خبرهایی از پرطرفدارترین شغل کشور، انصراف پزشکان از کار در زندان‌ها و اجرای مرخصی ‌زایمان ٩ماهه در آموزش و پرورش

0
مرخصی ‌زایمان
مرخصی ‌زایمان

پاراف خبرهایی از پرطرفدارترین شغل کشور، انصراف پزشکان از کار در زندان‌ها و اجرای مرخصی ‌زایمان ٩ماهه در آموزش و پرورش : نگاه جامعه و خانواده ها به اشتغال فرزندان و آینده آنها در حال تغییر است و حالا پدر و مادرها تلاش می کنند تا امکانات و روش های بهتری برای تحصیل و اشتغال فرزندان خود فراهم کنند. به صورت مشخص، فکر استعدادیابی و شناخت توانمندی های بچه ها، موضوعی است که در چند سال گذشته مطرح و بسیاری از خانواده ها را به دنبال خود کشانده است.

نتایج مطالعات جدید نشان می‌دهد که خواسته اول و مهم خانواده‌ها برای اشتغال فرزندانشان، استخدام دولتی در وزارتخانه‌ها و بدنه دولت است و جامعه همچنان اعتمادی به اشتغال خصوصی ندارد.

به دلیل وجود ناامنی ها و مخاطرات اشتغال افراد در بخش خصوصی، بسیاری ترجیح می دهند برای جلوگیری از ریسک و هرگونه خطر کردن در آینده، شغلی دولتی به دست بیاورند. این مسئله باعث شده تا با وجود ظرفیت محدود اشتغال در این بخش، صف طولانی و ترافیک درخواست های شغلی در بدنه دولت شکل بگیرد.

کارشناسان عقیده دارند در ایران زیرساخت ها و ملزومات کافی برای هدایت شغلی افراد وجود ندارد، از اینرو حتی اگر استعدادیابی نیز انجام شود، افراد نسبت به آینده شغلی که انتخاب می کنند اطلاع چندانی به دست نخواهند آورد. در برخی کشورها بانک هاب اطلاعاتی و سایت هایی وجود دارد که تمامی مشاغل موجود در جامعه را جمع آوری کرده، ظرفیت ها مشخص است، آینده شغلی، وضعت درآمدی و حتی تحلیلی از دورنمای کار نیز قابل دریافت است؛ از اینرو انتخاب شغل آینده و سرمایه گذاری در چنین فضایی قطعا با درصد موفقیت بسیار بیشتری همراه خواهد بود.

یکی از دلایلی که با تکرار کسب و کارها مواجه می شویم و در نهایت آن شغل از رونق می افتد این است که مدل هدایت شغلی و طراحی نقشه شغل در کشور وجود ندارد و به این ترتیب صدور مجوزهای کسب و کار جدید هیچ رابطه ای با وضعیت و اشباع شدگی آن شغل در بازار کار و اقتصاد ندارد.

امروز ما در کشورهای توسعه یافته حتی وزر در سایه داریم و افراد برای سال های متمادی در مشاغل مختلف آموزش می بینند و کسب تجربه می کنند. ما در الگوی شایسته سالاری «مدیر اتوبوسی» و «مدیر پرتابی» نداریم که یک نفر بتواند از دانشگاه به یکباره بدون طی مراحل کسب تجربه و تخصص به یکباره در پُست مهمی قرار بگیرد. در دنیا بزرگترین سرمایه انسان ها هستند و نفت، گاز و منابع به پایان می رسند؛ بنابراین در الگوی هدایت مسیر شغلی و مردمی کردن اقتصاد اگر بتوانیم مدل شایستگی را در کشور طراحی کنیم و به عنوان نمونه فردی که می خواهد در پسُتی قرار بگیرد، قبل از آن مراحل کسب تخصص را طی کرده باشد، به موفقیت خواهیم رسید.مهر.

انصراف پزشکان از کار در زندان‌ها

رئیس سازمان زندان‌ها با اشاره به کاهش تمایل پزشکان به کار در زندان‌ها گفت: وزارت بهداشت باید زندان‌ها را مانند نقاط محروم دانسته و خدمات را به داخل زندان تسری دهد. این نگرانی را ما هم درباره مجموعه بهداشت و درمان کشور داریم چراکه متعلق به همه افراد است. باید برای زندان‌ها یک محیط بهداشتی در نظر گرفته شود و خدماتی که در بیرون از زندان‌ها به مردم ارائه می‌شود، به زندانیان هم ارائه شود.

جهانگیر در ادامه و درباره وضعیت فعالیت و حضور پزشکان در زندان‌ها، اظهار کرد: با توجه به طرح پزشک خانواده، با یک ریزش جدی در رابطه با حضور پزشکان در زندان‌ها مواجه بودیم. در بیرون از زندان‌ها یعنی در مجموعه دولت، پول بسیار خوبی به پزشکان شرکت‌کننده در این طرح داده می‌شود و این در حالی است که پزشکانی که با سازمان زندان‌ها قرارداد می‌بندند، یک دهم این مبلغ را دریافت می‌کنند. رئیس سازمان زندان‌ها با بیان اینکه پزشکان تمایلی به حضور در زندان‌ها ندارند، گفت: ریزش پزشک در زندان‌ها می‌تواند خطرساز باشد و مشکلاتی جدی را به همراه بیاورد. از دولت خواسته‌ایم و به آن پیشنهاد داده‌ایم که طرح پزشک خانواده را نیز به داخل زندان تسری دهد و زندان‌ها را هم مانند مناطق محروم در نظر گرفته و پزشکانی را که در زندان‌ها فعالیت دارند، مانند سایر پزشکان شرکت‌کننده در طرح پزشک خانواده، بداند.مهر.

اجرای مرخصی ‌زایمان ٩ماهه در آموزش‌وپرورش

مدیر دفتر امور بانوان وزارت آموزش‌وپرورش درباره افزایش زایمان زنان شاغل از شش به ٩ ماه، گفت: این موضوع در آموزش‌وپرورش حل و عملیاتی شده است و ما آن را اجرا می‌کنیم؛ درحالی‌که بسیاری از دستگاه به علت مشکلات اعتباری، هنوز این کار را انجام نداده‌اند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تعطیلی زنان در کادر اداری در روزهای پنجشنبه، گفت: در دوره قبل، مصوبه‌ای داشته‌ایم که براساس آن بانوان، با کودکان کمتر از شش سال یا شرایط خاص، می‌توانستند از تعطیلی روزهای پنجشنبه استفاده کنند. قرار است مجلس مصوبه‌ای دراین‌باره داشته باشد تا بانوان بتوانند از این امکان استفاده کنندایسنا.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here