آیا دین مخالف ثروت است؟

پاراف آیا در سال ۹۶ بازنشستگی پیش از موعد داریم؟ : بازنشستگی پیش از موعد دغدغه دسته‌ای از کارمندان و کارگران دولتی است. برخی از آنان به خاطر مشکلات خانوادگی، بعضی به دلیل سختی کار فعلی، و گروهی دیگر به دلایلی متفاوت از آنچه گفته شد، مایل به قطع همکاری با نهاد متبوع خود هستند.

محمدحسین زدا معاون فنی و درآمد سازمان تامین‌اجتماعی با حضور در تلویزیون، جزئیات مهمی را درباره تغییرات قانون بازنشستگی پیش از موعد بیان کرد. معاون فنی و درآمد سازمان تامین‌اجتماعی درباره بخشنامه جدید سازمان تامین‌اجتماعی در مورد قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت می‌گوید: «سال ۸۵ قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت تصویب شد که در این قانون افراد مذکور با ۲۵ سال سابقه با ۳۰ روز حقوق بازنشسته می‌شدند.»

ملاک پرداخت مستمری، داشتن ۳۰ سال سابقه خدمت

زدا با بیان اینکه ملاک پرداخت مستمری در سازمان تامین‌اجتماعی داشتن ۳۰ سال سابقه خدمت است، ادامه می‌دهد: «بر اساس قوانین تامین‌اجتماعی، اگر شخصی بخواهد زودتر از موعد بازنشسته شود، باید هزینه‌هایش را بپردازد.» زدا توضیح می‌دهد: «به‌محض ابلاغ قانون بازنشستگی پیش از موعدِ کارکنان دولت در سال ۸۵، افرادی درخواست بازنشستگی دادند.آنها تصور می‌کردند هزینه پنج سال زودتر از موعد بازنشستگی را دستگاه پرداخت کرده است که این‌چنین نبود.»

ملاک محاسبه میزان مستمری بیمه‌پردازی دو سال آخر خدمت است. براساس قانون تامین‌اجتماعی، معیار برای مستمری ۳۰ سال خدمت سال‌های ۲۹ و ۳۰ است اما برای کارکنان دولت که متقاضی بازنشستگی پیش از موعد بودند سال‌های ۲۴ و ۲۵ خدمت محاسبه شد که مخالفت این افراد را برانگیخت.

اصلاحیه‌های پی‌درپی مجلس و دولت

زدا اظهار داشت: «در مورد بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت، دیوان عدالت اداری به نفع سازمان تامین‌اجتماعی رأی داد. در این سال‌ها در مجلس سه مرتبه مطرح شد که در هر سه بار رد شد. شورای نگهبان نیز دوبار آن را رد کرد.»
زدا می‌گوید: «در برنامه ششم توسعه دوباره ملاک عمل قرار گرفتن سال‌های ۲۹ و ۳۰ در مورد محاسبه مستمری برای کارکنان دولت که متقاضی بازنشستگی پیش از موعد شده بودند مطرح شد که این فرایند با محاسبات بیمه‌ای مغایرت داشت و سازمان تامین‌اجتماعی نظر خود را درباره آن اعلام و توضیحات لازم را ارائه کرده‌بود.»

وی با اشاره به تصویب این قانون در ماده ۲۸ قانون برنامه ششم توسعه توسط مجلس و تایید شورای نگهبان اضافه می‌کند: «بر این اساس، سازمان تامین‌اجتماعی بخشنامه جدید را ابلاغ کرد.

قانونی که مهلت آن تمام شد

معاون فنی و درآمد سازمان تامین‌اجتماعی می‌گوید: «به سیستم و دستگاه‌هایی که کارکنان دولت را برای بازنشستگی پیش از موعد معرفی کردند اعلام می‌کنیم که می‌توانند این افراد را معرفی و هزینه ۵ سال زودتر از موعد بازنشستگی را به سازمان تامین‌اجتماعی بپردازند تا مستمری آنها بر اساس سال‌های ۲۹ و ۳۰ خدمت محاسبه شود.» زدا خاطرنشان می‌کند: «حدود ۱۲ هزار نفر از کارکنان دولت پیش از موعد بازنشسته شدند و در حال حاضر مستمری می‌گیرند و بخشنامه جدید شامل حال آنها می‌شود. مهلت این قانون سال ۹۵ به پایان رسید و برای سال ۹۶ بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت را نداریم.»آتیه نو.

برای آگاهی از آخرین اخبار اداری، شغلی، مالی و اقتصادی با کانال پاراف در تلگرام همراه شوید: عضویت در کانال پاراف

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.