روش دولت در سال ۹۵ درباره استخدامی های جدید و تبدیل وضعیت شرکتی‌ها

12
تبدیل وضعیت شرکتی‌ها
تبدیل وضعیت شرکتی‌ها

پاراف روش دولت در سال ۹۵ درباره استخدامی های جدید و تبدیل وضعیت شرکتی‌ها : دولت در لایحه برنامه ششم توسعه علاوه بر محدودسازی استخدام‌های جدید و رسمیت بخشیدن به اشتغال ساعتی و قراردادی، تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی و جذب مستقیم آنها در بدنه دولت را کاملا متوقف کرد.

چند سال پیش در زمان فعالیت دولت دهم طرحی از سوی وزارت کار و مقامات دولتی آن زمان مطرح می شد مبنی بر اینکه کلیه شرکت‌های پیمانکاری و تامین نیروی انسانی باید از پروسه فعالیتی حذف شوند و دیگر هیچ واسطه ای حق فعالیت در تامین نیاز به نیرو در دستگاه های بدنه دولت را نخواهد داشت.در همین حال، دولت چند مصوبه در این باره ارائه کرد و وزیر کار وقت گفت بساط شرکت‌های تامین نیروی انسانی را بر خواهیم چید. طرح این مسائل باعث ایجاد موجی از درخواست‌ها در بخش‌های مختلف شد. بسیاری بر آن شدند تا در فرصتی که دولت برای تبدیل وضعیت استخدامی ایجاد کرده از پیمانکاران جدا و به بدنه اصلی دستگاه ها برای کار بپیوندند.

شاید خود دولت وقت هم فکر نمی‌کرد شمار نیروهای شرکتی و افراد دارای قراردادهای کاری باواسطه در بخش‌های مختلف آنقدر زیاد باشد که موجی از تقاضا در بازار کار کشور شکل بگیرد. از این رو در چند مرحله اقدام به اصلاح مصوبات هیات وزیران کرد و در نهایت اعلام شد تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی تنها برای مشاغل تخصصی و اداری و شرکت‌هایی می‌شود که دستکم نیمی از سهام آن مربوط به دولت باشد.

همچنین عنوان شد تبدیل وضعیت مدنظر دولت اصلا مربوط به بخش خصوصی نیست و آنها خود درباره تامین نیروی مورد نیاز خود تصمیم گیری می کنند. طرح این مسائل و تغییر مستمر مصوبات و اهداف دولت در این بخش، همچنین مخالفت های مجلس با تصمیم اشتغالی دولت دهم، در نهایت منجر به دخالت مستقیم رئیس مجلس و ابطال کل مصوبات دولت در این بخش شد.در نهایت هم با تمامی وعده هایی که داده شده بود، نه تنها چیزی عاید نیروهای شرکتی نشد بلکه باعث ایجاد درگیری و اختلاف و طرح شکایت از سوی برخی نیروهای شرکتی در مراکز حل اختلاف شد و در نهایتا هم دولت وقت اعلام کرد تبدیل وضعیت مدنظرش را با تغییر وضعیت استخدامی ۵۰ هزار نفر انجام داده و بقیه درخواست‌ها ناشی از اشتباه خود افراد است.

دولت تدبیر و امید در نگارش برنامه ششم توسعه به صورت کاملا زیرپوستی مساله نیروهای شرکتی را به فراموشی سپرده و در بندهای استخدامی لایحه برنامه نیز خبری از برنامه دولت درباره نیروهای دارای قرارداد مخدوش و شرکتی‌ها نیست. دولت در یکی دو سال اخیر، موضوع کمبود شدید اعتباری و افت فروش نفت را از دلایل ناکامی دولت در تقویت معیشت و دستمزد نیروی کار شاغل در بدنه دستگاه‌های دولتی عنوان کرده است.

از سویی، به دلیل وجود اصل ۴۴ قانون اساسی و لزوم کوچک سازی دولت، این مساله دستاویزی شده تا دولت روند استخدام نیروی کار را متوقف و یا بسیار کُند کند. هم اکنون بخش بسیار بزرگی از بودجه جاری دولت تنها صرف پرداخت حقوق و دستمزد نیروهای کار می شود.

