اهمیت حفظ اسرار خانواده در کنار اصول تغییر راه و رسم زندگی

0
اهمیت حفظ اسرار خانواده در کنار اصول تغییر راه و رسم زندگی
اهمیت حفظ اسرار خانواده در کنار اصول تغییر راه و رسم زندگی

پاراف اهمیت حفظ اسرار خانواده در کنار اصول تغییر راه و رسم زندگی : در رابطه با اهمیت رازداری و پنهان کردن عیوب افراد مطالب زیاد و گفته‌ها فراوان است. شاید کمتر کسی باشد که در مذمت رازدار نبودن و مسائلی از این قبیل نکاتی را نشنیده باشد و مطالبی نخوانده باشد.اما در همین رابطه نکته ای که به نظر مغفول مانده و یا کمتر به آن توجه شده افشای اسرار یا مشکلات خانواده، توسط خود اعضای خانواده است.معمولا این اتفاق در چند صورت رخ می‌دهد.

زوج‌های جوان در اوایل زندگی خانوادگی خود، ناخواسته و از روی غفلت یا ناپختگی مسائلی که مربوط به زندگی زناشویی، خلقیات و روحیات یکدیگر است را برای اقوام و دوستان نزدیک بازگو می‌کنند. این کار در وهله اول شاید مشکلی ایجاد نکند؛ اما با گذشت زمان و تغییر رابطه‌ها و دوستی‌های بیرونی ممکن است مشکل ساز شود و در آینده مورد طعنه و سرزنش قرار گیرند.

به طور مثال دختر یا پسری که تازه زندگی خانوادگی خود را در زیر یک سقف شروع کرده اند؛ ممکن از برخی کارها و رفتارهایشان برای هم جالب یا تعجب برانگیز باشد و تا قبل از این چون با یک نفر چنین نزدیک و صمیمی‌زندگی نکرده اند مسائلی برایشان جلب توجه کند و بیندیشند خوب است تجربیات خود را در اختیار دوستان دیگرشان که هنوز کانون گرم و عاشقانه زن و شوهری را نچشیده اند، قرار دهند و مسائل خصوصی زندگی خویش را برایشان بازگو کنند.

دوستی‌های بیرونی ممکن است مانند خیلی از رابطه‌ها، ابدی و همیشگی نباشد و مشکلاتی سبب جدایی دوستان از یکدیگر شود. لذا همین جدایی‌ها خصوصا اگر خصومت هم ایجاد شده باشد می‌تواند زمینه ساز افشای اسرار خانوادگی برای گرفتن انتقام از فرد مقابل باشد و چه زندگی‌هایی که به خاطر رعایت نکردن همین مساله ساده دچار اختلال و طلاق نشده است!

اختلافات خانوادگی

زن و شوهری که در یک خانه با یکدیگر زندگی می‌کنند، به طور طبیعی ممکن است دچار اختلاف و عدم تفاهم در موضوع یا موضوعاتی شوند. تا اینجا مشکلی نیست و با کمی‌تدبیر و از خود گذشتگی طرفین موضوع قابل حل است. اما گاهی زوجین برای درد دل، اختلافات خود را برای دیگران بازگو می‌کنند. این امر اگر بی جهت و بدون هدف و فقط به دلیل درد دل باشد نه گرفتن راهکار از یک مشاور، می‌تواند خطرناک و سبب افشای اسرار و مشکلات خانواده شود.

کودکان و فرزندان

کودکان به جهت روحیه لطیف و بی غل و غش خود قدرت تمیز دادن مسائل خانوادگی از غیر خانوادگی را ندارند و ممکن است هر حرفی را که در خانه می‌شوند و یا هر عملی را که می‌بینند برای دیگران بازگو کنند. لذا وظیفه پدر و مادر است که ابتدا هر حرف یا هر عملی را جلوی کودکان خود نگویند و انجام ندهند. ثانیا در تربیت فرزندان خود در رابطه با راز دار بودن آموزش‌ها و تربیت‌های لازم را به کار برند.

