چگونگی دریافت مجوز برای کسب و کار اینترنتی + راهنمای برپاکردن کسب و کاری شیرین

هم رده چگونگی رسیدگی مجازی به پرونده های قضایی، آشنایی با سامانه ابلاغ الکترونیکی ثنا :  بزودی بصورت رسمی ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری در سراسر کشور عملیاتی خواهد شد. پیش از این بسیاری از دادخواستهای قضایی الکترونیکی شده اند.

ما بر آن شدیم تا شما را با خدمات قضایی الکترونیکی آشنا نمائیم تا بتوانید با اطلاعات بیشتری از این خدمات استفاده کنید. بخصوص شاغلینی که متقاضی ارائه دادخواست به دیوان عدالت اداری هستند.

از قدیم گفته‌اند «خدا گذر کسی را به کلانتری و دادگاه نیندازد» شاید یکی از دلایل این موضوع دشواری‌هایی بوده که در انجام مراحل مختلف طرح دعوا و شکایت‌ها بر سر راه افراد قرار می‌گرفت و گاه به حدی این امر طاقت فرسا می‌شد که خیلی‌ها حتی عطای شکایت را به لقایش می‌بخشیدند و از ادامه راه منصرف می‌شدند، اما حدود ۵ سالی می‌شود که دستگاه قضایی برای آسان کردن راه مردم در امر شکایت و طرح دادخواست‌های قضایی اقدام به راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک قضایی کرده است تا هم از حجم مراجعه مردم به دادگستری بکاهد و هم مشکل اطاله دادرسی را تا حدودی حل و فصل کند.هر چند در آغاز کار به دلیل نبود اطلاع‌رسانی کافی و ناآشنایی مردم با وظایف این دفاتر تا حدودی دچار سردرگمی شده و حتی می‌توان گفت مشکلات شان بیشتر شده بود اما امروزه این دفاتر نیز مانند سایر دفاتر ارائه‌کننده خدمات الکترونیک شناخته‌تر شده و مردم نیز ارتباط بهتری با آنها برقرار کرده‌اند.

با گسترش خدمات این دفاتر حالا دیگر از طرح شکایت علیه همسایه گرفته تا طلاق و مهریه و صدور چک بلا محل و کلاهبرداری و ثبت شکایت‌های حقوقی و مالی و اثبات نسب و انحصار وراثت و امور خانوادگی و تجاری و اسناد و املاک و…. همه در این دفاتر ثبت و پیگیری می‌شود؛اموری که شاید انجام آنها در دادگستری به دلیل نا آشنایی مراجعان عادی با راهکارهای حقوقی جز سردرگمی و صرف وقت زیاد حاصلی نداشت امروزه فقط با صرف چند ساعت یا چند دقیقه وقت در محیطی آرام‌تر و کم ازدحام و با راهنمایی متخصصان امر راحت‌تر انجام می‌شود.

البته هر چند هدف از راه‌اندازی چنین دفاتری رعایت حقوق شهروندی و کاهش ازدحام از دادگستری هاست اما واقعیت این است که هنوز این دفاتر تا رسیدن به جایگاه مطلوب فاصله زیادی دارد و دارای نواقصی است.

سیامک رفعتی مدیر کل دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دراین باره می‌گوید: ما برای راه‌اندازی این دفاتر، از سال ۹۱ نخست تهران را به‌عنوان نمونه آزمایشی برای محک زدن زیر ساخت‌های فناوری اطلاعاتی خود انتخاب کردیم. ما جلسات متعددی با بخش‌های مختلف دستگاه قضایی برگزار کردیم تا ببینیم این تغییرات چگونه باید انجام شود.

سپس از سال ۹۲ اصل طرح شروع شد و در ۱۵ مرحله ۲۰۷ خواسته را در دفاتر خدمات قضایی راه‌اندازی کردیم.

برای این کار توسعه فنی، توسعه محتوایی و توسعه جغرافیایی را با هم انجام دادیم. به‌عنوان مثال در شهر تهران در هر منطقه دفاتر را باید بر اساس جمعیت فردی و کیفری متناسب با آن توسعه می‌دادیم. در هر منطقه نخست ظرفیت سنجی کردیم و سپس دفاتر تهران راه‌اندازی شد. بعد به سراغ مراکز استان‌ها رفتیم.

در مراکز استان‌ها زیرساخت‌ها آماده بود و نرم افزار آماری هم داشتیم. بنابراین در سال ۹۳ بیشتر روی رفع اشکال نرم افزارها کار کردیم و راه‌اندازی و توسعه دفاتر مراکز استان‌ها و در سال‌های بعد به سراغ شهرستان‌های دیگر رفتیم.

از مردم خواستیم که هر کسی با دستگاه قضایی کار دارد نخست به سایت «عدل ایران» مراجعه کند و آخرین اتفاقات را ببیند و بعد به دفاتر مراجعه کند.امروز دیگر همه می‌دانند اگر دادخواستی دارند باید به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کنند.

مزیت های الکترونیکی شدن خدمات قضایی

مدیر کل دفاتر خدمات الکترونیک قضایی یکی از مزیت‌های این طرح را در این می‌داند که چون به بخش خصوصی واگذار شده پس هزینه‌ای برای دادگستری ندارد و می‌افزاید: اصلاً یکی از شروط این بود که هیچ هزینه‌ای برای دادگستری نداشته باشد و نقش ما فقط تأیید استانداردهاست. به‌عنوان مثال ما می‌گوییم محل دفتر نباید از ۷۰ متر برای دو کانتر کمتر باشد، نیروها باید دوره‌های لازم را گذرانده باشند و شروط موجود در قانون را رعایت کنند.

سیستم به گونه‌ای طراحی شده که وقتی فرد به دفتر مراجعه می‌کند ضمن احترام به حقوق شهروندی و راهنمایی لازم، مدارک مورد نیاز را از او دریافت می‌کنند و پرونده‌ای در سیستم تشکیل می‌دهند. کارمند دفتر با ثبت دادخواست متقاضی و ارسال آن به مجتمع قضایی مربوطه در واقع کار را انجام می‌دهد. در مجتمع قضایی نیز معاون ارجاع آن را به شعبه ارسال کرده سپس از شعبه برای فرد پیامک ارسال خواهد شد که در فلان تاریخ به این شعبه مجتمع مراجعه کنید.

زمان این روند در کل بین یک تا ۱۰ روز طول می‌کشد که البته تأخیر آن ممکن است به اشکال در سیستم مخابرات مربوط شود. با این حال چنانچه بعد از دو سه روز پیامکی برای فرد ارسال نشد خودش باید با مراجعه به سایت یا دفترخدماتی الکترونیک قضایی موضوع را پیگیری کند.

مشاوره حقوقی

وکلا و مشاوران حقوقی در جامعه برای همین کار حضور دارند. هر چند کار ما مشاوره دادن نیست اما با این حال سایت و سامانه‌ای راه‌اندازی کرده‌ایم تا اطلاعات لازم را به مردم بدهیم و شماره پیامک ۵۰۰۰۹۶۹۹ نیز برای راهنمایی مردم و پاسخ به سؤال‌های حقوقی شان وجود دارد.

اما واقعیت این است بسیاری از کسانی که برای نخستین بار می‌خواهند یک کار قضایی را پیگیری کنند هنوز هم ممکن است ندانند که برای ارائه دادخواست خود باید اول به این دفاتر مراجعه کنند یا اینکه چه خدماتی در این دفاتر انجام می‌شود و این نیازمند اطلاع‌رسانی بیشتر برای ارائه بهتر کار است. در کنار این افراد حتی وکلا نیز که بیش از هر کس دیگر سروکارشان با این دفاتر است هنوز هم با مشکلاتی در این سیستم رو به رو هستند.

ضوابط و شرایط تأسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی

مطابق ماده ۵ دستورالعمل ضوابط و شرایط تأسیس، فعالیت و انحلال دفتر خدمات الکترونیک قضایی، کسی که می‌خواهد به‌عنوان مدیر دفتر خدمات الکترونیک قضایی فعالیت کند باید شرایطی داشته باشد که عبارتند از:

دارا بودن مدرک کارشناسی یا بالاتر در رشته‌های مرتبط با حقوق، فقه و علوم‌ قضایی از دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی یا مدرک سطح دو یا بالاتر از حوزه‌های علمیه، داشتن حداقل ۲۵ سال سن، دارا بودن پنج سال سابقه کار مرتبط، دارا بودن اطلاعات پایه و مهارت کار با رایانه مورد تأیید اداره کل برای این شغل.

همچنین بر اساس قسمت صدر تبصره ۲ از ماده ۶۵۵ قانون آیین دادرسی جرایم نیروهای مسلح و دادرسی الکترونیکی مصوب سال ۹۲، قوه قضائیه می‌تواند برای طرح و پیگیری امور قضایی مراجعان، موضوع این قانون در فضای مجازی نسبت به ایجاد دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و جهت هماهنگی فعالیت دفاتر، نسبت به ایجاد کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی اقدام نماید.

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی می‌توانند از بین دفاتر اسناد رسمی و غیر آن انتخاب یا تأسیس شوند.

مشکلات خدمات الکترونیک قضایی

در کنار محاسنی که تأسیس این گونه دفاتر دارد اما باید نقایص موجود در زمینه بستر‌سازی برای دسترسی هرچه سریع تر و بهتر مردم به دفاتر و پایانه الکترونیک را از میان برداشت.

نبود امکان دسترسی آسان برای همه مردم به رایانه و سیستم چاپگر که باعث می‌شود افراد برای انجام امور الکترونیک به دفاتر خدمات فنی در سطح شهر مراجعه کنند. از سوی دیگر امکان دسترسی به سرویس خدمات قضایی مطلوب در تمام ساعات شبانه روز وجود ندارد چرا که گاهی شبکه خدمات الکترونیک در ساعاتی از روز یا در تعطیلات قطع یا شبکه خارج از سرویس است.

اغلب مشاهده می‌شود که از بیان گزارش ها در روند پرونده خودداری می‌شود و علت تجدید جلسه یا ماهیت تصمیم دادگاه و…درج نمی‌شود. گاهی نیز می‌بینیم که اطلاعات مندرج در سیستم به روز نیست و در صفحه شروع این عبارت درج شده که ممکن است برخی از اطلاعات ۱۰ روز قبل در سیستم درج نشده باشد. همچنین دسترسی آسان مردم به خدمات این سیستم میسر نیست به عبارت دیگر رمزنگاری‌های مختلف داده‌ها، امکان دسترسی مردم را بسیار محدود یا در مواردی غیر ممکن می‌کند.

در حال حاضر هزینه خدمات دفاتر از هزینه دادرسی شکوائیه‌ها بیشتر است. از سوی دیگر باید تعداد این دفاتر در برخی مناطق بیشتر شود تا از تراکم مراجعه‌کنندگان و هدر رفتن وقت و انرژی افراد جلوگیری شود.ایران.

بررسی نحوه گردش کاردرسامانه ابلاغ الکترونیکی قوه قضاییه

قوه قضاییه موظف است اوراق قضایی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ کند. مراجعان به قوه قضاییه نیز، موظف اند برای دریافت الکترونیکی اوراق قضایی، به سامانه‌ای که به این منظور ایجاد شده است، مراجعه کنند.

[ارسال ابلاغ الکترونیکی] با ارسال پیامک به تلفن همراه، به افراد اطلاع داده می‌شود. تا زمانی که پیام از سوی فرد باز نشود، ابلاغ قانونی است؛ اما به محض این‌که پیام دیده شود، تبدیل به ابلاغ واقعی می‌شود.

راه‌اندازی سامانه ابلاغ الکترونیکی قضایی، اقدامی مهم و تأثیرگذار در راستای افزایش سرعت عملکرد دستگاه قضایی و رسیدگی به شکایات و پرونده‌هاست. خوشبختانه این سامانه راه‌اندازی شده و بازده نسبتاً خوبی هم داشته است.

ابلاغ الکترونیکی چیست؟

بر اساس ماده ۱۷۵ قانون آیین دادرسی کیفری، مصوب سال ۱۳۹۲، قوه قضاییه موظف است اوراق قضایی را با استفاده از سامانه‌های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ کند. مراجعان به قوه قضاییه نیز، موظف اند برای دریافت الکترونیکی اوراق قضایی، به سامانه‌ای که به این منظور راه‌اندازی شده است، مراجعه کنند. سامانه ابلاغ، سامانه‌ای الکترونیکی است که بر بسترِ شبکه قابل دسترسی و استفاده برای طرفین دعوا، نماینده قانونی آنها، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان، ضابطان قضایی و دیگر اشخاص مرتبط، برای ابلاغ اوراق قضایی و نشر آگهی، به صورت الکترونیکی، ایجاد شده است. کلیه ابلاغ‌های صادر شده به اشخاص و پیوست‌های آن، از طریق این درگاه، به حساب کاربری مخاطب ارسال می‌شود. حساب کاربری نیز، عبارت است از نشانی الکترونیکی که به هریک از مراجعان به قوه قضاییه، برای دسترسی به سامانه ابلاغ، اختصاص داده می‌شود. این نشانی، شامل یک شناسه کاربری و گذار واژه ورود به حساب کاربری است.

جایگاه قضایی ابلاغ الکترونیکی

باید توجه داشت که ماده ۶۵۵ آیین دادرسی کیفری، ابلاغ قضایی به صورت الکترونیکی را کافی دانسته است و تبصره این ماده نیز، ابلاغ قضایی به صورت الکترونیکی را، قابل پذیرش می‌داند. در این ماده قانونی آمده است:«در هر مورد که به موجب قوانین آیین دادرسی و سایر قوانین و مقررات موضوعه، اعم از حقوقی و کیفری، سند، مدرک، نوشته، برگه اجراییه، اوراق رأی، امضا، اثر انگشت، ابلاغ اوراق قضایی، نشانی و مانند آن لازم باشد، صورت الکترونیکی یا محتوای الکترونیکی آن، حسب مورد با رعایت سازوکارهای امنیتی مذکور در مواد این قانون و تبصره‌های آن، کافی و معتبر است.» در همین راستا و در گام نخست، «سامانه ثنا» برای ثبت نام اشخاص حقیقی ایجاد شده است. مراجعان به قوه قضاییه، باید ابتدا در سامانه ثبت نام الکترونیکی(سامانه ثنا)، ثبت نام کنند و پس از ثبت نام و احراز هویت، حساب کاربری (شامل شناسه و رمز ورود به سامانه ابلاغ)، به آنها تخصیص داده می‌شود.

خلاصه مراحل ثبت نام الکترونیک

طبق قانون آیین دادرسی کیفری جدید، مراجعان قوه قضاییه موظف اند اطلاعات خود، از جمله کدپستی و شماره تلفن همراه را، با ثبت‌نام در «سامانه ثنا»، در اختیار دستگاه قضایی قرار دهند؛ سپس برای احراز هویت، کد ثبت‌نامی خود را به دفا‌تر خدمات قضایی ارائه می‌کنند و بعد از احراز هویت، صاحب حساب کاربری می‌شوند و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور خود، می‌توانند به سامانه ابلاغ مراجعه و ابلاغ‌های خود را مشاهده کنند که مشاهده یا عدم مشاهده توسط فرد نیز، از طریق سامانه ثبت می‌شود. برای دسترسی مستقیم به سامانه‌های «ثنا» و «ابلاغ» می‌توان از نشانی‌های زیر استفاده کرد: «www.sana.adliran.ir» و «www.eblagh.adliran.ir»

راهنمای ثبت نام در سامانه ثنا

برای ثبت نام در این سامانه، می‌توان به دو روش عمل کرد: ۱- مراجعه مستقیم به دفتر خدمات الکترونیک قضایی: در این روش، متقاضی باید به نزدیک ترین دفتر خدمات قضایی مراجعه و با ارائه کارت ملی، اطلاعات شناسنامه‌ای، آدرس، شماره تلفن، کدپستی و اخذ امضای الکترونیک توسط دفتر، در سامانه ثبت نام الکترونیک ثبت نام کند. ۲- پیش ثبت نام در سامانه ثنا (در منزل) و سپس، مراجعه به دفتر خدمات قضایی یا مجتمع قضایی برای تایید ثبت نام. در خور ذکر است که در شهرستان‌هایی که دفتر خدمات قضایی وجود ندارد، متقاضیان باید به دادگستری حوزه قضایی مراجعه و شناسه کاربری و رمز عبور دریافت کنند.میزان.

برای آگاهی از آخرین اخبار اداری، شغلی، مالی و اقتصادی با کانال هم رده در تلگرام همراه شوید: عضویت در کانال هم رده

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.