با اینکه دولت می گوید توان پرداخت دستمزد و استخدام جدیدی را ندارد اما در برخی بخش‌ها طی یکی دو سال اخیر افزایش حقوق‌های چشمگیری ایجاد شده است، همچنین با احیای فوق العاده هایی برای برخی شاغلان، میزان هزینه های جاری دولت در این بخش افزایش یافته است، بنابراین دولت به صورت گزینشی و به دلایلی که خود می داند، حقوق بخشی از نیروی کار زیرمجموعه خود را افزایش داده است.

در بندهای ۲ و ۳ ماده ۷ لایحه برنامه ششم توسعه کشور دولت مباحث مربوط به استخدام‌ها و جذب نیروی کار را مطرح کرده که آمده است: « ۲- هرگونه به کارگیری و یا تبدیل وضعیت استخدامی نیروی انسانی در دستگاه های اجرایی ممنوع است و موارد ضروری صرفا به ترتیبی خواهد بود که به پیشنهاد سازمان به تصویب هیئت وزیران می رسد.

۳- به کارگیری افراد در قالب قرارداد کار معین (مشخص) یا ساعتی برای اجرای وظایف پست های سازمانی، فقط در سقف مقرر در قانون مدیریت خدمات کشوری مجاز و تمدید قراردادهای قبلی بلامانع است.»

دولت از سویی می خواهد در ۵ سال برنامه ششم اجازه داشته باشد نیروی قراردادی جذب کند و مایل است تا امکان استفاده از نیروهای ساعتی را نیز بیابد. از این رو روال موجود در بازار کار ایران و بخش غیردولتی اشتغال، توسط دولت نیز دنبال خواهد شد و در واقع دولت با جذب نیروی قراردادی، ساعتی و از سویی احتمالا اجازه فعالیت پیمانکاری های تامین نیروی انسانی برای جذب نیروهای شرکتی به نابسامانی‌های بازار کار کشور رسمیت خواهد بخشید.مهر.

12 نظرات

 1. با عرض سلام وخسته نباشید خدمت جناب اقای منتظری دیوان عدالت اداری شهرداری کرمان نیروی شرکتی سابقه کار بالای پنچ سال هنوز بصورت شرکتی و با واسطها درحال سپرده کردن پول قشر ضعیف کارگر شرکتی واحد زباله وتنظیف است دو سوال اول چرا این همه شرکت وواسطه در حالی که شهرداری کرمان یکی از پر درامد ترین شهرداریهای ایران است دوم سوال حقوق کارگران سه ماه سه ماه یا بیشتر شهرداری به شرکتهای وابسطه نمیده اگر نمیدهد چرا به چه دلیل و اگر میدهد این رقمهای میلیونی زیر نظر شرکتهای وابسته به شهرداری کرمان کجا سپرده میشود ایا ما در یک کشور اسلامی زندگی میکنیم مگر این کارگران زباله وتنظیف زن و بچه ندارند ایا کرایه خانه نباید بدهند از شما دیوان عدالت اداری عاجزانه میخواهیم تکلیف این واسطه‌های شهرداری کرمان و کا گران نکونبخت را معلوم کنند و تذکری به شهرداری کرمان بدهند کمال تشکر از شما دیوان عدالت اداری

 2. فقط تورو ناموستان پیگیری کنین
  باسلام و عرض ادب
  من از نیروهای شرکتی بانک صنعت و معدن هستم که در کل ایران ۲۰۰نفر نیروی شرکتی نیستیم و در شعبه به اندازه چهار نفر کار میکنیم جواب آقای افخمی مدیر عامل محترم واقعا با ۱۱۵۰ میشه یه خانواده رو خرجیشو داد با یه خانم و یه پسر باشه حقوقمان همان بماند حداقل تبدیلمون کنید قراردادی تاامید زندگی داشته باشیم به ولای علی قسم بعضی وقتا ادم میگه بیا زندگی رو بزنیم بریم خودکشی کنیم بخدا ماهم از این خاکیم خواهشمندم رسیدگی کنین واقعا فکر کنین یکی از شرکتی هاوپسر یا دخترتون هستن یا حداقل بگین اونایی که لیسانس دارن تبدلیشون کنین تا حداقل اون بدبخت ها تبدیل بشن ماکه هیچ

 3. سلام دولت چرا فکری به حال ما نیروهای تحت شرکت پیمانکارها نمیکنه چرا به فکر ما بدبختها نیستن خودشون که استخدام رسمی دولت هستن هیچ ولی به مردم بدبختی مثل ما میرسه دولت باید کوچک سازی بشه تا کی خدایاااااااااا تا کی باید صبر کرد ظلم چه قد خدایااااااااااااااا من خانمی هستم با ۱۲سال تو حساس ترین جای اداره کار میکنم کارما باید درحد یه نیروی رسمی باشه ولی حقوق و مزایا به جیب پیمانکار خدایااااا خودت کمکی کن

 4. باسلام من از نیروهای شرکتی هستم در شهرداری کرج .یه فکری هم برای ما کنید بیشتر از نیروهای رسمی کار میکنیم ولی با حقوق ۱۱۰۰۰۰۰ به نظرتون این حق است عدالت علی پس کجاسسسسست

 5. سلام و عرض خسته نباشید
  من خواهر شهید هستم و هجده سال است که در یک اداره دولتی مشغول به کارم اما به عنوان نیروی قرارداد کار معین که البته چند سال است که به این صورت قرار داد بستن قبلا قرارداد شرکتی بودیم حال سوالم این است آیا برای خواهر شهید هیچ الویتی وجود ندارد و تنها همسر شهید و جانباز و رزمنده و فرزند شهید حق دارد خواهر و برادر شهید که بیست سال است به صورت قرار دادی کار می کند حق ندارد ممنون

 6. سلام
  من از نیرو های شرکتی اداره گاز هستم
  من الان ۵ سال سابقه دارم و بعضی از همکارام ۱۲ سال
  با این حال هنوز جز نیرو های با واسطه هستن که شاید هر ماه ۵۰۰ هزار تومن یا بیشتر از حقوق ما به شرکت واسطه می رسه
  واقعا چرا؟؟؟
  جریان چی میشه؟؟

 7. سلام بنده یکی از کارمندان قرارداد موقت کار یکی از دانشگاه های دولتی در تهران هستم، بعد از ۱۰ سال کار کردن وقتی از مسئولین دانشگاه خواستیم که ما را به صورت قرارداد کار مشخص و تمام پرسنل قراردادی دانشگاه به کار بگیرن به ما گفتن که دولت مجوز قراردادی کردن شما رو نمیده و تازه بدتر از اون که گفتن می خوان که ما رو از زیر نظر دانشگاه و طرف قرار داد بودن با دانشگاه در بیارن و به علت عنوان نامناسب قراردادی که از ابتدا خودشون ما رو با این عنوان قرار داد در دانشگاه به کار گرفتن، ببرن زیر نظر شرکت که به صورت شرکتی ادامه کار رو با دانشگاه داشته باشیم. به نظر شما این انصافه که دولت اجازه داده رسما که یک واسطه رو بیارن برای از بین بردن مسئولیت این ارگان که بر دوش دارن آیا مسئولین در همین حد تدبیر دارن که عوض جذب نیروهایی با تجربه ۱۰ سال کار و ارتقاء شغلی، آنها را به سطح پایین تر تنزل بدن. لازم به ذکر است که ما فعلا زیر نظر مستقیم خود دانشگاه و بیمه دانشگاه و دارای تمامی حق و حقوق هستم اما معلوم نیست برای ما چه تصمیمی گرفته بشه و آینده شغلی و امنیت شغلیمون چی بشه.

 8. با سلام
  بنده در قسمتی از شهرداری تهران مشغول به کار می باشم
  با زمزمه های تبدیل وضعیت همه همکاران نگران وضعیت خود هستند
  چرا که امنیت کاری برای ما وجود ندارد
  اما از طرف رئیس سازمان امروز جلسه ای برگزار شد
  و گفت فکر تبدیل وضعیت رو از سرتون بیرون کنید
  آیا نیروهایی که با پیمانکار خصوصی قرارداد دارن و چند سال سابقه کار دارند مشمول تبدیل وضعیت نمیشن؟
  ممنون میشم پیگیری کنید

 9. سلام و عرض ادب من از نیروهای ارکان ثالث حراست شرکت نفت و گاز اهواز هستم نه ساله سابقه کار دارم با فوق دیپلم متاسفانه اواخر دولت احمدی نژاد طرح قراردادی موقت اومد که شامل من میشد که به دلایلی یا به قول خودشون بد شانسی نتونستم شماره دار بشم لازم به ذکر است که تمام مدارکم کامل بود خواستم بپرسم خبری هست برای قراردادی شدن یا نه با تشکر

  • با سلام. در حال حاضر فقط می توانید در آزمونهای استخدامی شرکت کنید. البته تسهیلاتی هم برای اینگونه موارد در آزمونها در نظر گرفته خواهد شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here