افراد غریبه

در هر خانه ای بنا بر شرایط افراد غریبه ای رفت و آمد می‌کنند. مانند تعمیر کار و سرویس کار و از این قبیل. اعضای خانه باید مراقب باشند و خیلی با این افراد صمیمی‌و گرم نشوند که اسرار خانوادگی خود را هم برای آنان باز گو کنند و سفره دلشان را بر ایشان باز کنند و به اصطلاح عامیانه چایی نخورده، پسر خاله شوند. آری همه مواردی که به اختصار گفته و شرح شد ممکن است در نگاه اول ساده به نظر آید. ولی رعایت نکردن همین نکات ساده سبب بروز مشکلاتی زیادی در کانون‌های گرم خانوادگی شده که خیلی از جدایی‌ها و اختلافات بنیادین را رقم زده است. در پایان به عنوان الگوگیری ماجرای مفضل بن قیس که محضر امام صادق (ع) رسید و به این مطلب مرتبط می‌باشد را مرور می‌کنیم.

مفضل بن قیس حکایت می‌کند

روزی به محضر امام صادق(ع) وارد شدم و بعضی از مشکلات زندگی ام را برای آن حضرت بازگو کردم.امام به خدمتکار خود فرمود: آن کیسه را بیاور. هنگامی‌که کیسه را آورد، حضرت به من فرمود: در این کیسه مقدار چهارصد دینار است، آنها را بردار و مشکلات زندگی ات را برطرف نما. پس از آن که کیسه را گرفتم، عرضه داشتم: ای پسر رسول خدا(ص) من تقاضای پول نکردم؛ بلکه خواستم در حق ما به درگاه خداوند متعال دعایی کنی تا به دعای شما گرفتاری‌های ما برطرف گردد. امام صادق(ع) فرمود: مانعی ندارد. این پول‌ها را بردار و به همین زودی به درگاه خداوند سبحان دعا می‌کنم که ان‌شاء‌ا… به خواسته‌هایت برسی. و در پایان به عنوان موعظه و نصیحت فرمود: مواظب باش که مسائل زندگیت را برای هر کسی بازگو نکنی که خود را در نزد افراد بی جهت سبک خواهی کرد.

اصول تغییر راه و رسم زندگی

اگر جهان خود، شیوه تفکر، احساسات واعمال تان را تغییر دهید بافکر واحساسات تازه‌ای به دنیای اطراف می‌نگرید ودست به کارهایی می‌زنید که قبلا فکرش را نمی‌کردید. هشت اصل برای تغییر زندگی وجود دارد.

«شماباید مظهر تغییری باشید که می‌خواهید در جهان ببینید» اگر جهان خود، شیوه تفکر، احساسات و اعمال‌تان را تغییر دهید، جهان اطراف شما نیز تغییر می‌کند. وقتی شما تغییرکنید بافکر واحساسات تازه‌ای به دنیای اطراف می‌نگرید ودست به کارهایی می‌زنید که قبلا فکرش را نمی‌کردید. اگر با تغییر جهان بیرونی، خودتان را تغییر ندهید همچنان کاستی‌ها، خشم، منفی بافی، گرایش به تخریب خود و… را با خود به همراه دارید، بنابراین در موقعیت جدید آنچه را در آرزویش بودید نخواهید یافت، زیرا ذهن‌تان هنوز انباشته از چیزهای منفی است.

خودتان را کنترل کنید

«هیچ کس بدون اجازه من نمی‌تواند مرا آزرده کند» احساس وواکنش شمادر هر شرایطی به خود شما بستگی دارد. شما می‌توانید اندیشه‌ها، واکنش‌ها یا احساسات تان را درباره هر چیزی انتخاب کنید ونشان دهید، اما نباید هیجان زده شوید یا رفتار اغراق‌آمیز یا منفی نشان دهید. وقتی بفهمید هیچ چیز بیرونی نمی‌تواند احساس شمارا کنترل کند، می‌توانید به تدریج این اندیشه را به زندگی روزانه خود وارد و آن را تبدیل به یک عادت کنید. عادتی که می‌تواند به مرور زمان قوی‌تر وقوی‌تر شود. با این کار زندگی تان بسیار آسان‌تر ودلپذیر‌تر می‌شود.

ببخشید

«شخص ضعیف هرگز نمی‌بخشد. عفو و بخشش نشانه قدرت است» جنگ با بدی آن هم با روشی اشتباه، به هیچکس کمکی نمی‌کند. یادتان باشد بخشش و رها کردن گذشته باعث آرامش شما می‌شود وصرف وقت برای مرور خاطرات منفی (بعد از اینکه از آن تجربه ودرس گرفتید) دیگر کمکی به شما نخواهد کرد. تفکر در گذشته فقط باعث می‌شود شما بیشتر رنج ببرید ونتوانید در حال حاضر کار مفیدی انجام دهید. اگر «نبخشید» به گذشته ویک شخص دیگر اجازه می‌دهید احساسات تان را در دست گیرد، اما با عفو وبخشش خود را از این بند رها می‌کنید ومی توانید روی مرحله بعدی تمرکز کنید.

عمل کنید

«یک مثقال عمل بهتر از یک خروار حرف است» اهل عمل بودن سخت ودشوار است، اما برای رسیدن به اهدافتان باید دست به کار شوید وبا موانع بجنگید.

به لحظه توجه کنید

«خدا هیچ قدرتی برای کنترل لحظه دیگر به من نداده است» بهترین راه برای غلبه براین مقاومت درونی که معمولا باعث می‌شود کاری انجام ندهید، این است که در زمان حال باقی بمانید وتا حد امکان شرایط را بپذیرید، زیرا زمانی که شما در زمان حال بسر می‌برید درباره لحظه‌های بعدی که تحت کنترل شما نیستند نگرانی ندارید، بنابراین راحت‌تر می‌توانید وارد عمل شوید وبر زمان حاضر تمرکز وبهتر عمل کنید.

انسان باشید

«من همانند همه انسان‌ها خطا می‌کنم» به یاد داشته باشید همه ما گذشته از اینکه چه کسی هستیم، انسانیم ومستعد اشتباه. تعریف یک استاندارد غیرمنطقی برای افراد فقط باعث ایجاد در گیری‌های غیر ضروری و منفی‌بافی در وجود شما می‌شود. باید به یاد داشته باشید دوری از عادت بد خودتخریبی در اشتباهات تان باعث موفقیت‌های بعدی می‌شود وبه جای آن می‌توانید، ببینید کجا اشتباه کردید وچه چیزی می‌توانید از این اشتباه بیاموزید وسپس دوباره تلاش کنید.

خوبی مردم را ببینید

«انسان دقیقا به اندازه‌ای بزرگ می‌شود که برای کمک به اطرافیانش تلاش می‌کند» اگر به دنبال پیشرفت هستید روی خوبی افراد تمرکز کنید. این کار باعث می‌شود زندگی برای شما آسان‌تر وهمزمان دنیا و روابط‌تان مثبت‌تر ودلپذیر‌تر شود. زمانی که شما خوبی افراد را می‌بینید، کمک کردن به آنها برایتان راحت‌تر می‌شود. با کمک به دیگران وبا ارزش دادن به آنها در طی زمان آنچه را داده‌اید دوباره به دست می‌آورید وافرادی که به آنها کمک کرده‌اید ممکن است به دیگران کمک کنند ودر نتیجه شما با هم چرخه‌ای از تغییرات مثبت ایجاد می‌کنید که رشد می‌کند وقویتر می‌شود. با تقویت مهارت‌های اجتماعی تان می‌توانید شخص با نفوذی شوید واین چرخه رو به جلو را تقویت کنید.

تظاهر نکنید

«شادمانی زمانی حاصل می‌شودکه تفکر، گفتاروکردار شما هماهنگ باشد» یکی از بهترین نکات برای بهبود مهارت‌های اجتماعی رفتار یکسان وارتباط براساس اعتماد است. افراد واقعا به ارتباط درست واطمینان بخش علاقه دارند و زمانی که اندیشه، گفتار وکردار شما یکی باشد به لذت درونی بالایی می‌رسید. وقتی افکار وگفتار شما هماهنگ است و وقتی این هماهنگی بروز پیدا کند، افراد علاقه مند می‌شوند واقعا به آنچه می‌گویید گوش کنند وشما بدون هیچ گونه ناهماهنگی با دیگران ارتباط برقرار می‌کنید. اگر اعمال شما با آنچه فکر می‌کنید وبر زبان می‌آورید یکسان نباشد، کم کم باور خودتان وکسانی که به شما ایمان دارند (درباره آنچه می‌توانید انجام دهید) خدشه‌دار می‌شود.آرمان.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید