اختلاف زیاد در حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی

0

پاراف اختلاف زیاد در حقوق بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی : با افزایش 15 درصدی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی در سال 94 مزایا و کمک هزینه‌های مندرج در فیش حقوقی این افراد افزایش یافت.
امسال علاوه براین که حداقل حقوق بازنشستگان 712 هزارتومان و حداکثر آن 5 میلیون تومان تعیین شده است، مزایا و میزان کمک هزینه‌های مندرج در فیش حقوقی این افراد نیز افزایش یافته است.
براساس این گزارش، از فروردین ماه امسال حق مسکن بازنشستگان از 10 هزار تومان به 15 هزار تومان افزایش یافته و میزان حق اولاد از 7400 تومان به 8هزار و 200 تومان تغییرکرده است؛ همچنین حق عائله‌مندی بازنشستگان نیز با رشد
4 هزار تومانی از 35 هزار و 700 تومان به 39 هزار و 700 تومان افزایش یافته است.
این گزارش حاکی است، براساس مصوبه هیأت مدیره تأمین اجتماعی میزان بن نقدی بازنشستگان که در سال گذشته 30 هزار تومان بود امسال با افزایش 5 هزار تومانی به 35 هزارتومان افزایش پیداکرده است همچنین ضریب حق سنوات نیز از 50 تومان به 500 تومان تغییر یافته است.
این افزایش‌های هر چند اندک در حالی در فیش حقوق بازنشستگان اعمال می‌شود که امسال براساس مصوبه هیأت دولت حقوق 40 درصد بازنشستگان حداقل بگیر، 17 درصد و حقوق 60 درصد بازنشستگان و مستمری بگیران دیگر 15 درصد افزایش داشته است.
امسال یک کارگر تازه وارد بدون داشتن سابقه کار و پرداخت حق بیمه رقمی معادل 40 هزار تومان حق مسکن می‌گیرد، اما حق مسکنی که سازمان تأمین اجتماعی به یک بازنشسته که بیش از30 سال کار کرده است، می‌دهد فقط 15 هزار تومان است! آیا این پرداخت منصفانه و عادلانه است؟ آیا نباید بین فردی که تازه وارد بازار کار می‌شود با فردی که سال‌های متمادی در حوزه کاری خودش به مردم خدمت کرده تفاوت منطقی قائل شد؟ بازنشستگان اظهار می‌دارند در شرایطی که حق بن نقدی کارگران به110 هزار تومان افزایش پیدا کرده است این رقم برای مستمری بگیران تأمین اجتماعی فقط 5 هزار تومان رشد داشته که تأثیر چندانی در سبد معیشتی آنان ندارد.

تفاوت فاحشی بین کف و سقف حقوق بازنشستگان سازمان تأمین‌اجتماعی وجود دارد. کف حقوق بازنشستگی امسال ۷۱۲هزار تومان و سقف آن نیز ۵میلیون تومان است، بدین‌ترتیب ۴میلیون و ۲۸۸هزار تومان اختلاف میان بازنشستگان مشاهده می‌شود.

فاصله زياد دريافتي بين بازنشستگان تأمين‌اجتماعي در حالي است كه همسان‌سازي‌ حقوق از خواسته‌هاي بسياري از بازنشستگان محسوب مي‌شود.

سيدتقي نوربخش مديرعامل سازمان تأمين‌اجتماعي با اشاره به تقاضاي بازنشستگان براي اجراي مرحله دوم همسان‌سازي حقوق، اجراي آن را منوط به تأمين منابع دانست و البته تأكيد كرد كه اعتبارات براي اين كار وجود ندارد.

در شرايط فعلي بازنشستگان هم از افزايش كم و هم ازپرداخت قطره‌چكاني و مرحله‌اي افزايش‌ها گلايه دارند، سرنوشت همسان‌سازي حقوق‌شان مبهم است، تكليف افزايش مزاياي‌شان مشخص نيست و همچنين توضيحي درباره روش افزايش مستمري‌هايي كه به كف تعيين شده تأمين‌اجتماعي نمي‌رسد، وجود ندارد.

محمد حسن‌زدا، معاون فني و درآمد سازمان تأمين‌اجتماعي با اعلام اينكه ۳۰۰ميليارد تومان براي افزايش حقوق بازنشستگان درنظر گرفته شده، از افزايش حقوق بازنشستگان از روز گذشته در سراسر كشور خبر داد و گفت: «افرادي كه روزهاي قبل حقوق خود را دريافت كرده‌اند نيز امروز[هفتم ارديبهشت] افزايش حقوق به حسابشان واريز شده است». وي درباره ساير مزاياي بازنشستگان نيز توضيح داد: «براي افزايش حق مسكن و… بايد ابتدا منتظر باشيم ببينيم دولت ميزان افزايش را چند درصد درنظر گرفته و سپس به همان نسبت مزاياي حقوق بازنشستگان را افزايش دهيم».

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید