اگر دسته چکتان گم و یا سرقت شد، این کارها را انجام دهید

پاراف اگر زیر ۲ میلیون حقوق می‌گیرید و مالیات می‌دهید اعلام کنید، پاسخ به ۳۰ سوال درباره مالیات صاحبخانه‌ها : رئیس سازمان امور مالیاتی می‌گوید حقوق زیر دو میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف است و اگر افرادی هستند که کمتر از دو میلیون تومان حقوق می‌گیرند و تحت عناوین مختلفی از حقوق آنها مالیات کسر می‌شود حتماً این موضوع را به سازمان امور مالیاتی اعلام کنند.

در حال حاضر هر کارمندی در بخش دولتی و خصوصی زیر دو میلیون تومان دریافتی داشته باشد، هیچ‌گونه مالیاتی نباید پرداخت کند و اگر چنین اقدامی صورت می‌گیرد فرد باید به سازمان امور مالیاتی اطلاع دهد. از همین تریبون اعلام می‌کنم کسر مالیات زیر دو میلیون تومان از حقوق افراد تعدی به حقوق آنها است و آگاه باشید که این پول به سازمان پرداخت نمی‌شود.ایران.

پاسخ به سوالاتی درباره مالیات صاحبخانه‌ها

آنچه سبب برخورداری از معافیت‌ها می‌شود، خوداظهاری توسط مودیان است. سازمان مالیاتی کشور با هدف افزایش مشارکت و رضایت مودیان، شیوه علی الراس را حذف نموده و سیستم خوداظهاری را جایگزین نموده است.

