مجلس سه امتیاز ایثارگران از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ کشور را حذف کرد

1
مجلس سه امتیاز ایثارگران از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ کشور را حذف کرد
مجلس سه امتیاز ایثارگران از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ کشور را حذف کرد

پاراف مجلس سه امتیاز ایثارگران از لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ کشور را حذف کرد : نمایندگان مجلس شورای اسلامی بندهای «ب»، «پ» و «ث» از ماده ۳ لایحه احکام دائمی برنامه های توسعه ای کشور درباره برخی امتیازات جامعه ایثارگری را حذف کردند. در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی بررسی لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه‌ کشور که پیش از این مورد ایراد شورای نگهبان قرار گرفته بود، در دستور کار قرار گرفت.

بر اساس بند «ب» ماده سه که با نظر مجلس حذف شد، وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و کلیه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی و دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده دو قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران موظف شده بودند که ۲۵ درصد از سهمیه‌های ورود به دانشگاه، بورسیه‌های تحصیلی داخل و خارج از کشور، فرصت‌های مطالعاتی و دوره‌های دکتری تخصصی را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان و همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای ۲۵ درصد اختصاص دهند؛ تبصره این ماده که با نظر مجلس حذف شد به این نکته اشاره داشت که کسب حداقل ۷۰ درصد حد نصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته‌شدگان برای کلیه رشته‌ها و مقاطع تحصیلی از جمله رشته‌های پزشکی برای دارندگان سهمیه الزامی است.

در این جلسه نظر کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در رابطه با حذف سه بند از ماده سه لایحه احکام دائمی برنامه‌های توسعه مورد موافقت نمایندگان قرار گرفت. این سه ماده مربوط به برخی احکام قانونی و امتیازات مربوط به جامعه ایثارگری است.

همچنین بندهای «ت» و «ث» از ماده سه نیز به اصلاح موادی از قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران اختصاص داشت که با نظر مجلس حذف شد. حذف این سه بند با ۱۵۱ رأی موافق، ۲۰ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در صحن به تصویب مجلس رسید.

مکاتبه با رهبری

در جریان بررسی حذف این سه بند، برخی نمایندگان از جمله نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه و حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان به عنوان مخالف صحبت کردند و بر لزوم باقی ماندن این بندها و تعیین و تکلیف مشکلات جامعه ایثارگری و امتیازات آنان تأکید کردند.

 ایرادی که شورای نگهبان به این سه بند گرفته، این است که چون دولت لایحه داده، اگر مجلس چیزی به آن اضافه کند، بار مالی دارد و مغایر اصل ۷۵ قانون اساسی است.

وی افزود: من با مقام معظم رهبری مکاتبه کرده‌ام و با شورای نگهبان هم صحبت کرده‌ام و نظر رهبر انقلاب نیز این بوده است که تمام مواردی که برای ایثارگران لازم است، در قالب لایحه برنامه ششم توسعه حل شود.به کمیسیون تلفیق برنامه هم گفته‌اند همه امور مربوط به ایثارگران در برنامه ششم لحاظ شود و جز این هم راهکاری نداریم و تا یک ماه دیگر نیز لایحه برنامه ششم در مجلس تصویب خواهد شد.مهر.

1 نظر

  1. هر دم از این باغ گلی میروید
    اینم یکی دیگه از الطاف بی بدیل مجلسیان و دولت تدبیر ناامید به خانواده های ایثارگر

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here