افزایش جرایم رانندگی منتفی شد

0
افزایش جرایم رانندگی منتفی شد
افزایش جرایم رانندگی منتفی شد

پاراف افزایش جرایم رانندگی منتفی شد : بعد از آن همه بحث و حاشیه‌سازی و نگرانی، افزایش جرایم رانندگی منتفی شد، به همین راحتی. خبری غیرمنتظره که دیوان عدالت اداری پشت آن بود، گوینده اش نیزمدیرکل حوزه ریاست که گفت مصوبه دولت درباره افزایش جریمه تخلفات رانندگی باطل شد .

مصوبه دولت، بیست و یکم دی ماه تصویب شد و دولت تصمیم گرفت با استناد به ماده 22 قانون جرایم رانندگی که اجازه می‌دهد نرخ جرایم هر سه سال بازنگری و اصلاح شود، این نرخ‌ها را بالا برد، آن قدر بالا که جرایم برای رد کردن چراغ قرمز به 200 هزار تومان و برای دنده عقب رفتن در بزرگراه‌ها و انجام حرکات مارپیچ به 150 هزار تومان رسید.

این قیمت‌ها خیلی‌ها را به وحشت انداخته بود و روزی که پلیس اعلام کرد نرخ‌های جدید از 25 اسفند اعمال می‌شود گارد خیلی‌ها نسبت به این تصمیم بسته شد. اما جرایم جدید رانندگی آن‌قدر مجال نیافت که کسی را در خیابان‌ها و جاده‌ها غافلگیر کند، هر چند رئیس پلیس راهور کشور بارها گفته بود فقط متخلفان باید از افزایش جرایم نگران باشند نه همه کسانی که پشت فرمان می‌نشینند.

حالا اما پرونده این ماجرا بسته شده و جرایم رانندگی تا اطلاع ثانوی با همین نرخ‌های فعلی محاسبه می‌شود، جرایمی که افزایش آن خوشایند پلیس و کاهش آن خوشایند مردم است.

گیر کار مصوبه دولت دراین است که تاکید ماده 22 بر همخوانی افزایش نرخ جرایم با نرخ تورم سالانه را نادیده گرفته، این وکیل دادگستری نیز دست بر این ناهمخوانی گذاشته و استدلال آورده که وقتی تورم سالانه کشور حول و حوش 25 درصد است چرا افزایش جرایم رانندگی باید در بعضی موارد تا 300 یا 400 درصد باشد.

اما این که چرا سلطانی توانسته مصوبه‌ای به این سفت و سختی را پنج روز بعد از تصویب، زیر سوال ببرد (زمان طرح شکایت به دیوان 26 دی بود) و درکمتر از دو هفته موجب ابطال این مصوبه شود جای سوال دارد؛ چون سابقه‌ای که از دیوان در ذهن‌هاست اطاله دادرسی است و روند فرسایشی رسیدگی به پرونده‌ها. پاسخ این ابهام را از سلطانی که جویا شدیم، گفت تقاضای اولیه او به دیوان، صدور دستورموقت برای توقف این مصوبه بوده که البته دیوان آن را نپذیرفته، اما قول داده تا قبل از زمان اجرا شدن این مصوبه یعنی تا قبل از 25 اسفند به شکایت او رسیدگی کند و البته الوعده وفا ؛ دیوان به عهدش وفا کرد.

این فرآیند گرچه ظاهری انقلابی دارد اما به گفته دکتر کارن روحانی، حقوقدان کاملا قانونی است. او به ما می‌گوید یکی از وظایف دیوان عدالت اداری حفظ حقوق عامه در قبال مصوبات و تصمیمات دولتی است و هر کدام از ذی‌نفعان که علیه این تصمیمات شکایت کنند دیوان موظف به رسیدگی است. اما به گفته او، باطل شدن این مصوبه مانع دولت برای تصویب مصوبه‌ای تازه در مورد جرایم رانندگی نیست و دولت می‌تواند بار دیگر با در نظر گرفتن نرخ تورم، در جرایم رانندگی بازنگری کند.

یادمان باشد امسال این دومین باری است که شکایت یک شهروند توانسته جلوی اجرای یک قانون را بگیرد؛ بار اولش وقتی بود که یک دانش‌آموز به افزایش تاثیرسوابق تحصیلی در قبولی کنکور (افزایش از 25 درصد به 30 درصد) اعتراض کرده بود و دیوان نیز حق را به او داده بود، احقاق حقی که اجرای قانون مصوب مجلس را به چالش کشید .

با این حال آنچه رخ داده قطعا خوشایند پلیس نیست، به هزار و یک دلیل و دلیل عمده‌اش جسارت متخلفان برای شکستن مرزهای قانون و زیر پا گذاشتن آداب رانندگی است. البته دیروزکه با پلیس راهورناجا تماس گرفتیم تا واکنش آنها نسبت به توقف اجرای مصوبه دولت را بدانیم، آنها گفتند فقط زمانی که ابطال این مصوبه به آنها ابلاغ شود با رسانه‌ها صحبت می‌کنند که درنتیجه دست ما برای انتشار نظرات پلیس خالی ماند.جام جم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here