افزایش حقوق سال ۹۷ بیست درصد و معافیت مالیاتی حقوق پلکانی شد

کمیسیون تلفیق مجلس در تازه‌ترین مصوبات بودجه‌ای خود برای سال آینده، معافیت مالیاتی حقوق را که در لایحه بودجه ۹۸ بدون تغییر نسبت به امسال ۲٬۳۰۰٬۰۰۰ تومان در ماه تعیین‌شده بود، به ۲٬۷۵۰٬۰۰۰ تومان افزایش داد. همچنین افزایش حقوق کارکنان دولت نیز با ضریب ۲۰ درصد توافق شد.

به گزارش هم‌رده به نقل از ایسنا، علی‌اصغر یوسف نژاد نایب‌رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸، از مصوبه کمیسیون در خصوص معافیت مالیاتی حقوق کارکنان دولت در سال آینده خبر داد و گفت: سقف معافیت مالیاتی برای سال آینده، ماهانه ۲٬۷۵۰٬۰۰۰ تومان تعیین می‌شود.

این در حالی است که دولت در لایحه بودجه سال آینده، سقف مالیاتی حقوق را نسبت به بودجه امسال، تغییر نداده و همان رقم ۲٬۳۰۰٬۰۰۰ تومان را پیشنهاد داده بود.

معافیت مالیاتی حقوق پلکانی است

اظهارات یوسف نژاد همچنین حاکی از چهار پله‌ای شدن نرخ مالیات بر حقوق کارکنان در سال آینده است. بدین ترتیب مازاد مبلغ ۲٬۷۵۰٬۰۰۰ تومان ماهانه تا یک و نیم برابر (معادل ۴٬۱۲۵٬۰۰۰ تومان) مشمول مالیات سالانه ۱۰ درصد، مازاد ۱٫۵ برابر تا ۲٫۵ برابر آن (یعنی ۶٬۸۷۵٬۰۰۰ تومان) مشمول مالیات سالانه ۱۵ درصد، مازاد ۲٫۵ برابر تا چهار برابر (یعنی معادل ۱۱ میلیون تومان) مشمول مالیات سالانه ۲۰ درصد و نسبت به مازاد چهار برابر، مشمول مالیات ۲۵ درصد است. به‌این‌ترتیب کمیسیون تلفیق فشار مالیاتی بر قشر حقوق‌بگیر را که در لایحه بودجه ۹۸ تشدید شده بود، کاهش داد.

وزارت اقتصاد و دارایی موظف به ایجاد سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی شد

وزارت اقتصاد و دارایی موظف شد سامانه یکپارچه اطلاعات شرکت‌های دولتی را حداکثر تا شهریور ۹۸ ایجاد کند. شرکت‌های دولتی موظف هستند اطلاعات شناسه‌ای اعضای مجمع عمومی، صورت‌های مالی مصوب، بودجه تفصیلی، حقوق و مزایا و سایر موارد را در این سامانه قرار داده و هر ۳ ماه یک بار اطلاعات را به‌روز کنند.

وزارت اقتصاد مکلف شد تا خرداد ۹۸ دسترسی دیوان محاسبات به این سامانه را برقرار کند. همچنین وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه‌وبودجه مکلف شدند هر ۶ ماه یک بار گزارش عملکرد شرکت‌های دولتی را به کمیسیون برنامه‌وبودجه و محاسبات و اقتصادی مجلس گزارش دهند.

پایان بررسی لایحه بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق مجلس

به گزارش هم‌رده به نقل از خانه ملت، محمدمهدی مفتح سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۸ از پایان بررسی لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون متبوعش خبر داد و گفت: امکان دارد برحسب ضرورت، گزارش نهایی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ در هفته آتی کامل‌تر شود.

محمدمهدی مفتح از پایان بررسی لایحه بودجه سال آینده در کمیسیون تلفیق خبر داد و گفت: جلسات کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ به‌پایان رسید؛ ازاین‌پس مصوبات باید در قالب گزارش کمیسیون تنظیم شود؛ به‌طور مثال ممکن است کمیسیون مصوبه‌ای داشته باشد که باید به تبصره مربوطه الحاق شود بنابراین امکان دارد برحسب ضرورت، گزارش نهایی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ در هفته آتی کامل‌تر شود.

نماینده مرم تویسرکان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ چه زمانی در صحن علنی ارائه می‌شود، توضیح داد: پس از تعطیلی ۲۲ بهمن‌ماه این گزارش در صحن علنی مطرح می‌شود؛ ظاهراً هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی ۲۷ بهمن‌ماه را زمان شروع رسیدگی به لایحه بودجه ۹۸ اعلام کرده است.

فرصت ۱۰ روزه برای ارائه پیشنهادات نمایندگان درباره گزارش کمیسیون تلفیق بودجه

وی بیان کرد: پس از تنظیم گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸، هیات رئیسه این گزارش را چاپ و در اختیار نمایندگان قرار می‌دهد. از زمان انتشار گزارش نمایندگان ۱۰ روز زمان‌دارند تا پیشنهادات خود را درباره گزارش کمیسیون تلفیق بودجه ۹۸ ارائه دهند.

وی با تأکید براینکه پیشنهادات نمایندگان در رابطه با گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ در صحن علنی مطرح می‌شود، خاطرنشان کرد: اکنون لایحه بودجه ۹۸ در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شد اما در صحن گزارش کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۹۸ بررسی خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.