سود پرداخت وام به کارکنان بانک‌ها ۱۰ درصد شد

0
پرداخت وام به کارکنان بانک‌ها
پرداخت وام به کارکنان بانک‌ها

پاراف سود پرداخت وام به کارکنان بانک‌ها ۱۰ درصد شد : محمد هاشم بت شکن مدیرعامل بانک مسکن در نشستی خبری  ضمن اعلام اجرایی شدن سود تک‌رقمی وام‌ مسکن از محل صندوق پس‌انداز یکم که کاهش حدود ۴۰ درصدی اقساط را به همراه دارد، اعلام کرد که بر اساس دستورالعمل توافق شده بین بانک‌ها، نرخ سود تسهیلات پرداختی به کارکنان بانک‌ها ۱۰ درصد تعیین شده و به زودی ابلاغ و اجرایی می‌شود.

بعد از اعلام تک رقمی شدن سود تسهیلات پرداختی از محل صندوق پس‌انداز یکم(خانه اولی‌ها) که در هفته گذشته از سوی رئیس جمهوری انجام شد و از ١١ به ٩/۵ درصد کاهش یافت. با در نظر گرفتن سود ٩/۵ و دوره بازپرداخت ١٢ ساله با روش پلکانی، قسط پرداختی برای تسهیلات ٨٠ میلیونی به متقاضیان تهرانی به حدود ٧۴٢ هزار تومان در ماه کاهش یافته است.

برای وام ۶٠ میلیونی در مراکز استان‌ها و شهرهای با جمعیت بیش از ٢٠٠ هزار نفر نیز اقساط ۵۵٧ هزار تومان و برای وام ۴٠ میلیونی در سایر مناطق شهری قسط حدود ٣٧١ هزار تومان خواهد بود.

در حالی اخیرا معاون نظارت بانک مرکزی اعلام کرد که براساس دستورالعمل جدید بانک مرکزی بانک‌ها به هیچ عنوان حق پرداخت تسهیلات به کارکنان خود را از محل منابع قرض‌الحسنه ندارند که بت‌شکن نیز امروز اعلام کرد که از حدود یک ماه قبل به منظور بازنگری در کلیه تسهیلات پرداختی به کارکنان با همکاری که بین وزارت اقتصاد، بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در قالب کارگروه ساماندهی پرداخت تسهیلات انجام شده است نرخ سود تسهیلات پرداختی به کارکنان به رقم مشترک ۱۰ درصد تغییر کرد.

بنابر توضیحات مدیر عامل بانک مسکن در نتیجه این تصمیم‌گیری در مدت اخیر وقفه‌ای در پرداخت تسهیلات به کارکنان ایجاد شده تا این‌که بتوان با هماهنگی‌هایی که در تنظیم دستورالعمل در شورای هماهنگی بانک‌ها انجام می‌شود مقررات جدید را مجددا و به زودی ابلاغ کرد که از این پس تسهیلاتی که به کارکنان پرداخت می‌شود در تمامی موارد تا ۱۰ درصد و از منابع داخلی خود بانک‌ها خواهد بود.

بت‌شکن در این نشست دو خبر تازه برای تامین مالی جدید به منظور خرید مسکن نیز داشت. آن‌طور که وی اعلام کرد قرار است در جلسه این هفته شورای پول و اعتبار دستورالعمل راه‌اندازی نهادهای پولی جدید تحت عنوان موسسات پس‌انداز و تسهیلات مسکن به تصویب برسد. در این صورت با راه‌اندازی این موسسات به اتکای سرمایه‌ای که جذب می‌کند سپرده‌ها تجهیز شده و با نرخ متعارف در مناطق خاص تسهیلات پرداخت می‌شود. بنابر توضیحات اعلامی موسسات جدید در قالب شخصیت حقوقی و سهامی عام پذیره‌نویسی شده و با سرمایه بخش خصوصی گردش دارد این موسسات در مراکز استان‌ها بوده و ۲۰ درصد سهام آنها به بانک مسکن و مابقی توسط فعالان بخش مسکن و سایر حوزه‌ها خریداری خواهد شد.ایسنا.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید