اجرای سنوات ارفاقی برای همسران شهدا و تبدیل احکام جانبازان در آموزش و پرورش

0
سنوات ارفاقی
سنوات ارفاقی

پاراف اجرای سنوات ارفاقی برای همسران شهدا و تبدیل احکام جانبازان در آموزش و پرورش : حسین کفراشی مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال که جایگاه و رتبه مدارس شاهد بین سایر مدارس اعم از دولتی و غیردولتی کجاست، گفت مدارس شاهد بعد از مدارس استعداد درخشان و نمونه دولتی، رتبه سوم را دارند. میانگین نمرات خرداد ۹۴ مدارس شاهد در مقطع نظری ۱۵ تا ۱۷ بوده است.

از کل ردیف استخدامی آزمون فراگیر اخیر، ۳۰ درصد سهمیه اختصاص داده شده است که ۲۵ درصد آن مختص به فرزندان جانبازان، فرزندان شهدا و ایثارگرانِ بالای ۲۵ درصد است و ۵ درصد سهمیه مختص رزمندگان دوره دفاع مقدس زیر ۲۵ درصد است که از این ۱۰ هزار نفر در مجموع ۳ هزار را شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش بین ۴۵ دستگاه کشور در سال ۹۳ و ۹۴ رتبه برتر کشور را در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت کسب کرد، عنوان کرد: مسولان ما در مباحث ایثارگری و شهادت رسیدگی به خانواده‌های شهدا پیگیری‌های خوبی دارند؛ هرچند که هرقدر تلاش می‌کنیم، ضعف‌هایی وجود دارد. تلاش ما این است که در بخش‌های حکمی و انتقالی تا جایی که امکان دارد، اقداماتی را برای همکاران ایثارگر و فرزندان شهدا انجام دهیم.

اجرای سنوات ارفاقی

مدیرکل امور شاهد و ایثارگران وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه یکی از مهمترین خواسته‌های ایثارگران و فرزندان شهدا اجرای کامل قانون جامع ایثارگری است، خاطرنشان کرد:‌ در حال حاضر بخشی از قانون جامع ایثارگری اجرا شده است و بخشی دیگر باید با نگارش آیین نامه، تایید و تصویب شود. به طور مثال ماده ۲۴ قانون جامع ایثارگری، مربوط به بحث «سنوات ارفاقی برای همسران شهداست» که هنوز میزانش مشخص نشده و باید آیین‌نامه آن از سوی کمیسیون دولت تایید و به تصویب هیات دولت برسد.

بحث تبدیل احکام جانبازان از کشوری به لشکری از دیگر موارد و مسائلی است که باید پیگیری شود. چون هنوز آیین‌نامه این ماده آماده نشده، مسکوت مانده است. امیدواریم زودتر آیین‌نامه‌ها به تصویب برسد تا دستگاه‌هایی که مشمولانی در این زمینه دارند، قانون برای آنها اجرایی شود.

اجرای این بندها به این علت که مشمولان زیادی را شامل نمی‌شوند، بار مالی زیادی برای ما ندارد، به طور مثال اجرای ماده ۲۴ برای ۲ هزار و ۷۰۰ همسر شهید بار مالی زیادی ندارد. از سوی دیگر اجرای بخشی از ماده سنوات ارفاقی در قانون جامع ایثارگری، در اختیار آموزش و پرورش نیست و سازمان بازنشستگی باید با آن موافقت کند.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید