چگونه از بیمه بیکاری استفاده کنیم؟

چگونه از بیمه بیکاری استفاده کنیم؟ : بیکاری یکی از مهم ترین معضلات اجتماعی است که می تواند پیامدهای ناخوشایند اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی داشته باشد. به همین دلیل، قانونگذاران و مسئولان دستگاه های اجرایی، همواره در پی راهکارهایی برای از بین بردن این معضل اجتماعی و یا حداقل، کم کردن اثرات آن هستند.

یکی از اصلی ترین راهکارهای جلوگیری از تبعات معضل بیکاری، تهیه، تدوین و اجرای قوانین مربوط به بیمه بیکاری است. بیمه بیکاری، طرحی حمایتی است که از کارگران در فاصله احتمالی بین دو اشتغال یا فاصله احتمالی بین اشتغال و بازنشستگی، حمایت مالی می کند. به دیگر سخن، هدف بیمه بیکاری، کم کردن اثرات قطع شدن منبع درآمد مالی کارگران، در دوران بیکاری است.

طبق ماده ۷ «آیین نامه اجرایی بیمه بیکاری»، «بیمه شده بیکار موظف است ظرف ۳۰ روز از تاریخ بیکاری، فرم تقاضای استفاده از مقرری بیمه بیکاری را تکمیل و به واحد کار و امور اجتماعی محل ارائه نماید.» چنانچه فردی طی مدت تعیین شده، نسبت به تقاضای برقراری مستمری بیمه بیکاری و استفاده از مزایای آن، اقدام نکند، ۳ ماه فرصت دارد تا افزون بر تکمیل و ارائه فرم های مورد نظر، مدرکی دال بر دارا بودن عذر موجه، برای عدم مراجعه به اداره کار، ارائه کند.

در حال حاضر، قانون بیمه بیکاری مصوب ۱۰/۷/۱۳۶۹ و آیین نامه اجرایی این قانون، مصوب ۱۲/۱۰/۱۳۶۹، مبنای استفاده کارگران از مزایای بیمه بیکاری است. طبق ماده یک قانون بیمه بیکاری، «کلیه مشمولین قانون تأمین اجتماعی که تابع قوانین کار و کارِ کشاورزی هستند، مشمول مقررات این قانون می باشند.» بر اساس تبصره این ماده قانونی، «بازنشستگان و ازکارافتادگان کلی»، «صاحبان حرف و مشاغل آزاد و بیمه شدگان اختیاری» و «اتباع خارجی» از شمول این مقررات، استثنا شده اند.

انواع بیکاری:

بر اساس قانون، دو نوع بیکاری وجود دارد؛ بیکاری ارادی و بیکاری غیرارادی. در بیکاری غیرارادی، کارگر به دلیل شرایطی خارج از اراده خود بیکار می شود. بحران های مالی، ورشکستگی کارگاه و حوادث پیش بینی نشده را می توان در زمره عوامل بیکاری غیر ارادی شمرد. در بیکاری ارادی، کارگر به میل و اراده خود، از ادامه فعالیت در یک کارگاه انصراف می دهد.

بر اساس ماده ۱۱ آیین نامه اجرایی، مقرری کارگری که از بیمه بیکاری استفاده می کند، در صورت اعزام به سربازی قطع خواهد شد؛ مگر آن که کارگر متأهل باشد. در مورد کارگران بیکاری که به هر دلیلی، با حکم مراجع ذی صلاح بازداشت یا زندانی می شوند، وضع بر همین منوال خواهد بود. مقرری این افراد نیز در صورتی ادامه پیدا خواهد کرد که متأهل باشند.

کارگری که به صورت ارادی بیکار شده باشد، نمی تواند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کند. با این حال، گاه پیش می آید که بیکاری، ظاهراً ارادی است، اما ارتباطی به اراده کارگر ندارد. به عنوان نمونه، کارگران قراردادی که در پیمانکاری ها مشغول به کار هستند، ممکن است پس از پایان قرارداد بیکار شوند. طبق رأی دیوان عدالت اداری، مصوب ۲۰/۳/۸۲ ، «بیکاری کارگر به لحاظ انقضای مدت قرارداد موقت یا اتمام کار موقت» از مصادیق بیکاری غیرارادی محسوب نمی شود. این در حالی است که کارفرمایان کارگران موقت، مجبورند هنگام رد کردن لیست های بیمه، حق بیمه مربوط به بیمه بیکاری را تماماً پرداخت کنند.

به همین دلیل، وزارت کار و امور اجتماعی و سازمان تأمین اجتماعی، طی یک «تفاهم نامه مشترک»، نسبت به حل این مشکل، اقدام کردند. بر اساس بند یک تفاهم نامه مشترک شماره ۱۱۸۷۳۹، مورخ ۱/۱۲/۱۳۸۴، «کارگران شاغل در کارهای با ماهیت دائمی که کار آنها جنبه مستمر دارد، لیکن دارای قرارداد مدت موقت می باشند، در صورتی که قرارداد آنها حداقل یک بار تمدید شده و یا مدت سابقه آنها در آخرین کارگاه کمتر از یک سال نباشد، با دارا بودن سایر شرایط مندرج در قانون، از بیمه بیکاری بهره مند خواهند شد.» طبق این بند از تفاهم نامه، «افراد شاغل در کارهای فصلی که در پایان فصل بیکار می گردند و یا کارگران شاغل در کارهای با ماهیت دائمی(نظیر پروژه ها، فعالیت های عمرانی و نظایر آن) که در پایان کار، قرارداد و یا اتمام بخشی از کار، به عنوان عدم نیاز، بیکار می گردند، مشمول بیمه بیکاری نخواهند شد.» بنابراین، کارگران قرارداد موقت، در صورتی می توانند از بیمه بیکاری استفاده کنند که: ۱- کار آنها جنبه دائمی و مستمر داشته باشد؛ ۲- قرارداد آنها در آخرین کارگاه، حداقل یک بار تمدید شده یا سابقه کار آنها در کارگاه یک سال و بیشتر باشد؛ ۳- به عنوان عدم نیاز، بیکار نشده باشند؛ ۴- سایر شرایط مندرج در قانون، مانند سابقه پرداخت حق بیمه را، دارا باشند. در صورت دارا بودن این ۴ شرط، وضعیت کارگران قرارداد موقتی که به دلیل پایان یافتن قرارداد، بیکار شده اند، غیرارادی در نظر گرفته می شود و می توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

مدت استفاده از مزایای بیمه بیکاری:

مدت برخورداری از مزایای بیمه بیکاری، اعم از مستمری و خدمات درمانی، بر اساس مدت پرداخت حق بیمه تعیین می شود.
بر اساس بند «الف» ماده ۷ قانون بیمه بیکاری، کارگر بیمه شده برای استفاده از مزایای بیمه بیکاری، باید دست کم ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. با این حال، بر اساس ماده ۶ «آیین نامه اجرایی قانون بیمه بیکاری»، «بیمه شدگانی که به علت بروز حوادث قهریه و غیرمترقبه، از قبیل سیل، زلزله، جنگ، آتش سوزی و … بیکار می شوند، درصورتی که سابقه پرداخت حق بیمه آنان کمتر از ۶ ماه باشد، مطابق با مشمولینی که دارای ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه می باشند از مقرری بیمه بیکاری استفاده خواهندنمود.خراسان.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.