بازنگری در سن بازنشستگی، وضعیت بیمه کارگران ساختمانی و بازنشستگی کارمندان

6

پاراف بازنگری در سن بازنشستگی، وضعیت بیمه کارگران ساختمانی و بازنشستگی کارمندان : علی حیدری عضو هیأت مدیره سازمان تأمین‌اجتماعی ،  با بیان اینکه افزایش سن بازنشستگی یکی از اصلاحات در قانون تأمین اجتماعی است که وقتی در سازمان‌های بیمه‌ای چرخه منابع و مصارف به هم می‌خورد باید انجام شود، گفت: البته این اقدام باید به‌صورت تدریجی انجام ‌شود. در سالیان گذشته نیز تلاش‌هایی برای افزایش سن بازنشستگی شده بود که عملیاتی نمی‌شد.

وی درباره اصلاح قانون سازمان تأمین‌اجتماعی چنین توضیح داد: قانون ما در سازمان تأمین‌اجتماعی در سال ۱۳۵۴ تصویب و در سالیان گذشته اصلاحاتی روی این قانون انجام شده‌ است. با گذشت بیش از ۳۳سال از قانون سازمان تأمین‌اجتماعی این قانون نیازمند یک بازنگری است.

حیدری با بیان اینکه بازنگری‌نشدن قوانین در سازمان تأمین‌اجتماعی و سایر صندوق‌ها، بازنشستگی‌های زودرس و‌ تحریم‌هایی که مغایر با اصول و قواعد بیمه‌ای بوده چرخه منابع و مصارف سازمان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، افزود: سازمان تأمین‌اجتماعی درصدد است با مشارکت شرکای اجتماعی بتواند نسبت به اصلاح قانون تأمین اجتماعی اقدام کند و یک قانون نوین براساس اصول و قواعد بیمه‌ای تدوین شود.

همچنین معاون فنی و درآمد سازمان تامین اجتماعی ضمن تشریح آخرین وضعیت بیمه کارگران ساختمانی و بازنشستگی کارمندان دولت، گفت: برای بیمه کارگران ساختمانی باید ببینیم ایرادات شورای نگهبان قابل رفع است یا خیر و سپس برای اجرا تصمیم گیری نماییم.محمدحسن زدا  در مورد بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت، افزود: این مصوبه مجلس به حقوق بازنشستگان ارتباطی پیدا نمی کند و باید منتظر باشیم تا ببینیم شورای نگهبان مصوبه مجلس را تصویب می کند یا خیر و اگر تصویب کرد در مورد جزئیات آن صحبت می کنیم.

وی گفت: مجلس بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت تحت پوشش تامین اجتماعی را تصویب کرد که البته ممکن است شورای نگهبان آن را رد کند.

وی عنوان کرد: فردی که ۲۵ سال حق بیمه داده و می خواهد بازنشستگی پیش از موعد داشته باشد در سال سی‌ام، نباید بیش از کسی دریافت کند که ۳۰ سال حق بیمه داده است و تامین اجتماعی معتقد است باید سال سن پرداخت حق بیمه برای فرد لحاظ شود و نه آن سالهایی که تشویقی گرفته اند.

زدا گفت: هفته گذشته نمایندگان رای بر ۲۹ و ۳۰ سال دادند و باید ببینیم نظر شورای نگهبان در این خصوص چیست.وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر ۸۰۰ هزار کارگر ساختمانی تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند، گفت: برای توقف و یا ادامه بیمه کارگران ساختمانی باید منتظر مجلس و نظر نهایی شورای نگهبان باشیم.

بازنگری در سن بازنشستگی، وضعیت بیمه کارگران ساختمانی و بازنشستگی کارمندان

6 دیدگاه ها

 1. واقعا بیشترین ظلم تواین قانون درحق کارگر ساختمانی شده کی بایدازحقوق کارگرساختمان دفاع کنه خدا میدانه

 2. با سلام
  پدر بنده۵۰سال تمام سن دارند با ۳۰سال سابقه بیمه ولی فقط ۵سال اخر رو به صورت کارگران ساختمانی بیمه پرداخت کرده
  حالا اقدام به بازنشتگی کرده ولی سازمان میگه قانون کارگران ساختمانی ۳۵سال سابقه هست
  آیا این انصافه بخاطر پنج سال۲۵ سال سابقه نادیده گرفته بشه
  یک کارگر با این سختی کار باید چقدر کار کنه
  با کارگری ۳۰سال بیمه پرداخت کرده حالا بازنشستش نمیکنن این عدالت نیست
  لطفا کمک کنید
  راهنمایی کنید..
  فرزند یک کارگر
  ممنون

  • با سلام. این قانون شامل افرادی است که کل 35 سال را بیمه کارگر ساختمانی بوده اند نه فقط 5 سال. به دیوان عدالت شکایت کنید. ضمنا یک راه حل دیگر این است که یک سال حق بیمه از شغل دیگری پرداخت کنید آنوقت درخواست بازنشستگی دهید. برای شکایت به دیوان حتما با مشاور حقوقی مشورت کنید.

 3. واقعا ظلم بزرگی است به کارگران ساختمانی نگن برو سی وپنچ سال بیمه بریز بگن برو سرت وبزار بمیر این دیگه چه قانونیه یه مشت بی سواد

 4. سلام خدمت شما دوستان
  همیشه کارگرای ساختمانی توسط دولت و کارفرمایان مورد بی توجهی وظلم قرار گرفتن این یه نمونه کوچیکشه معمولا کارگر ساختمانی حداکثر بتونه۲۰سال کار کنه کار ساختمانی که خوابیده اتباع افغان با قیمت پایین و کیفیت پایین تر کار میکنن که خودش باعث بیشتر اذیت شدن این قشر ضعیف میشه اگه وضعیت کار خوب باشه از پس پرداخت بیشتر حق بیمه هم برمیان .معمولا ادمای بی سواد و مرفه برای ما تصمیم میگیرن .کسایی که نمیدونن تو سرما سر ساختمان نمیشه کار کرد یا خورده شدن پول توسط کارفرمای نامرد چه مزه ای داره یا علی

 5. با سلام
  خوبه بعد از ۳۵ سال کار به جای سنوات و یا مستمری از طرف سازمان و دولت ،، یک قبر گشاد با سنگ مرمر که با خط خوش نستعلیق روش حکاکی شده به ما بِدن .
  اینجوری شاید بهتر بتونیم دم آخر استراحت کنیم ….

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید