افزایش حقوق سه سطحی کارمندان و بازنشستگان در سال ۹۵

2
افزایش حقوق سه سطحی کارمندان و بازنشستگان در سال ۹۵
افزایش حقوق سه سطحی کارمندان و بازنشستگان در سال ۹۵

پاراف افزایش حقوق سه سطحی کارمندان و بازنشستگان در سال ۹۵ : براساس اعلام محمدباقر نوبخت حداقل ۱۲درصد به حقوق کارمندان دولت اضافه خواهد شد. بازنشستگانی که کمتر از ۵ .۱ میلیون تومان دریافتی دارند، با افزایش ۲۰درصدی حقوق مواجه خواهند شد. همچنین برخی دستگاه‌های دولتی که سال گذشته از امکان قانونی برای افزایش فوق‌العاده شغل استفاده نکرده‌اند، می‌توانند در سال آینده حقوق کارمندان مشمول این قانون را تا ۳۵درصد افزایش دهند.

سخنگوی دولت در مورد عدالت در بودجه ۹۵گفت: یک بخش از عدالت در پرداخت‌های پرسنلی است، در این خصوص من ابتدای سال گفتم که عدم‌تعادل در پرداخت‌های کارکنان دولت وجود دارد و برای اینکه آن را جبران کنیم در سال ۹۵برای نخستین سال برنامه ششم، هم برای شاغلین و هم بازنشستگان در زمینه عدم‌تعادلی که وجود داشت مقادیر قابل توجهی منابع قائل شدیم که این عدم‌توازن اصلاح شد.

بر این اساس دولت سال آینده افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان را در ۳سطح دنبال می‌کند که به‌نظر می‌رسد در راستای اجرای برنامه‌های خروج از رکود چنین سیاستی درنظر گرفته شده باشد. در شرایطی که اقتصاددانان یکی از اصلی‌ترین ریشه‌های رکود فعلی را در کاهش تقاضا که ناشی از کاهش قدرت خرید است، می‌دانند، افزایش حقوق کارمندان فراتر از نرخ تورم می‌تواند به افزایش قدرت خرید و تحریک تقاضا در اقتصاد کمک کند.

وی درباره بازنشستگان گفت: از حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار بازنشسته بیش از یک میلیون نفر زیر ۵ .۱ میلیون تومان دریافتی دارند، ضمن اینکه ما برای همه کارکنان دولت با وجود اینکه نرخ تورم سال آینده ۱۱درصد برآورد می‌شود، ۱۲درصد افزایش درنظر گرفتیم، برای بازنشسته‌های زیر ۵ .۱ میلیون دریافتی بیش از ۲۰درصد اضافه کرده‌ایم. نوبخت ادامه داد: تصمیم داریم به همین ترتیب هر سال تا پایان برنامه این بخش از حقوق بازنشستگان را تا دو برابر افزایش دهیم.

وی در مورد کارکنان دولت گفت: حقوق کارکنان از ۲بخش حقوق ثابت و بخشی هم مربوط به فوق العاده شغل تشکیل می‌شود. براساس بند ۱۰ماده ۶۸قانون مدیریت خدمات کشوری در برخی مشاغل امکان اعطای فوق‌العاده شغل تا ۵۰درصد وجود دارد. دولت سال گذشته مجوز افزایش ۳۵درصدی فوق العاده شغل این مشاغل را صادر کرد اما تمامی دستگاه‌هایی که قبلا از این ماده استفاده نمی‌کردند از سال آینده از آن بهره‌مند خواهند شد.

 افزایش ۳۵درصدی حقوق برخی مشاغل

سال گذشته موضوع افزایش ۳۵ درصدی حقوق برخی کارمندان دولت موجب نارضایتی سایر کارکنان شده بود و آنها این اقدام را تبعیض آمیز دانسته بودند. برخی عنوان کارمندتر را برای این دسته از حقوق بگیران درنظر گرفته بودند. تعدادی از نمایندگان مجلس هم در این زمینه به دولت تذکر دادند و خواستار رعایت عدالت در پرداخت حقوق به کارمندان شدند.

طبق گفته نوبخت، سال آینده این مجوز قانونی برای افزایش فوق‌العاده شغل به کارمندان مشمول در تمامی دستگاه‌ها اجرا خواهد شد تا عدالت در پرداخت‌ها صورت گیرد. این موضوع مربوط به بند ۱۰ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری است. پرداختی به کارکنان دولت براساس ۲مولفه حقوق ثابت و فوق‌العاده شغل است. حقوق ثابت به ازای سنوات خدمت، تحصیلات و عوامل مختلف تعیین می‌شود که یک جدول امتیازی دارد اما فوق‌العاده‌ شغل کارکنان دولت طبق ماده‌۶۸قانون مدیریت خدمات کشوری پرداخت می‌شود. در بند دهم آن که عنوان «فوق‌العاده ویژه» دارد، آمده است:

برای برخی مشاغل آنقدر بازار کار خوبی در رقابت‌های جهانی یا تولید ناخالص داخلی وجود دارد که افراد دارای این تخصص‌ها به‌راحتی می‌توانند در بازار کار غیردولتی جذب شوند، اگر دولت خواستار آن است تا این افراد را در سیستم خود نگه دارد می‌تواند فوق‌العاده شغل ویژه‌ای به این افراد بدهد که این فوق‌العاده ویژه حداکثر به ۲۵درصد از مشاغل و برخی از دستگاه‌ها تعلق خواهد گرفت و باید در موارد ویژه انجام شود. میزان افزایش فوق‌العاده شغل می‌تواند تا ۵۰درصد باشد اما دولت سال گذشته برای برخی مشاغل تا ۳۵درصد افزایش درنظر گرفت که قرار است سال آینده همه دستگاه‌ها برای کارکنان مشمول این بخش آن را اجرا کنند.

2 دیدگاه ها

  1. با سلام من در سال ۸۸ با۲۷سال سابقه کار بااستفادهاز قانون بازنشستگی پیش از موعد بازنشته شدم ودر حال حاضر ۱۱۹۰۰۰۰ تومان بدون کسورات میگیرم .مبنای محاسبه میانگین ۲سال آخر خدمت بود .مدیر شرکت هم حق بیمه را کم رد کرد .من با ۵سر عایله چگونه متوانم زندگی کنم ,چر اطرح همگان سازی حقوق اجرا نمیشد.بدبخت ترین قشر مستمری بگیرها تامین اجتماعی هستند .با داشتن عروس وداماد جزشرمساری چیزی نمانده.خط فقر ۳۲۰۰۰۰۰تومان است .از دولت تدبیر وامید تقاضای مساعدت دارم !

  2. سلام لطفا به داد قراردادیها سازمان مدیریت و برنامه ریزیها برسید از استانداریها که جدا شدیم تقریبا نزدیک دویست یا سیصد هزار تومان از حقوقمان کم شد ولی به کارکنان رسمی و پیمانی همترازمان پنجاه درصد حقوق اضافه شد این چه عدالتی است که تفاوت حقوقیمان بعد از گذشته بیش از ده سال اختلافی بیشتر از یک میلیونی با کارکنان رسمی یا پیمانی داشته باشیم در قانون بودجه سال جاری حقوق کارکنان قراردادی اپراتور پست برق وزارت نیرو با کارکنان رسمی و پیمانی همسان شد بدلیل اینکه بارها راهپیمایی کردند بخاطر بچه های معصومان از مشکل ما گزارشی تهیه کنید تا اینکه قول داده بودند مشکل ما را حل کنند

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید