آشنایی با احکام حجاب و نحوه پوشش در ادارات و سازمانها

0

پاراف آشنایی با احکام حجاب و نحوه پوشش در ادارات و سازمانها : پوشش و حجاب اسلامی یک اصل محوری در طهارت روحی و عفت عمومی جامعه بشمار می رود و نقش چشمگیری در پیشگیری از مفاسد اخلاقی و همچنین ایجاد مصونیت فردی و اجتماعی دارد. مکتب توحیدی اسلام نه تنها مخالف حضور زنان در اجتماع نمی باشد، بلکه اسلام زن را نیمی از پیکر اجتماع دانسته و نقش او را در رشد ، کمال و تربیت انسانها و جامعه بشری مهم تلقی نموده است. در متون دینی و منابع اسلامی (بویژه سیره و سنت بزرگان دین) موارد بسیاری مشاهده می کنیم که بیانگر جایگاه و شخصیت والای زن در جامعه اسلامی است.

دین اسلام از یک سو «بهشت را در سایه شمشیرهای آخته مجاهدان می نگرد» و از سوی دیگر « بهشت را زیر پای مادران می داند» . چنانچه حضرت امام خمینی (ره) می فرمایند: زن مربی جامعه است و سعادت و شقاوت جامعه بسته به وجود زن است. دین اسلام با طرح پوشش اسلامی ، در حقیقت جواز حضور زن را در اجتماع رقم زده است و با دستورات و تعالیم حکیمانه و راهگشایی که در چگونگی منش و رفتار او ارائه داده است، از یک طرف به دنبال حفاظت و مراقبت از عفت فردی زنان در جامعه است و از طرف دیگر در صدد تأمین امنیت و آرامش روحی و روانی جامعه می باشد . چنانچه در آموزه های دینی ، ناهنجارها و آسیب های اخلاقی ناشی از اختلاط مرد و زن را بزرگترین خطر و آفت برای امنیت، عفت و سلامت جامعه اسلامی می داند و آحاد مردم را در مقابل سلامت نفسانی و عفت عمومی جامعه مسوول می داند.

با پیروزی انقلاب شکوهمند ملت ایران و معرفی جایگاه و شخصیت زن مسلمان ، شاهد هستیم که زنان و دختران با عفت و پاکدامن جامعه ما روز به روز (با تقویت ایمان و اعتقاد به پوشش اسلامی و احیاء فرهنگ و ارزشهای اصیل دینی – ملی و پیروی و تأسی از الگوههای رفتاری و اخلاقی و سرمشق قرار دان زندگانی حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) و حضرت زینب (سلام الله علیها) در راستای ترویج و گسترش حجاب و پوشش اسلامی و فرهنگ عفاف فردی و اجتماعی نقش برجسته و بسزایی را ایفا می نماید.

مقام معظم رهبري (مدظله العالي )

سوال: حجاب در چه صورتی واجب شرعی است و آیا چادر ضروری است و آیا برای خواهران پزشک و پیراپزشک بیمارستان ها در مواقع کار چادر ضرورت دارد؟

جواب: حجاب از نامحرم و در همه حال واجب است مگر در مواردی که ضرورت ایجاب کند که نتواند مراعات نماید و در حجاب واجب ، لباس بخصوصی لازم نیست به هر وسیله که بدن خود را از نامحرم بپوشاند کفایت می کند، اگر چه در مثل کشور ایران که چادر برای حجاب متعارف است بهتر است.

سوال: پوشیدن لباس در رنگ های زننده و جلب نظر کننده در اجتماع برای خانم ها چه صورت دارد؟

جواب: هرگونه لباس که بدن و برجستگی های بدن زن را از نامحرم بپوشاند کافی است ولی باید از انتخاب رنگ یا شکلی که موجب جلب نظر و انگشت نما شدن است خودداری نماید.

سوال: پوشیدن جورابهای نازک و بدن نما برای خانم ها در بیرون از خانه و در انظار نامحرمان چه صورت دارد؟

جواب: پوشاندن بدن از نامحرمان بر زن واجب است و چنین جوراب هایی برای حجاب شرعی کفایت نمی کند.

سوال:

1- آیا به دست کردن انگشتر و برداشتن ابرو، زن ها را ملزم به پوشاندن آنها در مقابل نامحرم می کند؟

2-آیا استفاده از عطریات و کرم های خوشبو برای خانم ها در صورتی که بوی آنها به مشام نامحرم برسد ، اشکال دارد؟ (بدون قصد توجه نامحرم)

جواب:

1- اگر زینت است ، باید بپوشانند.

2- اگر جلب توجه نامحرم می کند و یا مفسده دارد، باید اجتناب نماید.

سوال: ابرو برداشتن خانم ها آیا زینت حساب می شود یا نه ؟ در صورت زینت محسوب شدن حکم نگاه چیست؟

جواب: تشخیص آن با عرف است و اگر عرفاً زینت محسوب شود ، باید از نامحرم پوشانده شود و نامحرم نباید نگاه کند.

سوال: اگر زن زینت خود را مانند انگشتر و النگو برای نامحرم ظاهر کند، شرعاً چه حکمی دارد؟

جواب: جایز نیست.

سوال: بعضی ها در روابط با نامحرم فقط روابط فیزیکی و تماس بدنی را اشکال می دانند و می گویند خنده، شوخی، قرار ملاقات با هم گذاشتن هیچ اشکالی ندارد؟ نظر شما چیست؟

جواب: هرگونه ارتباط با نامحرم که مستلزم مفسده و یا همراه با ریبه و التذاذ باشد ، جایز نیست.

سوال: بیرون گذاشتن موهای سر از چادر و یا مقنعه از سوی خانمها در انظار عمومی و در دید نامحرمان چه صورتی دارد؟

جواب: جایز نیست و پوشاندن تمامی موی سر در برابر نامحرم واجب است.

سوال: آیا حجاب از ضروریات دین است؟ و حکم کسانی که به آن بی اعتنایی می کنند چیست؟

جواب: اصل حجاب ضروری دين محسوب است و بي اعتنایی به اصل حجاب و عدم رعایت آن معصیت و گناه است.

سوال: عده ای با تبلیغات فرهنگی دشمن در روزنامه ها و سخنرانی هایشان می گویند چادر مشکی بانوان مکروه است و باید پوشش جدید مانند مانتو و کت و دامن با رنگ های متنوع جایگزین چادر مشکی شود . آیا چنین حرف و اقدامی صحیح است یا نه؟ خواهشمند است نظر شریفتان را مرقوم فرمائید.

جواب: این صحبت صحیح نیست و بهترین حجاب پوشش چادر است و چادر سیاه هم بی اشکال است و کراهت ندارد.

سوال: امروز یک حرکت خزنده ای بر علیه چادر که یک حجاب ملی و سنتی است آغاز گردیده است. خواهشمندیم نظر مبارک را در این مورد مرقوم فرمائید ؟

جواب: چادر برترین نوع حجاب و نشانه ملی ماست.

حضرت امام خميني (ره)

سوال: حدود حجاب اسلامی برای بانوان چیست؟ برای این منظور پوشیدن لباس بلند و آزاد و شلوار و روسری کفایت می کند و اصولا چه کیفیتی در لباس و پوشش زن در برابر افراد نامحرم باید رعایت شود؟

جواب: واجب است تمام بدن زن به جز قرص صورت و دست ها تا مچ از نامحرم پوشیده شود و لباس مذکور اگر مقدار واجب را بپوشاند مانع ندارد ولی پوشیدن چادر بهتر است و از لباس هایی که توجه نامحرم را جلب کند باید اجتناب شود.

مقام معظم رهبري (مدظله العالي )

سوال: پوشیدن جوراب نازک و بدن نما برای خانم ها در بیرون از منزل و انظار نامحرمان چه صورت دارد؟ و بیرون گذاشتن موهای سر از چادر در مقنعه توسط خانم ها در دید نامحرمان چگونه است؟

جواب: پوشانیدن بدن از نامحرمان بر زن واجب است و چنین جورابهایی برای حجاب شرعی واجب کفایت نمی کند و پوشیدن تمام موی سر در برابر نامحرمان واجب است.

حضرت امام خميني (ره)

سوال: شرکت دختران و زنان در ارگانهای انقلابی مانند جهاد سازندگی، سپاه پاسداران و سایر … و انجام امور محوله و نشست باهم که ناچار از تماس و برخورد می باشد ، مشروع است؟

جواب: با رعایت وظائف شرعیه، شرکت در امور مذکور مانع ندارد. ولی از اختلاط و تماس زیاد با نامحرم اجتناب شود.

سوال: پوشیدن لباس در رنگهای زننده و جلب توجه کننده در محیطهایی که نامحرم هست مانند دانشگاه، بازار و … چه حکمی دارد؟

جواب: با فرض مهیج بودن حرام است

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید