چگونه می‌شود با حقوق کارمندی مثل میلیاردرها زندگی کرد؟‌

0

پاراف چگونه می‌شود با حقوق کارمندی مثل میلیاردرها زندگی کرد؟‌ به نقل از دکتر مهرداد ناظری/ مدرس کارآفرینی و خلاقیت: این روزها همه از تورم و عدم تطابق بین درآمدها و هزینه‌ها ناله و شکایت دارند. بسیاری از خانواده‌ها می‌گویند ما هر روز با خرج‌ها و هزینه‌های ناخواسته‌ای مواجه می‌شویم و همین موضوع باعث می‌شود که امکان پس‌انداز برای‌مان وجود نداشته باشد. از طرف دیگر چون سبک زندگی در عصر جدید تغییر کرده و به نوعی ما در دوره‌ مصرف‌گرایی زندگی می‌کنیم، طبیعتا وجود خواسته‌ها و آرزوهای متفاوت اعضای یک خانواده امری غیرطبیعی به نظر نمی‌آید. به تعبیری شاید بشود گفت امروزاهمیت پول و پول‌دار شدن از هر زمانی بیشتر شده است. اما آن‌چه که می‌شود به عنوان راهکار از آن یاد کرد، خلاقانه زیستن است. خلاقانه‌زیستن در زندگی اقتصادی هر فرد می‌تواند انقلابی ایجاد کند و شرایط را برای افراد متفاوت و بهتر کند. یکی از مسائلی که همواره به گوش می‌رسد، این است که افراد با درآمدهای متفاوت در پانزدهم یا بیستم یا زودتر در هر ماه با بحران بی‌پولی مواجه می‌شوند. اگر به خانواده‌ای که در ماه ۶۰۰ هزار تومان درآمد دارند تا خانواده‌ای که ماهی ۵‌میلیون تومان کسب منافع می‌کنند، رجوع کنید و بپرسید که اوضاع چطور است؟ هر دو خواهند گفت که امان از این تورم! با این پول‌ها کاری نمی‌شود کرد.

خواص اکسیرگونه مربای میوه‌جات

همه ما در هفته با حجمی از میوه‌هایی روبه‌رو می‌شویم که در حال خراب شدن هستند و هیچ یک از اعضای خانواده علاقه‌ای به خوردن آن ندارند. اولین قدم در زندگی خلاق این است که از امکانات موجود به بهترین نحو استفاده شود. یعنی باید در نظر داشت، حتی از آن مواد یا ابزار یا اقلامی که دور ریختنی هستند، می‌توان به بهترین شکل استفاده کرد و آن‌ها را مورد مصرف قرار داد. بنابراین بهتر است از یخچال شروع کنیم که برای همه ما مهم است. اولین دستورالعمل امروز این است که هیچ میوه‌ای را نباید دور بریزیم. ضمن این‌که در نظر داشته باشیم که درست‌کردن کمپوت یا مربای میوه‌ها کاری بسیار خلاقانه، متنوع و شاد محسوب می‌شود. همین الان بهترین کار این است که بلند شوید و با همکاری اعضای خانواده میوه‌های در آستانه فاسدشدن را از سالم‌ها جدا و طبق دستور یکی از کتاب‌های آشپزی آن‌ها را تبدیل به مربا یا کمپوت کنید یا حتی اگر علاقه‌ای به غذاهای شیرین ندارید، می‌توانید میوه‌ها را برای ترشی استفاده کنید که راه‌حل ساده آن این است که هسته همه میوه‌ها را دربیاورید، آن‌ها را در یک ظرف بریزید، سرکه و سیر و سبزی و سایر ادویه‌جات را به آن بیفزایید و سپس آن را در شیشه بریزید و در جای خنک بگذارید. این اقدام شما را به یک ترشی کم‌نظیر خواهد رساند که با هر غذایی قابل مصرف است. حال این کار را در مورد سایر مسائل زندگی هم می‌توانید انجام دهید. مثلاً از چوب صندلی‌های شکسته می‌شود یک قاب عکس زیبا درست کرد و عکس همه اعضای خانواده را در آن قرار داد. می‌توان از سیخ‌های زنگ‌زده یک شعله پخش‌کن درست کرد و هزاران کار دیگر… در هر حال خلاقیت به شما راهکارهای متفاوتی برای مقابله با اتلاف منابع خواهد داد و این یعنی پول شما نباید هدر رود.

خرید با بهره‌وری بالا

به نظر می‌رسد که در قرن بیست و یک خریدکردن یک هنر است. بر همین مبناست که گفته می‌شود باید به کودکان از همان خردسالی راه خرید بهینه را آموزش داد. بنابراین بهترین شیوه در دوره‌ای که تورم کمر خانواده‌ها را خم کرده، این است که به دنبال خرید ارزان اما با کیفیت باشیم. این اقدامی است که در اروپا بسیار متداول است. اکثر شهروندان شهرهای اروپایی برای خرید لباس مورد نیاز خود در آخر هر فصل رجوع می‌کنند، چون قیمت‌ها در آستانه تغییر فصل بسیار کاهش می‌یابد و آن‌ها می‌توانند کالاهای مورد نظر خود را به قیمت بسیار مناسب خریداری کنند یا در مورد خرید مواد غذایی مثل گوشت، مرغ و میوه با توجه به این‌که این کالاها تاریخ مصرف دارند، مشتریان باهوش زمانی مراجعه می‌کنند که قیمت این مواد غذایی به نصف یا کمتر رسیده باشد. مثلا شما در اکثر شهرهای آلمان اگر صبح یک مرغ را با قیمت ۲ یا ۳ یورو می‌خرید همان مرغ را می‌شود در شب با ۱یورو خریداری کرد. پس خرید را در زمان مقتضی و مکان‌های مناسب انجام دهید. نکته دیگر در مورد زندگی خلاق و درست این است که ما بتوانیم هوشمندانه و در زمان مناسب کالاهای مورد نظرمان را خریداری کنیم. پس در خرید نباید عجله نکنید و برای دستیابی به کالاهای مورد نیاز خود اول اطلاعات کسب کنید. اگر امروز تصمیم به خرید یک گوشی تلفن همراه دارید، به مجلات، سایت‌ها و افراد کارشناس مراجعه کنید، سپس کارت بانک‌تان را برای خرید از جیب در بیاورید. بدانید راز موفقیت در زندگی خرید مناسب، باکیفیت و ارزان استدر این خصوص اطلاعات و آگاهی داشتن نسبت به موضوع حرف اول را می‌زند.

خانواده خوشبخت

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک خانواده خلاق این است که زن و شوهر در رشد و بالندگی یکدیگر تلاش زیادی کنند. هر انسانی دارای یک سری ویژگی‌ها و استعدادهای بالقوه است که اگر به ظهور برسد می‌تواند اثر فراوانی در زندگی مشترک آن‌ها نیز داشته باشد. بر همین مبنا اگر بتوانیم استعدادهای یکدیگر توجه کنیم و آن‌ها را به شکوفایی برسانیم؛ در آن صورت اعضای خانواده از شرایط بهتر و مناسب‌تری بهره خواهند برد. تصور کنید که همسر شما توانایی نقاشی‌کردن یا خطاطی را دارد. حال اگر شما او را تشویق کنید که به این هنرها بپردازد، هم باعث تغییر روحیه او شده‌اید و هم این‌که در صورت توجه و پشتکار، همسر شما بعد از مدتی می‌تواند در یکی از این هنرها خبره شود و شاید از آن رشته خاص درآمدزایی نیز برای کل خانواده صورت گیرد. در واقع استعدادهای ما باید در زندگی عادی و معمولی ظهور کنند و استفاده شوند. اگر استعداد‌ها به کار گرفته شود، زمینه افزایش درآمد خانواده تحقق پیدا خواهد کرد.

جانشین‌سازی

یکی از مشکلاتی که اکثر خانواده‌ها با آن روبه‌رو هستند این است که هزینه‌های بالای زندگی باعث شده که آن‌ها مجبور شوند از مصرف برخی کالاهای ضروری خود صرف‌نظر کنند. اما یک شیوه‌ خلاقانه کم‌نظیر این است که از روش جانشین‌سازی استفاده شود. جانشین‌سازی نوعی اقدام خلاق است که در تکنیک اسکمپر از آن استفاده می‌شود. به عنوان مثال این روزها همه ما شاهد آن هستیم که گوشت قرمز بسیار در بازار گران است. در این شرایط تاکید می‌شود، موضوعات مختلف را برای خود برجسته کنید و بگویید که چه چیزی را می‌توان جانشین x کرد؟‌حال ما به شما می‌گوییم که به جای گوشت چه چیزی می‌شود مصرف کرد که هم مواد مورد نیاز بدن تامین شود و هم قیمت مناسبی داشته باشد؟ طبیعتا قارچ یکی از این اقلام است. تجربه نشان داده که افرادی که قارچ را به جای گوشت استفاده می‌کنند از سلامتی بیشتری برخوردارند. ضمن این‌که به گفته متخصصان قارچ‌ها منبع غنی از ماده‌ معدنی پتاسیم هستند که به کاهش فشار خون و کاهش خطر سکته مغزی کمک می‌کنند. حتی قارچ دارای منبع مهمی از اسید فولیک‌ها هستند که ویتامین مهمی برای زنان به ویژه در دوره بارداری محسوب می‌شود. از همه این‌ها مهم‌تر این که قارچ به جای گوشت باعث کاهش آلودگی محیط‌زیست می‌شود؛ زیرا وجود مصرف بالای گوشت و کشتارگاه‌های متعدد، باعث تولید ازت و افزایش گازهای گلخانه‌ای و سوراخ شدن لایه ازون می‌شود. پس ملاحظه می‌کنید که یک تصمیم ساده چقدر می‌تواند هم به لحاظ مالی و هم به لحاظ سلامتی در زندگی ما تفاوت ایجاد کند.

این چینی‌های نوآور

خلاقیت در زبان چینی دارای سابقه زیادی است. دو واژه chuang zoo xing یا chuang zoo li در زبان چینی به معنای توانایی فرد و نیروی بالقوه شخص برای تولید و ابداع چیزهای جدید است. چینی‌ها از دوره باستان خلاقیت را به سه معنی در نظر می‌گرفتند:

الف- اختراع یا ابداع کردن.

ب- شروع کردن، حرکت کردن، به اجرا درآوردن، تولید و بنا کردن.

ج- آفریدن یا نوشتن.

این تعابیر نشان می‌دهد که در فرهنگ چین مفهوم خلاقیت دارای ریشه است. بر همین مبناست که چینی‌ها همیشه در طول تاریخ موجوداتی ابداع‌گر، متفاوت و نوآور بوده‌اند. بنابراین با این اوصاف برای آن که بتوانیم زندگی اقتصادی با بهره‌وری بالا داشته باشیم، در عین حال از پیشرفت و ترقی باز نمانیم، باید به چینی‌ها رجوع کنیم. چینی‌ها انسان‌هایی هستند، کم‌توقع که با امکانات بسیار کم و ساده زندگی می‌کنند، اما بالاترین سطح بهره‌وری را در کار ایجاد می‌کنند. در نظر داشته باشید که برای آن‌ها کار کردن با عشق و علاقه همراه است. آن‌ها می‌خواهند که متفاوت باشند همان طورکه در معنای خلاقیت از نوع چینی گفته شد آن‌ها همیشه شروع‌کننده‌های خوبی هستند، حرکت می‌کنند، به اجرا در می‌آورند و تولید و ابداعات خود را به همه جهانیان نشان می‌دهند. به نظر می‌رسد که سبک زندگی چینی‌ها برای کشوری که می‌خواهد به توسعه برسد، مناسب است. مردم این خطه یاد گرفته‌اند که هم سخت کار کنند و هم هوشمندی را سرلوحه خود قرار دهند. بیایید از امروز هزینه‌های خود را در یک دفترچه یادداشت کنید و با اعضای خانواده در این خصوص به گفت‌و‌گو بنشینید که چگونه می‌شود، درآمد را افزایش داد، هزینه‌ها را کنترل کرد و در عین حال مثل یک انسان سرمایه‌دار زندگی کرد. از زندگی خود لذت ببرید، موانع را از پیش رو ببرید، درست بیندیشید، نگرش خلاق را در خود تقویت کنید،‌ از مصرف قارچ غافل نمانید، روزی ۲۰ دقیقه ورزش کنید، شما به یک زندگی متفاوت و شاد خواهید رسید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here