چگونه برای یک پایان نامه سوال تحقيق بنويسيم؟

1

پاراف چگونه برای یک پایان نامه سوال تحقيق بنويسيم؟ : برای پاسخ به این سوال به نکاتی برگرفته از سخنرانی پروفسور چارلز لیپسون در دانشگاه شیکاگو توجه کنید:

* نوشتن یک پایانامه یک پروژه مهم در زندگی هر دانشجویی است که چندین ماه از زندگی دانشگاهی او را در بر میگیرد بنابراین باید آنرا با یک نظم متکی به خود انجام دهد. پس روی موضوعی کار کنید که آنرا واقعا دوست دارید. برای اینکه تا پایان کار با انرژی باشید و پرتوان پیش بروید موضوعی را انتخاب کنید که عمیقا به آن عشق می ورزید. پس تحقیق را با یک سوال جالب توجه شروع کنید.

* یک پایان نامه موفق طرح پرسش جالب توجهی است که شما واقعا بتوانید آنرا پاسخ دهید. یعنی بعد از طرح درست یک پرسش باید بتونید یه پازل رو بچینید و اونرو حل کنید. پس مراقب باشید اندازه پازل متناسب توان شما باشه. به عبارت دیگه باید محدوده سوال رو به نحوی مشخص کنید که برای شما قابل اجرا باشد.

وقتی می گیم موضوع برای شما قابل اجرا باشه یعنی اینکه از پس این سه تا کار بتونید بربیایید:

1- تسلط بر ادبیات موضوع
2- گردآوری و تحلیل اطلاعات لازم
3- پاسخ دادن به پرسش کلیدی تحقیق

اشتباهات پیش رو:

موضوعی خیلی محدود و کوچک انتخاب کنید و یا موضوعی خیلی بزرگ و وسیع انتخاب کنید . برای حل این مشکل باید بتونید به نحوی پرسش را مطرح کنید که از از طرفی معین باشه و از طرفی قابلیت حمل یک موضوع بزرگ را داشته باشه . برای اینکار باید موضوعی را که به ذهنتان خطور کرده با مشورت استاد راهنما حک و اصلاح کنید تا به پرسش مناسب برسید. برای این دو راه وجود دارد:

حال برای اینکه بتونید به راحتی موضوع تحقیقتان را پیدا کنید یه راه آسون اینه که برای رسیدن به پرسش مورد علاقه تون مدتی فکر کنید و بعد سه یا چهار موضوع (TOPIC) را انتخاب کنید و شرح مختصر از آن بنویسید بعد با مشورت استاد راهنما با بررسی و حلاجی آنها یکی یا برگرفته ازتعدای از انها مسئله تحقیق را بنویسید

یه تحقیق خوب به یک سوال خوش دست نیاز داره که دوتا ویژگی داره:

* محدوده آن معین باشه یعنی به جنبه های خیلی مشخصی بپردازه که بتونید در یک تحقیق مشخص اطلاعات رو جمع آوری و تحلیل کنید
بتونه نکاتی از یک موضوع کلی تر و وسیع تر را مشخص کنه.

* به عبارت دیگه پاسخ تحقیق مثل دانه های یک پازل در کنار دانه های قبلی قرار بگیره تا تصویر بهتری از یک موضوع کلان را مشخص کنه . این کار از طریق یک حرکت رفت و برگشتی بین موضوع محدود و چهارچوب کلی انجام میشه.

یک دیدگاه

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید