آخرین وضعیت لایحه حمایت از محیط بانان ، آیا مطالبات محیط بانان محقق میشود؟

مدت‌ها بود که عده‌ای بی‌گناه برای حفاظت از محیط زیست کشور یا جان خود را از دست می‌دادند یا این‌که در زندان‌ها عمر خود را هزینه می‌کردند.

به گزارش هم‌رده به نقل از قانون، بعد از اعتراض‌ها و درخواست‌‌‌هایی که صورت گرفت، دولت لایحه‌ای را برای حمایت از این قشر به مجلس فرستاد.

تشریح وضعیت کاری محیط بانان

در آن زمان عیسی کلانتری، رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از ارایه طرح حمایت از محیط‌بانان به مجلس خبر داد و گفت: امیدواریم این طرح تا پایان سال در مجلس به تصویب رسد. کلانتری در مراسم بزرگداشت محیط‌بانان شهید استان کرمان، محیط‌بانان را پاسداران حقوق نسل‌های بعد دانست و گفت: خانواده محیط‌بانان سه هزار نفر هستند که ۱۲۰ نفر شهید و ۳۰۰ نفر آن‌ها مجروح شده‌اند.

وی شهدای محیط‌بان استان‌های دیگر کشور را نام برد و افزود: محیط زیست حافظ حقوق نسل‌های آتی است و در این سرزمین فقط سه هزار نفر برای حفاظت از حقوق نسل‌های بعدی تلاش می‌کنند. رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور از ارائه طرح حمایت از محیط‌بانان به مجلس خبر داد و گفت: امیدواریم این طرح تا پایان سال در مجلس به تصویب برسد. وی با بیان این مطلب که محیط زیست وظایف بسیار سنگینی دارد اما امکانات آن بسیار محدود است، گفت: محیط‌بانان ۳۶۰ ساعت در ماه موظف هستند که در پاسگاه‌های خود مستقر باشند.

کلانتری بیان کرد: متاسفانه ضعفی که ما داریم در این است که به محیط‌بانان خود فقط یک آموزش مقدماتی می‌دهیم و سپس در پاسگاه‌ها مستقر می‌کنیم، این در حالی است که در سایر کشورها این گونه نیست و این یک ضعف برای ماست و از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری خواستاریم که دانشکده محیط زیست را به دانشکده محیط بانی تبدیل کند.

 شغل محیط‌بانی بسیار پراسترس و پرخطر است. محیط بانان با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند و در درگیری ها به درستی از محیط بانان حمایت نمی شود.

اهداف طرح حمایت از محیط بانان

افزایش حقوق و دستمزد، تعداد محیط‌بانان، تامین تجهیزات و امکانات پیشرفته در این طرح مورد توجه قرار خواهد گرفت. همچنین مسائل حقوقی و تجهیز این افراد در لایحه حمایت از محیط بانان دیده نشده است بنابراین این موارد باید در طرح مذکور پیش بینی شود.

لایحه ناکارآمد حمایتی

مدیران کت وشلواری‌ که از جنس محیط زیست نیستند و آشنایی با مشکلات محیط‌بانان ندارند، لایحه را تغییر دادند و به دولت ارسال کردند. آسیبی که کمتر به آن توجه شده؛ حذف نرم‌افزاری محیط‌بانان جسورو متعهد توسط برخی صاحبان نفوذ در داخل سازمان حفاظت محیط زیست است. آفت دیگر مدیران وارداتی، حاشیه‌سازی برای نیروهاست. برخی نیروهای دلسوز را با اقدامی غیرمتعارف اداری در نقل و انتقالات در گیر روزمرگی می‌کنند

داستان مدافعان طبیعت ایران زمین، قصه پرغصه‌ای است. محیط‌بانان، حامیان و پاسداران طبیعت و حیات وحش این سرزمین سال‌ها وظیفه خود را با دستان پر یا خالی انجام داده‌اند و حافظان محیط زیست بوده‌اند. باوجود این وظیفه بدون تردید سخت و سنگین، اما کمترین حقوق را دربین مشاغل دولتی دریافت می‌کنند درحالی‌که همانند مابقی پاسداران ایران‌ زمین، از بذل جان خویش نیز دریغ نداشته‌اند.

