آشنایی با رشته های شاخه کاردانش و فنی و حرفه ای

پاراف آشنایی با شرایط و ضوابط اخذ نمایندگی بیمه : در صنعت بیمه ایران و خیلی از کشور‌های دنیا دو دسته از نمایندگان فعالیت دارند، نمایندگان حقیقی و نمایندگان حقوقی. نمایندگان حقیقی افراد حقیقی هستند که موفق به اخذ مجوز از شرکت‌های بیمه‌گر برای ارائه خدمات صدور و مشاوره بیمه‌ای و به‌صورت کلی فروش بیمه‌نامه می‌شوند و نمایندگان حقوقی، شرکت‌های خدمات بیمه‌ای هستند که با ترکیب سهامدار اعم از عام و خاص اداره امور دفتر نمایندگی را بر عهده می‌گیرند.

در برخی از موارد به دلایلی همچون گستردگی جغرافیایی و فاصله طولانی نمایندگان از شعب و ادارات ستادی شرکت‌های بیمه‌گر، نمایندگان حقیقی و حقوقی اقدام به ارائه خدمات پرداخت خسارت با کسب مجوز از واحد‌های ستادی و مدیریتی شرکت‌های بیمه‌گر می‌کنند. همچنین نمایندگانی هستند که پرتفوی بیمه‌ای خاص و بزرگی دارند و برای بیمه‌گزاران خود اقدام به ارائه این خدمت می‌کنند. براساس آیین‌نامه ۷۵ شورای عالی بیمه مصوب ۶/۶/۹۱ مسئولیت احراز شرایط نمایندگان حقیقی و حقوقی بر عهده شرکت‌های بیمه‌گر است.

شرایط ابتدایی نمایندگان حقیقی به شرح زیر است:

۱- تابعیت دولت جمهوری اسلامی ایران
۲- اعتقاد به دین اسلام یا یکی از ادیان رسمی کشور
۳- عدم اعتیاد به مواد مخدر
۴- عدم حجر
۵- فقدان سوءپیشینه کیفری و همچنین نداشتن سابقه محکومیت به جرائم نام‌برده شده در ماده ۶۴ قانون تأسیس بیمه مرکزی ایران و بیمه‌گری
۶- دارا بودن حداقل مدرک کارشناسی در رشته بیمه یا سایر رشته‌ها با گرایش بیمه بدون نیاز به داشتن سابقه کار بیمه‌ای و دارا بودن مدرک کارشناسی در رشته‌های مرتبط (اقتصاد، امور مالی، حسابداری، آمار، مدیریت و حقوق) با یک‌سال سابقه کار بیمه‌ای فنی و تخصصی یا حداقل مدرک دیپلم با سه سال سابقه کار بیمه‌ای فنی تخصصی.
*متقاضیان فاقد سابقه کار باید دوره آموزشی مربوط را حداقل به مدت ۱۲۰ ساعت بگذرانند.
*اعطای مجوز نمایندگی به صاحبان مدارک دیپلم و فوق دیپلم منوط به تأیید کتبی مدیریت عامل شرکت بیمه‌گر است.
۷- موفقیت در آزمون نمایندگی که توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران (پژوهشکده بیمه) برگزار می‌شود.

در این میان برگزاری دوره‌های آموزشی به جهت کسب مهارت‌های محض و کاربردی که توسط شرکت‌های بیمه‌گر و پژوهشکده بیمه به‌عنوان متولی آموزش صنعت بیمه برگزار می‌گردد نیز انجام می‌شود که با برگزاری آزمون‌های مختلف و کسب امتیازات خاص خود به پربارکردن فرآیند جذب نمایندگان کمک می‌کند. در واقع یکی از شیوه‌های نظارت بیمه مرکزی ایران به‌عنوان متولی این صنعت در فرآیند جذب و توسعه شبکه فروش نمایندگان نهفته است، چرا که با تعیین شاخص‌هایی در این میان و از فیلتر گذراندن اشخاص متقاضی به‌گونه‌ای نظارت خود را در این حیطه عملیاتی می‌کند.

در عین حال اعطای نمایندگی به اشخاص حقوقی منوط به احراز شرایط زیر است:

۱- تشکیل و ثبت در قالب شرکت سهامی خاص یا شرکت تعاونی متعارف
۲- تهیه اساسنامه مطابق با نظر بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران
۳- مشخص بودن موضوع فعالیت نماینده حقوقی
۴- دارابودن حداقل سه نفر به‌عنوان عضو هیات‌مدیره
۵- داشتن حداقل یک میلیارد ریال سرمایه اولیه
۶- ارائه گواهینامه بانک حاکی از تأییدیه قسمت نقدی سرمایه حداقل به مقدار ۵۰ درصد کل سرمایه نماینده حقوقی
۷- ارائه صورت کامل سهامداران، مدیران و میزان سهام هر یک
۸- گواهی عدم سوءپیشینه کیفری مدیران
۹- مدیرعامل و حداقل یک عضو بیمه باید شرایط مندرج درخصوص نمایندگان حقیقی را دارا باشند
۱۰- ارائه صورت جلسات مجمع عمومی موسس و هیات‌مدیره
۱۱- ارائه اظهارنامه ثبت نمایندگی حقوقی و تأییدیه آن.

به خاطر داشته باشیم که حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد فروش شرکت‌های بیمه‌گر از طریق شبکه فروش انجام می‌شود و با توجه به اینکه این شغل مستلزم دارابودن سرمایه اندکی است لذا از جمله کسب‌وکارهایی است که خصوصا در یک دهه گذشته توسعه زیاد پیدا کرده و همچنان به دلیل ضریب نفوذ بیمه در جامعه که نسبت به سایر کشورها بسیار ناچیز است همواره نیازمند توسعه‌یافتگی است، در عین حال تکلیف بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران و شرکت‌های بیمه‌گر در اعطای مجوز به افراد دارای شرایط و توانمند‌سازی آنها در حین انجام فعالیت با برگزاری کلاس‌های کارگاهی و موردپژوهی در این میان بسیار حائز اهمیت است و امید است در آینده شاهد آن باشیم که با برون‌سپاری فعالیت‌های بیمه در حیطه‌های مختلف و واگذاری آن به شبکه فروش براساس دارابودن ابزارهای مختلف در این خصوص، صنعت بیمه و عملیات بیمه‌گری جایگاه واقعی خود را پیدا کند.

به این مطلب امتیاز دهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.