 • آیا کسانی که دارای آپارتمان‌هایی کوچک هستند نیز باید اظهارنامه تکمیل کنند؟ در این زمینه یک بخشنامه جدید (د/٢٣۴/١٣۴۴۵ مورخ ١٧/۴/٩۶) صادر شده که طبق آن شرط ارائه اظهارنامه برای معافیت تبصره ۱۱ برداشته شده است.
 • بنده در تهران دارای ۳ باب آپارتمان مسکونی به متراژهای ۶۰،۸۰ و ۵۵ هستم، جمع متراژها برای بهره مندی از معافیت زیربنا لازم است یا هر کدام جداگانه؟ شما مشمول مالیات هستید زیرا مجموع املاک شما محاسبه می‌شود که در اینجا جمع سه ملک مسکونی شما ۱۹۵ متر است و با توجه به اینکه املاک در تهران قرار دارد مشمول هستید.
 • مالیات آپارتمان ۱۶۵ متری در تهران چگونه محاسبه می‌شود آیا به اندازه مابه التفاوت تا ۱۵۰ متری که معاف است حساب می‌شود یا کل آن شامل مالیات می‌شود؟ ببینید معافیت املاک در تهران ۱۵۰ و در شهرستان ۲۰۰ متر است صرفاً برای واحدهایی که زیر این حد هستند اگر بالاتر باشند کلاً مشمول است و مابه التفاوت نمی‌گیرند مثلا ۱۶۵ متر کلاً مشمول است ولی اگر ۱۴۵ متر بود کلاً معاف می‌شود.
 • اگر کسی منزل خود را به رهن کامل داده باشد، مثلا برای یکسال صد میلیون تومان به عنوان رهن دریافت کرده باشد، محاسبه درآمد مشمول مالیات او چگونه است؟ با توجه به اصلاحیه جدید قوانین مالیاتی دیگر تبدیل رهن ۲٫۵ درصد صورت نمی‌گیرد و از طریق ارزش معاملاتی که قیمت املاک استیجاری املاک مشابه وجود دارد تبدیل رهن صورت می‌گیرد.
 • بنده کارگاهی را به مدت یک سال به همراه دستگاه‌ها به اجاره واگذار کرده ام برای ملک سالی ۲۰ میلیون اجاره و برای دستگاه‌ها سالی ۵ میلیون اجاره دریافت می‌کنم. درآمد مشمول مالیات من برای وسایل چگونه محاسبه می‌شود؟ اگر اجاره دستگاه‌ها همراه با ملک اجاره‌ای باشد تبصره ۴ ماده ۵۳ صحیح است که می‌گوید: در مورد املاکی که با اثاثیه یا ماشین آلات به اجاره واگذار می‌شود درآمد ناشی از اجاره اثاثیه و ماشین آلات نیز جزو درآمد ملک محسوب و مشمول مالیات این فصل می‌شود ولی اگر صرف اثاثیه و تجهیزات باشد درآمد مشاغل خواهد بود.
 • منظور از مستحدثات چیست؟ مستاجر من در حیاط منزلی که به او اجاره داده ام با توافق بنده یک پارکینگ مسقف ساخته است. آیا مستحدثه محسوب می‌شود و شامل مالیات می‌گردد؟ مستحدثه یا احداث برای مالک اصلی درآمد ایجاد می‌کند و کلاً هزینه‌های انجام شده در ملک، درآمد مشمول مالیات مالک را افزایش می‌دهد طبق تبصره ۵ ماده ۵۳ به ارزش روز محاسبه شده و ۵۰ درصد آن جزو درآمد مشمول مالیات سال اجاره خواهد بود.
 • پدرم فوت کرده و یک باب مغازه را برای ۵ فرزندش به جا گذاشته که در اجاره است، مالیات املاک را به اسم چه کسی باید پر کنیم؟ وراث موظف هستند اظهارنامه‌ای با نام مرحوم ارائه کنند.
 • مالیات اجاره املاک واحد مسکونی که کاربری تجاری دارد یا بالعکس به چه صورت است؟ املاکی که کاربری تجاری دارند از نظر حوزه مالیاتی هیچ تفاوتی با املاک تجاری و اداری ندارند بنابراین در هر شرایط باید اظهارنامه خود را بدون احتساب معافیت ارائه کنند.
 • من فقط صاحب یک ملک در تهران هستم که متراژ آن ۱۸۰ متر است و خودم آپارتمان دیگری را در محله‌ای دیگر اجاره کرده ام، آپارتمانی که اجاره داده ام سالانه مبلغ ۵۰ میلیون است و آپارتمانی که خودم اجاره کرده ام سالانه ۳۵ میلیون اجاره می‌دهم درآمد مشمول مالیات من چگونه است؟ روال کار به این صورت است که ابتدا باید میزان درآمد مشمول مالیات در پرونده ملک واحد اجاره داده شده محاسبه شود و به تایید حوزه مالیاتی برسد و سپس درآمد مشمول مالیات ملک اجاره شده باید محاسبه شود و در نهایت مابه التفاوت اجاره پرداختی و دریافتی مشمول مالیات خواهد شد.
 • یک واحد مسکونی خریداری و به اجاره واگذار کرده ام اما ملک سند ندارد و با قولنامه وکالتی معامله نموده ام، آیا باید اظهارنامه پر کنم؟ بله مورد خاصی برای عدم ارائه اظهارنامه وجود ندارد و شما می‌بایست قولنامه را به حوزه نقل و انتقال اداره دارایی منطقه ارائه کرده و اظهارنامه خود را ثبت کنید.
 • لطفا از کارشناس مربوطه بپرسید هنگامی که می‌خواهیم ملکی را بخریم از کجا بدانیم مالیات اجاره املاک قبلی ندارد؟ از واحد نقل و انتقال املاک امور مالیاتی منطقه‌ای که ملک در آن قرار دارد.
 • بنده یک باب مغازه را به اجاره داده ام و خودم مغازه‌ای را در همان پاساژ به مبلغی بیشتر از مغازه خودم اجاره کرده ام، مالیات اجاره املاکم چطور است؟ روال کار به این صورت است که ابتدا باید میزان درآمد مشمول مالیات در پرونده ملک واحد اجاره داده شده محاسبه شود و به تایید حوزه مالیاتی برسد و سپس درآمد مشمول مالیات ملک اجاره شده باید محاسبه شود و در نهایت مابه التفاوت اجاره پرداختی و دریافتی مشمول مالیات خواهد شد.
 • پدرم مغازه خود را به من به صورت رایگان اجاره داده است، آیا پدرم شامل مالیات اجاره می‌شود؟ در این حالت پدر معاف است ولی ذینفع که پسر باشد مشمول درآمد اتفاقی می‌شود و بهتر است اجاره‌ای رد و بدل شود.
 • منزلی که در آن سکونت دارم ۲۵۰ متر است، سه دانگ آن به نام خودم و سه دانگ دیگر به نام یکی از بستگان دور است، ایشان در قبال سه دانگ خود از من اجاره دریافت می‌کند، نحوه محاسبه مالیات من و ایشان به چه صورت است؟ با توجه به اینکه سهم ایشان ۱۲۵ متر است. هر فرد به نسبت سهم خود باید اظهارنامه ارائه کند تا بتواند از معافیت متراژ با توجه به ۱۲۵ متر استفاده کند.
 • ملکی دارای ۴ مالک است و به اجاره داده شده آیا معافیت ۲۵ درصدی شامل همه مالکان می‌شود؟ معافیت ۲۵ درصدی نداریم منظور شما استهلاک ۲۵ درصدی است که فقط در املاک مسکونی قابل اجراست در این حالت شما وهریک از مالکان به میزان سهم خود باید اظهارنامه ارائه کنند.
 • خواهرم پشت بام منزل خود را به یک اپراتور موبایل برای نصب دکل آنتن اجاره داده است، نحوه محاسبه مالیات درآمد اجاره ایشان چطور است؟ قرارداد خود را باید به امور مالیاتی منطقه ارائه کند و مشمول مالیات بر درآمد املاک است. (ماده ۵۳قانون مالیات‌ها )
 • مغازه‌ای را ۵ سال است که به اجاره می‌دهم و تا به حال اظهارنامه نداده ام. امسال می‌توانم اظهارنامه ۴ سال را پر کنم؟ و آیا جریمه به من تعلق می‌گیرد؟ خیر شما فقط اظهارنامه سال جاری را می‌توانید ارائه کنید و بابت بقیه سال‌ها جریمه – تاخیر ماده ۱۹۹ و جریمه ۱۹۲ که ۲٫۵ و ۳۰ درصد می‌باشد- خواهید شد.
 • یک ملک مسکونی دارم که دو مستاجر با کاربری متفاوت خواهان آن هستند یکی برای سکونت و یکی برای مهد کودک از لحاظ مالیات اجاره تفاوتی بین آن‌ها هست؟ و از نظر مالیاتی کدام یک به نفع بنده است؟ هیچ تفاوتی ندارد و شما ‌باید بابت هر دو قرارداد اظهارنامه املاک را تکمیل و ارسال کنید.
 • منزلی خریده ام که هنوز در رهن بانک است و آن را به اجاره واگذار کرده ام، آیا مشمول مالیات درآمد املاک هستم؟ بله شما باید اظهارنامه املاک را تکمیل کنید.
 • یک واحد تجاری در قوچان به متراژ ۱۲۰ متر را به بانک اجاره داده ام و درآمد دیگری ندارم، آیا مشمول مالیات می‌شوم؟ اگر درآمد دیگری نداشته باشید طبق ماده ۵۷ می‌توانید از معافیت ماده ۸۴ استفاده کنید که همان معافیت سالانه مشاغل است.
 • اینجانب مغازه‌ای را اجاره کرده ام و بعد از مدت ۲ ماه به علت عدم صرفه اقتصادی، آن مغازه را به همان مبلغی که خودم اجاره کرده بودم واگذار کردم، آیا به بنده مالیات اجاره دست دوم تعلق می‌گیرد؟ ببینید این موضوع باید کارشناسی شود و فقط توسط امور مالیاتی صورت می‌گیرد شاید مبلغ در کارشناسی بالاتر باشد و شما دوست داشته باشید کمتر دریافت کنید که غیر قابل قبول است پس اگر کارشناسی قیمت برابر را مشخص کند مشمول مالیات نمی‌باشد.
 • بنده ملک اوقافی خود را به اجاره واگذار کرده ام، آیا باید مالیات اجاره بپردازم؟ بله فقط در مورد املاک سازمانی که توسط ارگان‌ها واگذار می‌شود نباید مالیات محاسبه شود و در مورد املاک اوقافی نیز باید اظهارنامه املاک ارائه شود.
 • چهار خواهر هستیم که مغازه‌ای را به ارث برده ایم و آن را ماهیانه به مبلغ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان به اجاره داده ایم، یعنی سهم هر کداممان از اجاره هر ماه یک میلیون و ۲۰۰هزار تومان است. با توجه به اینکه خانه دار هستیم و درآمد دیگری نداریم، آیا هر چهار نفر ما مشمول معافیت درآمد می‌شود؟ اگر درآمد دیگری نداشته باشید باید هر خواهر اظهارنامه به میزان سهم خود از ملک را ارائه کند و معافیت سالانه برای هر ۴ بزرگوار قابل محاسبه است و به نوعی معاف خواهند بود.
 • یک ملک تجاری دارم که آن را به اجاره واگذار نموده ام اما از مستاجر خواسته ام به جای پرداخت اجاره، کار از او باشد و درآمد حاصل از شغل را نصف کنیم، آیا باید مالیات اجاره بپردازم؟ این مورد شما عملکردی است یعنی باید قرارداد منعقد کنید که قرارداد مشارکت می‌باشد و باید در قالب اظهارنامه عملکرد ارسال شود.
 • مالکیت مشاع نیز مشمول مالیات اجاره می‌شود؟ تفاوتی ندارد و به نسبت هر یک از سهم الشرکه باید اظهارنامه املاک ارائه شود.
 • یک آپارتمان مسکونی به مساحت ۷۵ متر مربع را به دفتر اسناد رسمی اجاره داده ام، آیا باید مالیات اجاره بدهم؟ بله چون کاربری تجاری دارد معافیت نداشته و مشمول مالیات بر درآمد است.
 • پدرم سال پیش فوت شده است و مراحل حصر وراثتشان هنوز تکمیل نشده، برای املاک اجاره‌ای باید اظهارنامه بدهیم؟ وراث موظف هستند اظهارنامه‌ای با نام مرحوم ارائه کنند.کتاب صفر تا صد مالیات.

برای آگاهی از آخرین اخبار اداری، شغلی، مالی و اقتصادی با کانال پاراف در تلگرام همراه شوید: عضویت در کانال پاراف

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وب سایت هم رده به فروش میرسد. برای خرید به تلگرام پیام دهید.ورود به تلگرام