نظر لاریجانی درباره حقوق کارمندان، جزئیات طرح ممنوعیت انتصاب اقوام مسؤولان ، مهلت به مدیران پروازی

علی لاریجانی در نشست خبری صبح امروز (دوشنبه) خود اظهار کرد: وجود دولت پهن‌پیکر که هزینه زیادی برای کشور دارد یکی از چالش‌های عمده است. این حجم از گستردگی در دولت باعث می‌شود کشور منابع را در خودش هضم کند البته گام اولیه در برنامه ششم برداشته شد و دولت موظف است تا پایان برنامه ۱۵ درصد از حجم خود را کم کند که البته بیش از این باید انجام شود.

به گزارش هم رده به نقل از ایسنا، وی با اشاره به قدیمی‌بودن نظام بودجه‌ریزی در کشور تصریح کرد: بودجه‌ریزی باید براساس عملکرد باشد و سنجش واقعی صورت گیرد. دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها کار مستمری را برای نظام بودجه‌ریزی آماده کردند که در کمیسیون بودجه مطرح است.

لاریجانی در خصوص وضعیت صندوق‌های بازنشستگی نیز اظهار کرد: کاری که مرکز پژوهش‌ها انجام داد مشخص است ما در بودجه امسال اختیاراتی به دولت دادیم تا بدهی صندوق را بدهد البته تحرکی در این زمینه ندیدم. اگر این گام را به درستی بر می‌داشتیم سال بعد می‌توانستیم گام بعدی را برداریم تا صندوق‌ها سرپا شوند.

افزایش حقوق کارمندان

خبرنگار باشگاه خبرنگاران از لاریجانی این سوال را مطرح کرد که با توجه به کاهش ارزش پول ملی آیا افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان در سال آینده کفاف زندگی آنها را می‌کند و این که آیا این موضوع شامل سایر حقوق‌بگیران هم می‌شود؟.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ گفت: این موضوع شامل سایر حقوق بگیران می‌شود ما هم معتقدیم این حقوق کافی نیست. البته افزایش ۲۰ درصدی برای همه نمی‌باشد و باید پلکانی شود و بیشتر شامل طبقات پایین که مشکلات بیشتری را تحمل می‌کنند، گردد. ان‌شاءالله در زمان بررسی بودجه در مجلس توجهات لازم را داریم.

اگر کسی از اجرای قانون استنکاف می‌کند باید یقه‌اش را گرفت

لاریجانی در پاسخ به سوالی درباره این که برخی از قوانین قابلیت اجرایی ندارند، گفت‌: کدام قانون قابلیت اجرایی ندارد؟ چرا می گویند قانون بازنشستگی قابلیت اجرا ندارد؟ اگر کسی از اجرای قانون استنکاف می‌کند باید یقه‌اش را گرفت. قانون در حال اجرا است. مواردی بود مثلا در شهرداری‌ها؛ برخی‌ها می گفتند چون رای آورده‌ایم شامل حال ما نمی‌شود اما از دیوان محاسبات، اداره قوانین و سازمان بازرسی کل کشور استعلام کردیم گفتند که باید قانون اجرا شود. اگر موردی بود که کسی زیربار نرفت این دستگاه‌ها باید به سراغشان بروند. من ابهامی در قانون نمی‌بینم. شما اگر ابهامی دیدید به ما نیز منتقل کنید.

جزئیاتی از طرح ممنوعیت انتصاب اقوام مسؤولان

جام جم: مدت‌هاست که بحث ژن‌های خوب و آقازاده‌ها و انتصاب نورچشمی‌ها در پست‌ها و مسؤولیت‌ها سر زبان مردم است اما بالاخره جمعی از نمایندگان به این فکر افتادند با ارائه طرحی، موانعی در این زمینه ایجاد کنند تا از این‌پس هرچند وقت یک بار شاهد خبر انتصاب یکی از اقوام مسؤولان در حوزه مسؤولیتش و جنجال‌های رسانه‌ای پیرامون آن نباشیم.

بر این اساس طرحی از سوی نمایندگان تهیه شده که در صورت تصویب و اجرایی شدن، انتصاب اقوام درجه یک و دو مسؤولان، چه با واسطه و چه بی‌واسطه را ممنوع می‌کند.

طرح ممنوعیت انتصاب اقوام مسؤولان، بیش از ۶۰ امضا دارد و دو سه ماه قبل به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شده اما هنوز در دستور کار قرار نگرفته است. با این نماینده مجلس درباره جزئیات این طرح و تاثیراتی که در صورت اجرایی شدن در افزایش اعتماد عمومی خواهد داشت،

جزئیات طرح

انتصاب بی‌واسطه به این معناست که یک مقام مسؤول اجرایی، یکی از اقوام درجه یک و دو خود را در زیرمجموعه مدیریتی خود به کار بگیرد. مثلا یک وزیر با امضای خود، فرزندش را در وزارتخانه‌ای که تحت مدیریت دارد به‌کار گیرد. انتصاب باواسطه هم به این معناست که مثلا یکی از مدیران زیرمجموعه یک وزارتخانه، فرزند وزیر را در مجموعه خود به‌کار گیرد، چرا که این شائبه ایجاد می‌شود که آن مدیر، فرزند وزیر را به دلیل نگرانی از جایگاه خود در مجموعه تحت مدیریتش به‌کار گرفته است.

ممکن است فرزند یک وزیر شایستگی انتصاب در یک مجموعه دیگر دولتی را داشته باشد و نمی‌توان برای انتصاب آنها در هر مسؤولیتی مانع ایجاد کرد. البته ممکن است اقوام مسؤولان، شایستگی انتصاب در همان مجموعه‌ تحت مدیریت یک مسؤول را هم داشته باشند، اما به دلیل شائبه‌هایی که ممکن است در صورت این‌گونه انتصاب‌ها ایجاد شود و خدشه‌ای که از قبل این‌گونه شائبه‌ها به اعتماد عمومی وارد می‌شود، تصمیم‌ گرفته شد محدودیت‌هایی در این زمینه ایجاد گردد.

آیا این طرح، نمایندگان مجلس را هم دربر می‌گیرد و انتصاب اقوام نمایندگان در دستگاه‌ها ممنوع می‌شود؟

نه. چون نمایندگان این امکان را ندارند که یک مقام اجرایی را برای به‌کارگیری اقوامشان تحت فشار بگذارند و به آنها تحکم کنند. به هر حال ممکن است اقوام درجه یک و دوی یک نماینده یا هر مسؤول دیگری، شایستگی اشتغال در یک مسؤولیت دولتی را داشته باشند. این طرح صرفا به دنبال ممنوع کردن انتصاب با واسطه یا بی‌واسطه اقوام درجه یک و دو مسؤولان در مجموعه‌های تحت مدیریت آنهاست تا از ایجاد شائبه در جامعه جلوگیری شود.

آیا این طرح در صورت تصویب، عطف بما سبق هم می‌شود؟

بله اگر این طرح تصویب و اجرایی شود همه خویشاوندان درجه یک و دو مسؤولان که در مجموعه‌های تحت مدیریتی آنها در حال فعالیت هستند، باید از مسؤولیت خود کناره‌گیری کنند.

درباره آخرین وضعیت این طرح

این طرح تهیه و به امضای نزدیک به ۷۰ نفر از نمایندگان رسانده شده و دو سه ماه قبل به هیات‌رئیسه مجلس تقدیم شده، اما هنوز خبری از آن نیست.

مهلت یک ماهه وزیر کار به مدیران پروازی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به مدیران بالادستی وزارتخانه، یک هفته وقت داد وضعیت چندشغله‌ها و مدیران پروازی را روشن کنند.

به گزارش فارس، شریعتمداری دیروزدر مراسم تودیع و معارفه تعدادی از مدیران استان تهران گفت: به مدیران بالادستی وزارتخانه یک هفته وقت می‌دهم که وضعیت چندشغله‌ها را روشن کنند.

این مهلت برای تعیین تکلیف مدیران پروازی، یک ماه است.وی گفت: مدیران بالادستی تا پایان هفته مکلف به تعیین تکلیف چند شغله‌ها شده‌اند و استعفای افراد دارای بیش از یک شغل باید تا این موعد به دست ما برسد.

اگر مدیران بالاتر با افراد دارای بیش از یک شغل برخورد نکنند، با مدیر بالادست برخورد می‌شود. وی افزود:مدیران صندوق‌ها و معاونان باید دقت داشته باشند که ما مدیران پروازی نداریم. افراد باید در واحدهای بزرگ، تولیدی و مهم سرکار بایستند و مدیریت کنند. «با پرواز نمی‌شود مدیریت کرد».

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.