این‌روزها حال محیط‌بانان هم مانند محیط‌زیست کشور خوش نیست؛ محیط‌بانان از نبود حامی رنج می‌برند، این حامی می‌تواند دولت، مجلس و قانون باشد اما به راستی محیط‌بانان حمایت کدام‌شان را دارند؟ بسیاری از مسئولانی که در چند سال اخیر از کنار مشکلات معیشتی محیط‌بانان، خلأ‌ و یا نقص قوانین با بی‌تفاوتی گذشته‌اند، وضعیت محیط‌بانان کشور را به اینجا رسانده‌اند، جایی که محیط‌بانان در دو راهی قاتل یا شهید می‌مانند. ۱۲۰ شهید محیط‌بان کشور گواه روشنی بر این مساله است که قوانین و امکانات موجود برای حمایت از این مدافعان طبیعت کافی نیست.

حمایت مورد نظر طراحان لایحه چگونه است؟

لایحه حمایت از محیط‌بانان با همه مانورهای تبلیغاتی برخی مسولان، از دیدگاه محیط‌بانان، دردی از آن‌ها دوا نمی‌کند. به اعتقاد بسیاری از محیط‌بانان در این لایحه، مسایل معیشتی، حقوقی و امکانات آن‌ها فراموش شده و تنها به حمایت معنوی بسنده شده است.

افزایش حقوق و مزایایی در آن دیده نشده است. قانون بکارگیری سلاح تغییر نداشته است. تنها موردی که در این لایحه حمایتی به‌چشم می‌خورد؛ زمان رسیدگی به پرونده‌های محیط‌بانان است. در این لایحه ذکر شده است که به پرونده‌های محیط‌بانان بدون نوبت رسیدگی شود.

انتظار محیط‌بانان از این لایحه حمایتی، افزایش حقوق، بیمه تکمیلی و مزایایی همچون دیگر کارمندان دولت بود. بازی مرگ در دشت‌های ایران همچان قربانی می‌گیرد و مسئولان و قانونگذاران درحال تدوین و تصویب لایحه حمایتی هستند که حمایتی از محیط‌بانان و تاثیر به‌سزایی در وضعیت معیشتی آنان نخواهد داشت.شاید جالب باشد بدانید، لایحه‌ای که در روزهای نخست توسط گروهی از محیط‌بانان و کارشناسان، تهیه شده بود؛ با آنچه که توسط دولت به مجلس ارسال شده، بسیار متفاوت است.

مساله‌ای که با انتقاد تند محیط‌بانان و کارشناسان همراه بود. عباس میرزاکریمی، طراح لایحه حمایت از محیط‌بانان درباره وضعیت محیط‌بانان به «قانون» می‌گوید: «محیط‌بانان به چند دسته تقسیم می‌شوند: دسته اول شجاع، دلسوز و سخت‌کوش هستند که همیشه در معرض آسیب‌هایی همانند تهدید توسط متخلف، زخمی شدن یا شهادت قرار دارند. اما آسیبی که کمتر به آن توسط رسانه‌ها پرداخته شده است؛ خذف نرم‌افزاری محیط‌بانان جسورو متعهد توسط برخی صاحبان نفوذ در داخل سازمان حفاظت محیط زیست است که به اصطلاح ما، این کار توسط یقه‌سفیدها انجام می‌شود. اما دسته دوم محیط‌بانان؛ بخشی جدا شده از دسته اول هستند که سیمای دسته اول را دیده‌اند و بی‌انگیزه شده‌اند و تقریبا خنثی هستند. البته این دسته از محیط‌بانان با تغییر دولت‌ها و روی کار آمدن رییس جدید در سازمان محیط‌زیست، انگیزه خدمت در آن‌ها دوباره زنده می‌شود اما پس از آنکه می‌بینند تمامی وعده‌های دولت، شعاری بیش نبوده؛ دوباره دلسرد می‌شوند. دسته سوم محیط‌بانان آن بخشی از سازمان هستند که علاقه‌ای به محیط‌بانی ندارند و شغل دیگری نیز ندارند. آن‌ها تنها برای اینکه بیکار نباشند و حقوق اندکی نیز دریافت کنند؛ محیط‌بانی را انتخاب کرده‌اند. به اعتقاد من درحال حاضر اگر بخواهیم خوشبینانه به این مسائل نگاه کنیم، تنها ۵۰۰ محیط‌بان واقعی در سازمان حفاظت محیط زیست وجود دارد و این فاجعه‌ای برای کشور است».

مدیران سیاسی؛ آفت محیط زیست

سازمان محیط‌زیست، به حیات خلوتی برای دولت‌ها تبدیل شده است؛ سال‌هاست مدیران از جنس سیاسی کرسی‌نشین پردیسان شده‌اند و به‌ندرت پیش آمده که مدیری از جنس محیط زیست در این سازمان انتخاب شود. پیامد این انتخاب‌ها؛ کشاندن محیط زیست ایران به ورطه نابودی است.

میرزاکریمی با تاکید بر اینکه حال و روز ناخوش سازمان و محیط زیست کشور، نتیجه انتخاب اشتباه مدیران این سازمان است می‌گوید:«دولت‌ها یکی از دلایل اصلی تخریب محیط زیست و منابع طبیعی هستند. به جرات می‌توان گفت مهم‌ترین عامل وضعیت اسفبار محیط‌بانان و محیط زیست این است که به‌جای متخصصان و صاحب‌نظران، نماینده جناح‌های سیاسی رییس سازمان می‌شوند. پست ریاست سازمان حفاظت محیط زیست در چند دهه اخیر به موش آزمایشگاهی برای آزمون و خطاهای مدیران سیاسی کشور تبدیل شده است.

پس از انتخاب مدیران سیاسی؛ آن‌ها نیز به‌صورت اتوبوسی، نیروهای غیرمتخصص را برای پست‌های ستادی در سازمان محیط زیست می‌آورند. این کار موحب شده که بیشتر کارشناسان بدنه سازمان بی‌انگیزه کنار گود بنشیند و نظاره‌گر نابودی سرزمین خود باشند.آفت دیگر مدیران وارداتی، حاشیه‌سازی برای نیروهای کار آمد است.

البته در این میان نیز برخی، نیروهای دلسوز سازمان را با اقدامی غیرمتعارف اداری در نقل و انتقالات در گیر روزمرگی می‌کنند تا نتوانند به وضعیت موجود اعتراضی کنند. هیچ پیشرفتی در حوزه محیط زیست نداشته‌ایم؛ حال این پرسش مطرح است که در ۲۰ سال گذشته، چند قانون در مجلس به نفع محیط زیست و محیط‌بانان تصویب کرده‌ایم؟ این قانون‌ها به‌اندازه‌ای ناچیز است که می‌توان گفت؛ صفر است. تعریف حفظ محیط زیست را محیط‌بانی می‌داند که حرفش را یک ریال قبول ندارند.

مقام معظم رهبری در ۱۷ اسفند سال ۱۳۹۳ فرمودند که اگر قانون جرم‌انگاری ندارید، قانون جرم‌انگاری حفظ محیط زیست را از جوانب مختلف تصویب کنید. اما مسئولان و متولیان پس از گذشت ۵ سال از این سخنان رهبر فرزانه انقلاب؛ هیچ اقدامی نکرده‌اند. ریاکاری و تبلیغات تو خالی پدر محیط زیست و منابع طبیعی کشور را درآورده است».

امان از کت شلواری‌های محیط زیست

میرزاکریمی با اشاره به اینکه لایحه حمایت از محیط‌بانان را پس از مطالعه ۸۵ پرونده درگیری محیط‌بانان و شکارچی و حضور ۲۵ نفر از وکلا، قضات، کارشناسان، سلاح و مهمات و محیط‌بانان با تجربه در ۲۸ ماده و ۱۶ تبصره نوشتیم و به مجلسه ارائه دادیم، یادآور می‌شود:« ۱۶ مرتبه با متخلفان مجبور به درگیری شده‌ام و چون قانون به‌کارگیری سلاح به‌طورکامل رعایت شد، هیچ‌گونه دیه یا جریمه‌ای شامل حال بنده و همکارانم در این درگیری‌ها نشد.

اما مدیران کت وشلواری‌ که از جنس محیط زیست نیستند و آشنایی با مشکلات محیط‌بانان ندارند، لایحه را تغییر دادند و به دولت ارسال کردند. این موضوع در جایی می‌لنگد که افراد پیشنهاد دهنده و تصویب‌کننده لایحه حمایت از محیط‌بانی‌ که به تازگی مطرح شده، هیچ کدام مشکلات محیط‌بانان را لمس نکرده‌اند . متاسفانه موضوع محیط‌بانی، موضوع گنگی برای آن‌ها بوده است. ماموریت خاصی بر دوش محیط‌بان به عنوان ضابط قوه قضاییه گذاشته شده که نیازمند تدوین قانون مناسب آن نیز هستیم.

شما قوانین کار نیروی انتظامی با محیط بان را مقایسه کنید، متوجه گنگ و غیر شفاف بودن این مساله خواهید شد. تعادل و تناسب بین ماموریت ما و قانون آن وجود ندارد. بنابراین ماموریت خاص، قانون خاص می‌خواهد. لایحه که دولت به مجلس فرستاده است تنها به درد شهادت محیط‌بان می‌خورد. در لایحه‌ای که ما نوشته بودیم، تمامی جوانب آسیب‌ها پیش‌بینی شده بود. مسایلی همانند آموزش، سلامت، تعهدات سازمان در جذب نیروی برجسته محیط‌بان، حقوق و مزایا و سوانح و بسیاری موارد دیگر که در گذشته پیش‌بینی نشده بوده، در لایحه دیده شد».

به داد محیط‌ریست و محیط‌بانان برسید

طراح لایحه حمایت از محیط‌بانان با انتقاد از وضعیت شکار، محیط‌بانان و شکارچی به «قانون» می‌گوید:«وضعیت موجود بسیار افتضاح است. حق شکارچی مردن نیست چراکه جرم شکارچی غیرمجاز را مرجع قضایی تشخیص می‌دهند و محیط‌بان تنها وظیفه ضابط دادگستری، دستگیری و تحویل به محاکم قضایی را دارند. آن سوی ماجرا نیز نباید محیط‌بان برای حفاظت از حیات‌وحش و محیط‌زیست زخمی یا شهید شود. هدف از حفظ حیات‌وحش و محیط زیست، بقای انسان است اما بی‌تدبیری و عملکرد غلط سازمان حفاظت محیط‌زیست موجب شده که برای حفاظت از محیط زیست این سرزمین، محیط‌بان ایرانی زخمی، شهید یا قاتل شوند. ماجرا برای شکارچیان نیز تفاوتی ندارد، همه فرزندان این آب و خاک هستند. به‌عنوان محیط‌بانی که ۲۳ سال در این کشور خدمت کرد‌ه‌ام و بارها مقاومت، درگیری مسلحانه و مجروحیت‌های محیط بانان و شکارچیان را در صحنه از نزدیک لمس یا نظاره‌گر بوده‌ام، می‌گویم به داد محیط‌زیست و محیط‌بانان ایران برسید که فردا بسیار دیر است».

قربانیان دشت‌های ایران

نام محیط‌بانان به‌واسطه شهادت و درگیری آن‌ها با شکارچیان بر سر زبان‌ها افتاده است. کلاف سردرگم محیط‌بان، شکار و شکارچی، داستان‌های غم‌انگیزی را در این سرزمین رقم زده است. بضاعت سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران، سهم آن از بودجه‌ ملی و شاکله اداری‌ که برای این سازمان تعریف کردند، جوابگوی شرح وظایف محیط‌بانان نیست. قصه این است که در کشورهایی که به‌مراتب جمعیت و مناطق حفاظت‌شده بیشتری دارند حتی یک‌،چهارم این تلفاتی را که در طبیعت ایران اتفاق می‌افتد، نمی‌بینیم.

در ایالات متحده آمریکا که ۶برابر ایران جمعیت دارد و همچنین وسعت مناطق حفاظت‌شده‌اش بیشتر از ایران است، در طول ۹۰‌سال گذشته، از سال ۱۹۲۸ میلادی تاکنون، ۲۵ نفر کشته‌ شده‌اند و نکته جالب توجه اینجاست که هیچ کدام از آن‌ها با تیر مستقیم متخلفان کشته نشدند، بلکه یا از کوه افتادند یا مورد حمله یک حیوان وحشی قرار گرفتند و یا ماشین‌شان دچار حادثه شده است. محمد درویش، کارشناس محیط زیست به «قانون» درباره راه‌حل مشکل محیط‌بانان و شکارچیان می‌گوید:« مشکل با مسلح‌کردن محیط‌بانان و افزایش اقتدار آنان حل نخواهد شد. اقتدار محیط‌بانان پیش از انقلاب بسیار زیاد بود اما آن زمان نیز کشتار در هر دو طرف وجود داشت و حتی کینه‌ای نیز بین مردم و آن‌ها به‌وجود آمده بود و به همین دلیل، زمانی که انقلاب شد همه هجوم آوردند و تخریب بی‌سابقه‌ای در محیط طبیعی ما رخ داد. باید از تجربه دیگر کشورها استفاده کنیم. برای حل این مشکل باید دو گام اساسی برداریم:

استفاده از تکنولوژی

در هیچ‌جای دنیا محیط‌بان در برابر متخلفان در هیچ حالتی روبه‌رو نمی‌ایستد، با تکنیک‌هایی مثل سنجش از راه دور، رصد ماهواره‌ای و عکس‌های ماهواره‌ای و هوایی می‌شود موقعیت مناطق حفاظت شده را با کمک وسایل دیجیتالی که در اختیار هست، رصد کرد و محیط‌بانان می‌توانند در ایستگاه‌های مخصوصی که دارند، مناطق را رصد کنند و به محض اینکه یک متخلف وارد منطقه شد بلافاصله عکس و مشخصاتش را بگیرند و به نزدیک‌ترین نیروی انتظامی گزارش دهند و پرونده‌اش را صورت‌جلسه کنندتا در دادگستری تشکیل پرونده شود؛ در واقع بدون ایجاددرگیری و رویارویی مستقیم محیط‌بان و متخلف ـ‌که منجر به کشته یاآسیب دیدگی متخلف یا محیط‌بان می‌شودـ موضوع ختم به خیر می‌شود. این قسمت نیازمند اعتبار است».

بازی مرگ در دشت‌های ایران همچنان قربانی می‌گیرد و مسئولان و قانون‌گذاران درحال تدوین و تصویب لایحه حمایتی هستند که حمایتی از محیط‌بانان یا تاثیر بسزایی در وضعیت معیشتی آنان نخواهد داشت. آنچه مشخص است،قوانین نیازمند بازنگری جدی هستند و در کنار آن نیازمند فرهنگ‌سازی گسترده‌ای در این راستا هستیم. فرهنگ سازی نیازمند همت همه بخش‌های مختلف جامعه و رسانه‌هاست. محیط بانان، پاسداران طبیعت ایران هستند اما در بهره‌وری از این سرزمین تمام ساکنان آن سهیمند.برای آنچه از ما برای آیندگان باقی می‌ماند باید خود را مسئول بدانیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.