چگونه کار کلاسی، مقاله بیس لاتین، پروپوزال و پایان نامه را خودتان انجام دهید

1
چگونه کار کلاسی، مقاله بیس لاتین، پروپوزال و پایان نامه را خودتان انجام دهید
چگونه کار کلاسی، مقاله بیس لاتین، پروپوزال و پایان نامه را خودتان انجام دهید

پاراف چگونه کار کلاسی، مقاله بیس لاتین، پروپوزال و پایان نامه را خودتان انجام دهید : همه شما که دانشجوی تحصیلات تکمیلی هستید، بخوبی با واژه هایی همچون پروژه کلاسی، ارائه، پروپوزال، مقاله بیس، پایان نامه، جلسه دفاع و …. آشنایی دارید.

پذیرش خارج از ظرفیت دانشگاهها و کمبود استاد، بخصوص استاد راهنما اجازه وقت تلفن کردن را به دانشجو نمی دهد و او باید هر چه سریعتر مراحل تحصیل خود تا جلسه دفاع را برنامه ریزی کرده تا متحمل هزینه های گزاف و صرف وقت زیاد برای اتمام درس خود نشود.

به یاد داشته باشید که رشد موسسات غیرمجاز تهیه پایان نامه و سایر موارد ناشی از عدم آگاهی و اطلاع دانشجویان از روندهای جاری است. ما در اینجا ماست این موسسات را با اراده و همکاری شما دانشجویان عزیز کیسه خواهیم کرد.

اما چون بسیاری از دانشجویان با روندها و مراحل کار در شرایط موجود دانشگاهها آشنا نیستند، ما تصمیم گرفتیم نکاتی را برای شما یادآور شویم که بی شک در اینکه چگونه کار کلاسی، مقاله بیس لاتین، پروپوزال و پایان نامه را خودتان انجام دهید، تاثیر گذار خواهد بود. ما پا را فراتر گذاشته و توصیه هایی نیز برای نحوه درس خواندن شما هم ارائه داده ایم.

1- تهیه کتب و جزوات آموزشی:

این روزها کتابها قیمتی فضایی دارند و اگر قرار باشد تمام منابع استاد تهیه شود، در پایان تحصیل با کتابهای سر و کار خواهیم داشت که دیگر کاربردی نداشته و هزینه بالایی نیز برای آنها پرداخت کرده ایم. بنابراین ما توصیه می کنیم یک گروه تشکیل داده، منابع را خریداری نموده، آنها را تقسیم بندی کرده و هر کدام قسمت مخصوص بخود را خلاصه برداری نموده و از خلاصه ها یک کپی تهیه کرده و بین گروه تخس نمایید. این کار در پایان ترم نیز شما را از خواندن ان همه کتاب و منبع بی نیاز می کند.

2- کار و ارائه کلاسی:

همان روش گروه در تهیه کتب و منابع را در این بخش نیز ادامه دهید. اگر استاد به ارائه گروهی رضایت نداد هر کدام بخشی از یک منبع را ارائه دهید. ضمنا همه اساتید محترم دانشگاهها بیش ازآنچه تهیه کرده اید به نحوه ارائه تان توجه خواهند کرد. پس زیاد خود را به آب و آتش تهیه مطالب با کیفیت نزنید. بیشتر بر روی نحوه ارائه کار کنید. در گروه برای یکدیگر ارائه دهید تا آبدیده شوید. این کار در جلسه دفاع نیز به شما کمک خواهد کرد.

3- ترجمه:

ای داد از این همه درخواست ترجمه از طرف اساتید. من خود هیچگاه متوجه فلسفه ترجمه برای کار کلاسی نشدم. چرا که همه اساتید می دانند که اغلب دانشجویان در زبان ضعیف تشریف دارند. این کار بیشتر پر کردن جیب مترجم های صفر کیلومتر بدون تخصص است. در این روش نیز توصیه ما کار گروهی است. مقاله لاتینی پیدا کرده و هر کدام فصلی از آن را ترجمه کنید. امکان کپی کردن متن فایلهای پی دی اف وجود دارد. متن هر صفحه را  در translate.google.com یا www.bing.com/translator کپی کرده و بعد متن ترجمه شده را بر اساس استنباط خودتان ویرایش کنید. مطمئن باشید میان آنکه وجهی قابل توجه داده تا مقاله ای را برایش ترجمه کنند با شما شاید حداکثر نیم نمره تفاوت باشد. به نظر شما آیا نیم نمره ارزش پرداخت اینهمه وجه را دارد؟ ضمن آنکه با ترجمه بعضی از لغات و جملات نیز آشنا می شوید که در منبع نویسی لاتین پایان نامه نیز به دردتان می خورد.

4- مقاله بیس:

پیدا کردن مقاله بیس یکی از راحت ترین کارهای ممکن است. من نمی فهمم چرا دانشجویان این کار با صرف هزینه زیاد به دیگران می سپارند. البته از اینجــــــــــــــــــــــا می توانید مجموعه مقالات لاتین و فارسی را با قیمت ارزان تهیه کنید که از جستجو کردن شما هم کم هزینه تر است. آنچه در تهیه مقاله بیس مهم است این است که پژوهشی باشد. یعنی دارای فرضیه و مدل باشد. مربوط با سال اخیر و ماقبل ان باشد. از سایتهای معتبر نظیر www.sciencedirect.com ، www.elsevier.com ، www.springer.com تهیه شده باشد. عنوان یا بخشی از عنوان یا کلمات تخصصی مهم یک عنوان را در translate.google.com یا www.bing.com/translator ترجمه انگلیسی کرده و در این سایتها جستجو کنید. عناوین مشخص شده را در translate.google.com یا www.bing.com/translator کپی کرده و آنها را به فارسی ترجمه کنید. در عنوان ترجمه شده خواهید فهمید که مقاله پژوهشی است یا نه. اگر بود یا اگر شک داشتید مقاله را دانلود کرده و درآن به دنبال فرضیه ها و مدلها بگردید اگر بود که پژوهشی است. ضمنا می توانید چکیده مقاله را نیز به همین شکل ترجمه نمایید.

5- جستجوی مقاله بیس و منبع در اینترنت:

با یک توصیه نمی شود در این بخش چیز دندانگیری بهتان آموزش داد. بر خلاف تصور اغلب دانشجویان، جستجو کردن در اینترنت کار ساده ای نیست و شاید بعد از 5 یا حتی 10 جلسه آموزشی نتوانید یک جستجوی درست و حسابی انجام دهید. ما توصیه می کنیم این فن را بخوبی آموزش ببینید.

6- پروپوزال:

از همان ترم دوم در فکرش باشید. به نظر بنده تصویب پروپوزال 60 درصد کار است و مابقی از نوشتن پایان نامه تا جلسه دفاع 40 درصد دیگر. تا پروپوزال را تصویب نکنید یعنی هیچ کاری نکرده اید. از طرفی بعد از تصویب 6 ماه بعد اجازه دفاع دارید. یعنی باخیال راحت در این 6 ماه می توانید روی پایان نامه کار کنید. تصویب پروپوزال وقت بسیار زیادی را از شما خواهد گرفت و اگر برنامه ریزی مناسبی برای آن نداشته باشید قطعا جلسه دفاع شما در ترم 5 یا 6 خواهد بود. اول پیدا کردن موضوع و مقاله بیس مورد نظر استاد راهنما، بعد نگارش پروپوزال و تایید استاد راهنما و مدیر گروه و بعد جلسه دفاع از پروپوزال که جدیدا مد شده است و بعد تصویب در شورا و اگر استاد راهنما ظرفیت داشته باشد تازه کد خواهید گرفت و اگر ظرفیت استاد راهنما تکمیل باشد که باید منتظر خالی شدن ظرفیت وی باشد.

7- پایان نامه:

فصل یک و دو در یک پایان نامه همان هایی است که در پروپوزال ذکر شده به علاوه مقداری توضیح و تفسیر بیشتر. این قسمت با مطالعه چند مقاله و بهره گرفتن از پایان نامه های موجود در کتابخانه دانشگاه با صرف چند هفته ناقابل عملی است. داده های لازه برای آزمایش فرضیه ها هم که 99 درصد از صورت های مالی و یادداشت های پیوست آن در سایت کدال شرکت بورس است. می ماند کار آماری که با مشاوره گرفتن از یک دانشجوی دکترا یا کسی که قبلا کار آماری با استفاده از نرم افزارهای آماری نظیر …… انجام داده است، قابل حل و تجزیه و تحلیل است. فصل 5 هم که نتیجه گیری است. برای نگارش فصل 5 کافی است نتایج و تحلیل های آماری ره در یک قالب خاص که با مطالعه چند پایان نامه بر آن مسلط خواهید شد، بنویسید.

8- نحوه نگارش پایان نامه:

برای نحوه نگارش، صفحه بندی، فهرست بندی، رعایت قالب پاراگراف ها و فونت ها و منبع نویسی و ویراستاری کلی پایان نامه کافی است اینجــــــــــا را کلیک کنید.

9- جلسه دفاع:

بنده به شخصه تا کنون جلسه دفاعی بیش از 20 یا 30 دقیقه مشاهده نکرده ام. سعی کنید جلسه دفاعتان با جلسه دفاع چند نفر دیگر یکی باشد تا در خرید این رسم مذموم میوه و کیک و پای و آب و میوه و از این دست موارد صرفه جویی کرده باشید. قبلا چند بار برای دیگران حرف بزنید تا در جلسه به رته پته نیفتید. بر روی فصل 3 و 4 زوم کنید. استادراهنما، مشاور، داور و ناظر قالبا توجهی به ارائه شما نکرده و اغلب نیز در جلسه تازه نگاهی به پایان نامه شما خواهند کرد. پس از اتمام ارائه، اغلب سوالات از این فصل ها خواهد بود. بر روی نحوه کارکرد فرضیه ها، مدلها و نتیجه گیری و پیشنهادات و آنچه در موردش تحقیق کرده اید مسلط شوید. سایر موارد ارزشی چندانی ندارد.

یک دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید