معرفی و آشنایی با مجموعه کارشناسی ارشد علوم اقتصادی

0

پاراف معرفی و آشنایی با مجموعه کارشناسی ارشد علوم اقتصادی : رشته اقتصاد از آن جهت دارای اهمیت می باشد که سرنوشت يك كشور در زمينه‌هاي مختلف اجتماعي،‌ علمي، تكنولوژي و صنعتي و نيز رفاه آحاد جامعه در گرو چگونگي وضعيت اقتصاد است،با استفاده از اين دانش ، روند رشد اقتصادي یک كشور رقم خورده و به طور كلي سرنوشت حال و آينده جامعه تعيين مي‌شود.

معرفی گرایش ها : مجموعه علوم اقتصادي در دوره‌ي كارشناسي ارشد داراي 4 گرايش به شرح زیر می باشد :1-علوم اقتصادي2-توسعه اقتصادي و برنامه‌ريزي3-برنامه‌ريزي سيستم‌هاي اقتصادي4- اقتصاد انرژي علوم اقتصادي:گرایش علوم اقتصادی یا اقتصاد محض ،بر روي تئوري هاي اقتصادي تاکید دارد . دانش آموختگان اين گرايش يک ديد کلي و کاملا نظري نسبت به علم اقتصاد پيدا مي‌کنند و به اين ترتيب زمينه مناسب جهت ورود به تخصص‌هاي مورد علاقه خود را کسب خواهند كرد.

اقتصاد انرژي :دانش آموختگان اقتصاد انرژي جهت تامين نيروي انساني مورد نياز وزارت نفت (نفت، گازوپتروشيمي) توانمندي‌هاي زير را به دست مي‌آورند:تجزيه و تحليل موضوعات مختلف اقتصاد انرژي از قبيل ساختار بازار، هيدروکربورهاي نفتي و مشتقات آن و ساير انرژي‌ها، قيمت -گذاري، صرفه جويي، جانشيني ، بازاريابي و بازرگاني بين المللي انواع مختلف انرژي. شناخت تحولات سياسي سازمان‌ها و مجامع بين المللي مربوط به انرژي‌هاي مختلف، بهره گيري از شناخت کلي مراکز مصرف، اهداف و طرز عمل مجامع بين المللي در امر توسعه و بازاريابي نفت و فرآورده‌هاي نفتي و توليدات پتروشيمي، برنامه‌ريزي توليد و مصرف انرژي در بخش‌هاي مختلف اقتصادي، برنامه‌ريزي کلان درباره‌ي توليد و مصرف انرژي و تعيين خط و مشي و برنامه‌ريزي دراز مدت در سطح کشور، آشنايي با تکنولوژي‌هاي موجود در جهان و بهره‌گيري از آن در زمينه‌ي توليد، پالايش، توزيع، مصرف وبازاريابي انرژي.

برنامه‌ريزي سيستم‌هاي اقتصادي:هدف از برگزاري دوره كارشناسي ارشد اين رشته،‌ تربيت كارشناساني است كه بتوانند با بهره‌گيري از دانش اقتصاد، مسائل و مشكلات پيچيده اقتصادي را در سطوح كلان و بخشي و نيز سازمان‌هاي بزرگ اقتصادي تجزيه و تحليل كرده‌ و راه‌حل‌ها و سياست‌هاي مؤثر و متناسب را ارائه نمايند. فارغ‌التحصيلان اين دوره با بهره‌گيري از تسلط بر دانش اقتصاد قادر خواهند بود:‌به عنوان مدير و كارشناس ارشد، در تنظيم سياست‌هاي اقتصادي مشاركت نموده و براي مشكلات اقتصادي كشور در سطوح مختلف تصميم‌گيري كرده، ارائه طريق مي‌كنند.،به عنوان محقق به پژوهش و كسب اطلاعات مورد نياز پرداخته و با تجزيه و تحليل آن نقش مؤثري در تصميم‌گيري سياستگذاران خواهندداشت.به سازمان‌هاي اقتصادي و اجتماعي و مراكز تصميم‌گيري اقتصادي خدمات مشاوره‌اي و مطالعاتي ارائه مي‌كنند.

توسعه اقتصادي و برنامه‌ريزي:سر فصل‌هاي اصلي كه در اقتصاد توسعه به آن پرداخته مي‌شود عبارتند از: مطالعه و بررسي تجارب كشورهاي پيشرفته در مسير توسعه يافتگي، بررسي علل توسعه نيافتگي كشور‌هاي در حال توسعه، ارائه راهكارهاي مناسب جهت پيشرفت كشورهاي در حال توسعه در مسير توسعه يافتگي. از آنجايي‌كه ما در كشوري زندگي مي‌كنيم كه در زمره كشورهاي در حال توسعه طبقه‌بندي شده است، فارغ‌التحصيلان اين رشته مي‌توانند نقش بسزايي از طريق ارائه راهكارهاي مناسب در جهت توسعه يافتگي كشور داشته باشند.زمینه های اشتغال : هدف از برگزاري دوره كارشناسي ارشد علوم اقتصادي، تربيت كارشناساني است كه بتوانند با بهره‌گيري از دانش اقتصاد، مسائل و مشكلات پيچيده اقتصادي را در سطوح كلان و بخشي و نيز سازمان‌هاي بزرگ اقتصادي تجزيه و تحليل كرده و راه‌حل‌ها و سياست‌هاي موثر و متناسب را ارائه دهند.

فارغ‌التحصيلان دوره‌ي كارشناسي ارشد علوم اقتصادي قادرخواهند بود تا با بهره‌گيري كارآمد از دانش اقتصادي و با شناخت شرايط، محدويت‌ها ‌و مشكلات ساختاري اقتصاد ايران، در يك نگرش سيستماتيك به پديده‌ها به تجزيه و تحليل معضلات سيستم‌هاي بزرگ و پيچيده اقتصادي بپردازد. از طرف ديگر اين دوره توانمندي‌هاي لازم براي انجام تحقيقات و مطالعات راهگشا در راستاي حل مسائل اقتصادي كشور در حوزه‌ي فعاليت‌هاي سازمان‌هاي صنعتي، دستگاه‌هاي اجرايي و مراكز برنامه‌ريزي و سياست‌گذاران را فراهم مي‌كند.

متاسفانه رشته اقتصاد در جامعه ما جايگاه خود را پيدا نكرده است؛ و كارشناسان اقتصاد نيز در جاي مناسب خود قرار نگرفته‌اند و فقط فارغ‌التحصيلان علاقه‌مند و مشتاق كه در دوران دانشجويي مهارتهاي لازم را كسب كرده‌اند، مي‌توانند بازار كاري مرتبط با رشته تحصيلي خويش پيدا كنند و در سازمانهايي مثل وزارت اقتصاد و دارايي، وزارت بازرگاني و سازمان برنامه و بودجه فعاليت نموده يا در بانك‌ها به عنوان ارزياب و در بخش‌ خصوصي به عنوان مدير اقتصادي توليد و كارشناس اقتصادي كار كنند.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید