دستورالعمل آزمون تبدیل وضعیت نیروهای شرکتی شهرداری ها اصلاح شود

پاراف دستورالعمل و ضوابط واردات خودرو ونحوه همکاری با شرکت های خودرو ساز خارجی : این دستور العمل هم اکنون با کد پیشنهاد ۵۳۷۶۱ در حال رسیدگی در هیات دولت است.

با توجه به استعلام دفتر معاون اول محترم رییس جمهور از وزارت صنعت، معدن و تجارت، در خصوص ساماندهی واردات خودرو ، وزارت مزبور در پاسخ ، پیش‌نویس “ضوابط واردات خودرو به کشور” را ارایه نمود که به خاطر فوریت مدیریت واردات خودرو سواری و لزوم تصمیم گیری عاجل در این خصوص، موضوع در دستور کار هیئت دولت قرار گرفت.

بر این اساس متن پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت،بشرح ذیل جهت بررسی به کمیسیون امورزیربنایی، صنعت و محیط زیست ارجاع شد تا در سیر مراحل تصویب در دولت قرار گیرد.

– در راستای ساماندهی واردات خودرو در فضای پسابرجام و همچنین حمایت منطقی از تولیدات داخلی و جلوگیری از واردات غیرتخصصی خودرو که موجب نارضایتی مصرف کنندگان می گردد، پیرو دستورالعمل‌های شماره ۲۴۸۸۳۲ /۶۰ مورخ ۳۰ /۱۱ /۱۳۹۳ و شماره ۱۳۸۰۶۳/۶۰ مورخ ۲۲/۶/۱۳۹۴ وزارت صنعت، معدن و تجارت، بدینوسیله ضوابط واردات خودروهای سواری به شرح ذیل اعلام می گردد:

۱- درمورد واردات خودرو سواری با توجه به ماده (۴) قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مصوب ۱۳۸۸، کلیه واردکنندگان ضمن رعایت آیین نامه ضوابط فنی واردات خودرو مصوب ۱۳۸۲ و اصلاحات بعدی موظف به داشتن امکانات و تأسیسات ارایه خدمات پس از فروش می‌باشند. همچنین کلیه واردکنندگان موظف به دریافت گواهی فعالیت نمایندگی رسمی از تولیدکنندگان اصلی و یا نمایندگان منطقه‌ای که مجوز ارایه نمایندگی به سایر کشورها دارند (براساس گواهی صادره از مرکز اصناف و بازرگانی ایران) و رعایت مفاد آیین نامه اجرایی قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان خودرو (۷۴۱۵/ت۵۱۶۸۱هـ مورخ ۲۸ /۱ /۱۳۹۵ مصوب هیئت محترم وزیران) می باشند.

۲- شرکت های خارجی در هر گروه خودرویی فقط می توانند با یک شرکت داخلی قرارداد تجاری و یا تولیدی داشته باشند. (منظور از گروه خودرویی: خودروهای سواری و وانت، خودروی تجاری سنگین حمل بار و خودروهای تجاری حمل مسافر می باشد.)

۳- ثبت سفارش خودروهای سواری به صورت کامل (CBU) صرفاً با رعایت شرایط ذیل از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل مجاز خواهد بود:

۱-۳ – درصورتیکه واردکننده دارای امکانات و تأسیسات تولیدی در داخل کشور بوده و یا از طریق انعقاد قرارداد با یکی از تولیدکنندگان داخلی نسبت به تولید خودرو (با حداقل بیست درصد ساخت داخل از زمان شروع) تولید نماید می تواند معادل پنجاه درصد (۵۰%) ارزش تولیدات داخلی خود نسبت به واردات خودرو اقدام نماید.

۲-۳- درصورتیکه واردکننده خودرو رأساً و یا از طریق انعقاد قرارداد با تولیدکننده داخلی خودرویی را در داخل تولید ننماید تنها می تواند معادل چهل درصد (۴۰%) ارزش صادرات خودرو و یا قطعات تولید داخل نسبت به واردات خودرو با رعایت بند یک اقدام نماید.

۴- واردات خودروی سواری از همان نام نشان (برند) تولید داخلی صرفاً می بایست از طریق شرکت تولیدکننده داخلی همان نام نشان (برند) صورت پذیرد مگر اینکه شرکت تولیدکننده داخلی عدم تمایل خود را مبنی بر واردات اعلام نماید.کابینه.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.