یک شغل با حقوق و مزایای اندک و اینهمه مخاطره

0
محیط بانان
محیط بانان

پاراف یک شغل با حقوق و مزایای اندک و اینهمه مخاطره : شکار بی‌رویه حیوانات باعث منقرض شدن نسل آنها و در نهایت ضربه به محیط طبیعی و مشکلات اقتصادی ناشی از آن می‌شود. بعضی‌ها از سر تفریح و لذت‌جویی به کشتن آنها می‌پردازند و بعضی‌ها هم از آنها به عنوان طعمه استفاده می‌کنند. اما به این موضوع نمی‌اندیشند که این کار به تدریج کشور ما را از وجود این حیوانات محروم خواهد کرد.

تعداد کم این حیوانات با اقدامات غیر مجاز انسان‌ها روزبه‌روز کمتر هم می‌شود به همین دلیل وجود محیط‌بانان بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند و نقش آنها در این رابطه روشن می‌شود. جریمه‌های سنگین برای کشتن حیوانات مخصوصا گونه‌های نادر، از جمله اقدامات برای ممانعت از انقراض نسل حیوانات کمیاب در کشور است. گاهی به دلیل این کار انسانی، جان ما به خطر می‌افتد یا اینکه ضربه مالی و مادی سختی متحمل می‌شویم اما وجدان انسانی پشت این عمل ثابت می‌کند که هر کاری به خاطر آن می‌ارزد. محیط‌بانان کسانی هستند که بار‌ها در حمایت از جان حیوانات جان خود را به خطر انداخته‌اند چه در مواجهه با حیوان‌ها و چه در مقابله با کسانی که قصد کشتن این حیوان‌ها را دارند. گاهی هم یا دچار نقص عضو می‌شوند یا جان خود را از دست می‌دهند اما با این وجود شغل آنها وجدان می‌طلبد و طبیعت دوستی. مشکلات دیگری چون معیشت، سختی کار و وسایل و تجهیزات کم از جمله مشکلات محیط‌بانان است.

عرصه‌های وسیعی به آنها سپرده می‌شود که حفاظت از آنها بر عهده یک نفر محیط‌بان واقعا سنگینی می‌کند. از طرفی وسایلی که آنها در مقابل قاچاقچیان یا خلافکاران در دسترس دارند به میزان کافی نیست و ترس از قتل و پرداخت دیه هم به مشکلات آنها اضافه می‌شود. بعضی‌ها کار محیط‌بانی را به دلیل خطراتی که دارد مشابه مشاغل نظامی می‌دانند و می‌گویند همان طور که برای نظامیان مزایا در نظر گرفته می‌شود برای محیط‌بانان هم باید مزیت و امتیاز ویژه در نظر گرفت. مثلا حقوق آنها با توجه به میزان زیاد ساعات کاری آنها در نظر گرفته شود و مبلغ آن هم بالا رود.

علی برهانی کیا در این رابطه می‌گوید: محیط‌بانان مشکلاتی از قبیل برابری حقوقشان با حقوق کارمندان دولتی و اداری با وجود سختی‌های کار و عدم تجهیزات کافی و نبودن قوانین حمایتی از خود در کشور دارند. آنها با وجودی که کارشان مثل نظامیان با خطرات جانی و قتل وکشته شدن روبه رو است اما در این موارد به جای حمایت قانون از آنها حتی کارشان به اعدام هم منتهی می‌شود. نداشتن دوربین‌های باکیفیت، ماشین و موتور در تعقیب متخلفانی که از این نظر نسبت به آنها مجهز‌تر هستند از مشکلات مهم محیط‌بانان است. سازمان محیط زیست کشور قصد دارد که مقدار دیه‌هایی که به گردن محیط بانان می‌افتد را تا حدودی متقبل شود یا اینکه شغل محیط‌بانی را جزو نیروهای مسلح اعلام کندکه در صورت عملی شدن موقعیت محیط بانان را بهتر خواهد کرد.

برهانی می‌گوید در حال حاضر تعدادی از محیط بانان در زندان به سر می‌برند و برای بعضی از آنها هم حکم اعدام صادر شده است بنابراین اگر خانواده مقتول رضایت ندهند مشکل محیط بانان در این موارد با پرداخت دیه هم حل نخواهد شد و نیاز به بررسی‌ها و حمایت‌های ویژه‌ای د ارد. شکار و کشتن حیوانات به هر دلیلی و حتی گرفتن آنها جریمه‌هایی دارد که نسبت به قبل میزان آن افزایش یافته است.

مثلا جریمه شکارپلنگ 100 میلیون تومان، یوزپلنگ 80 میلیون تومان، گوزن زرد 60 میلیون تومان، قوچ و میش وحشی یک میلیون تومان، گربه وحشی 8 میلیون تومان، روباه ترکمنی 4 میلیون تومان، انواع نهنگ 50 میلیون تومان، لاکپشت سرخ و چرمی 6 میلیون تومان و انواع پرنده از 200 هزارتا 60 میلیون تومان، انواع آبزیان 500 هزار تا 30 میلیون تومان و خزندگان و دوزیستان هم از 100 هزار تا 20 میلیون تومان جریمه دارد. البته نباید فراموش کرد به علت سود زیادی که معمولا افراد از فروش این حیوانات خصوصا پرندگان به دست می‌آورند مبلغ جریمه کم است و برای کم شدن تخلفات باید این میزان هم افزایش یابد.*کسب و کار.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here