اعمال سهمیه سه درصدی معلولان در آزمون فراگیر استخدامی الزامی است

غلامرضا حسنلو، معاون برنامه‌ریزی آزمون‌های استخدامی امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: از سال ۱۳۹۳ و پس از ابلاغ دستورالعمل جدید آزمون‌های استخدامی، تا به امروز پنج آزمون فراگیر استخدامی در سال‌های ۱۳۹۴، ۱۳۹۵، ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ برگزار شده است.

به گزارش هم‌رده به نقل از سازمان اداری استخدامی، وی با اشاره به سهمیه سه درصدی معلولان در این آزمون‌ها گفت: ما در دفترچه مشترکی که هر دوره آزمون فراگیر منتشر می‌کنیم، تمام مسایل درباره سهمیه‌های مختلف، از جمله سهمیه معلولان و شرایط عمومی استخدام ‌آنها را اعلام می‌کنیم و تمامی دستگاه‌هایی که در آزمون شرکت می‌کنند، سهمیه‌هایشان مشخص است.

به موجب قانون حمایت از حقوق معلولان، دستگاه‌ها باید ۳ درصد از سهمیه استخدامی خود را به معلولان اختصاص دهند. البته لازم به ذکر است که چون در این آزمون داوطلبان آزاد هم شرکت می‌کنند، هیچ رقابتی برای معلولان در رقابت با سایر افراد وجود ندارد و اگر نمره مکتسبه داوطلب معلول از نمره داوطلبان آزاد دیگر بیشتر شود، می‌توان وی را علاوه بر سهمیه نیز جذب کرد. حتی اگر از آن ۳ درصد هم بیشتر شود، یعنی الزام ۳ درصد است، اما اگر بیشتر شود، منعی ندارد.

معاون امور آمار، برنامه‌ریزی و تامین نیروی انسانی سازمان اداری و استخدامی کشور با بیان این‌که تمامی دستگاه‌های اجرایی که به نحوی از بودجه عمومی کشور استفاده می‌کنند، ملزم‌اند ۳ درصد از سهمیه استخدامی خود را به معلولان اختصاص دهند، افزود: در این میان ممکن است، برخی مشاغل مانند آتش‌نشانی، نگهبانی و … با توجه به شرح وظایفی که دارند، در جذب معلولان محدودیت داشته باشند.

وی ادامه داد: دفترچه‌های مشترک آزمون فراگیر، بخش عمومی و تخصصی دارد. بخش عمومی، مشتمل بر مواردی است که تمام دستگاه‌ها و داوطلبان باید آن را رعایت کنند، ولی بخش دوم، مربوط به موارد تخصصی و شرایط اختصاصی دستگاه‌های اجرایی است. مثلاً وزارت آموزش و پرورش معمولاً با توجه به ویژگی‌های شغل آموزگاری و دبیری، شرایط خاصی را ذکر می‌کند، مانند نقص میدان بینایی در یک یا هر دو چشم و مواردی از این قبیل در حالی که کل استخدام آموزش و پرورش محدود به جذب آموزگار و دبیر نیست، بلکه می‌تواند در مشاغلی که امکان آن وجود دارد، مانند مدارس استثنایی و یا مشاغل اداری به جذب معلولان بپردازند.

اگر سهمیه سه درصدی معلولان در آزمون‌ها به هر دلیلی تکمیل نشود، محفوظ خواهد بود و در آزمون‌های بعدی قابل استفاده است.

حسنلو به بند (ز) ماده ۴۲ قانون مدیریت خدمات کشوری اشاره کرد و ادامه داد: این بند، داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی را برای انجام شغلی که در آن استخدام می‌شوند، پیش‌بینی کرده است. طبق بند ۵ آیین‌نامه اجرایی ماده ۴۲ تشخیص توانایی انجام کار افراد جانباز را به عهده بنیاد شهید و امور ایثارگران و تشخیص توانایی انجام کار افراد دارای معلولیت را به عهده سازمان بهزیستی گذاشته است. در سال‌‎های گذشته، بعضا افراد معلول را به خاطر نداشتن سلامت جسمانی و توانایی کار، رد صلاحیت می‌کردند اما خوشبختانه با پیگیری‌هایی که سازمان اداری و استخدامی کشور انجام داد، تمام دستگاه‌ها مکلف شده‌اند که در مرحله مصاحبه آزمون، حتماً نماینده سازمان بهزیستی کشور برای تأیید شرایط سلامت و توانایی، حضور داشته باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.