انتقاد رئیس قوه قضائیه از دولت به دلیل عدم دیدن کمبودها

0
انتقاد رئیس قوه قضائیه از دولت به دلیل عدم دیدن کمبودها
انتقاد رئیس قوه قضائیه از دولت به دلیل عدم دیدن کمبودها

پاراف انتقاد رئیس قوه قضائیه از دولت به دلیل عدم دیدن کمبودها : آیت الله آملی لاریجانی رئیس قوه قضائیه در خصوص گلایه های مطرح شده نسبت به دولت گفت: اینکه ما از دولت گلایه می‌کنیم به این دلیل است که کمبودها را نمی‌بیند. در حال حاضر قوه قضائیه با کمبود نیروی انسانی مواجه است.

کمبود نیروی انسانی در کنار کمبود فضای فیزیکی به عنوان دو مشکل اصلی است به همین منظور بحث نیروی انسانی، بحث بسیار مهمی است که باید لحاظ شود؛ چراکه دستگاه قضایی به شدت دچار کمبود نیرو است.

آیت الله آملی لاریجانی افزود : اگر قوه قضائیه کارآمدی نداشته باشد، نمی تواند آراء صادره را درست اجرا کند به همین منظور قوه قضائیه فراتر از شاخصه عدالت باید اوصاف دیگری داشته باشد که هر کدام از آنها متوقف بر مقدماتی است.

پیشنهاد ما این است که در برنامه ششم نیز حداقل جذب ۴ هزار قاضی در نظر گرفته شود؛ چراکه ما در کمیسیون تلفیق مشکلاتی را برای جذب قاضی داشتیم به طوری که آنها جذب ۸۰۰ قاضی پیشنهادی را به ۵۰۰ نفر کاهش دادند.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: منظر دیگر ملاحظه فعالیت ها و تلاش های نیروها و کارکنان دستگاه قضایی است که این مسئله در ارزیابی ها بسیار تاثیرگذار است و به همین منظور باید تلاش یک مسئول را در کنار محدوده های کاری اش لحاظ کنیم.

رئیس قوه قضائیه به اعتقادات مطرح شده نسبت به دولت اشاره کرد و توضیح داد: اینکه ما از دولت گلایه می کنیم، تعمدی نیست بلکه صحبت ما این است که آنها کمبودها را نمی بینند؛ چراکه ما در بسیاری از شعبات قضایی خود با تراکم پرونده ها مواجه هستیم.

وی با انتقاد از نادیده گرفتن بودجه مناسب برای تامین نیازهای اولیه دستگاه قضا خاطرنشان کرد: حتی برای تامین نیازهای اولیه نیز بودجه کافی لحاظ نمی شود به طوری که پاداش پایان خدمت قضات باسابقه لحاظ نشده است و این بر خلاف دستورات دینی و شرعی ما است.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه نگاه مغفولانه ای نسبت به دستگاه قضا حاکم است، اظهار کرد: نگاه های این چنینی باعث می شود تا در ارزیابی ها مشخص شود که دستگاه قضا تا ایده آل شرعی و قانونی خود فاصله دارد.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به آمار ۱۵ میلیونی پرونده ها در محاکم قضایی گفت: در سال گذشته ۴۰ میلیون خدمات ثبتی به مردم ارائه شده که این آمار بسیار قابل توجه است.مهر.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here