاثیر آن بر جامعه می‌گوید: اگر برای جامعه‌ای جدایی جنسیتی ارزش است، رعایت نکردن این نکته در مهد‌های کودک سبب تشدید این مساله در بزرگسالی خواهد شد. او بیشتر کلاس‌های آموزشی که این روزها در مهدهای کودک مد شده را کاری بیهوده می‌داند و یادآور می‌شود: اکنون مهد‌های کودک محلی برای آموزش نیستند و ادر بیشتر فرصت‌سوزی اتفاق می‌افتد. آن‌طور که او توضیح می‌دهد مهد‌های کودک باید محلی برای شکوفایی طبیعت و خلاقیت کودکان باشند و بهتر است ارائه آموزش به کودکان از طریق آموزش و پرورش و درسنین مشخص صورت بگیرد.جام جم.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید