تاخیر، نارضایتی و نگاه تجاری به بیمه های تکمیلی درمان

اگر چه در قانون موضوعی به نام بیمه تکمیلی به شکل فعلی که مکمل خدمات بیمه پایه باشد نیامده، اما مسئله سلامت مردم و هزینه درمان بیماری که گاهی خارج از توان بیشتر اقشار جامعه است راهی باقی نگذاشته جز این که بیمه های تکمیلی عصای دست مردم بشوند تا حداقل سنگینی بار هزینه های درمان یک تنه روی دوش ایرانی ها نباشد.

به گزارش هم رده به نقل از خراسان، اما مردم می گویند در بیشتر موارد چندان خیری از بیمه های تکمیلی ندیده اند؛ ماه ها طول می کشد تا پولی که به حساب مراکز درمانی واریز کرده اند به حساب شان برگردد آن هم بعد از آن که بیمه ها با ایرادگیری های مکرر یا مدارک را به آن ها برگرداند یا مدعی می شود که نوع بیماری و جراحی آن ها شامل قراردادشان نمی شود و عملا بیماران تازه درمان شده را آزار می دهد.

بیمه آتیه ‌سازان حافظ

بیمه آتیه ‌سازان حافظ، از جمله بزرگ ‌ترین شرکت های بیمه ‌گذار و ارائه ‌دهنده خدمات بیمه‌های تکمیلی است.

شرکتی که هم اکنون بیش از هفت میلیون نفر از بازنشستگان تامین اجتماعی، بازنشستگان خدمات کشوری و آموزش و پرورش را تحت پوشش بیمه تکمیلی خود دارد ولی طیف وسیع مخاطبان این شرکت بیمه ای از خدماتی که دریافت می کنند، راضی نیستند.

شرکت های بیمه ای دیگر ازجمله پارسیان، ایران و… نیز با وجود آن که تعداد بیمه گذاران کمتری دارند اما وضعیت مشابهی با بیمه آتیه سازان حافظ دارند. این جاست که شاید بتوان نگاه سخنگوی وزارت بهداشت را راحت تر درک کرد وقتی که از نگاه تجاری بیمه های تکمیلی می گوید.

موضوع «تجاری بودن» این بیمه ها دقیقا حاکی از این است که تلاش بیمه ها به جای خدمت رسانی به مردم ، کسب درآمد است.

 روالی بر خلاف قانون

ایرج حریرچی درباره انتقادات از واریز هزینه های درمان که معمولا دیر اتفاق می افتد، تصریح کرد: طبق قانون حتی بیمه های پایه هم به محض دریافت اسناد مربوط به درمان، باید پول واریز شده توسط بیمار را پرداخت کنند ولی روال هایی در کشور به وجود آمده که این شرایط را تغییر داده است.

حریرچی با ابراز بی اطلاعی از مدت زمان قانونی واریز وجه درمان به حساب مردم در بیمه های مکمل افزود: درباره بیمه پایه، بیمه گر موظف است به محض دریافت سند، ۶۰ درصد مبلغ را پرداخت کند بنابراین اگر قانونی هم درباره بیمه مکمل وجود داشته باشد، نباید فرق چندانی دیده شود و این که از زمان ارسال اسناد درمان تا پرداخت پول مردم زمان زیادی بگذرد، درست نیست.

بنابراین مردم می توانند مواردی را که با تاخیر مواجه شده اند، اعلام کنند. وی تاکید کرد: تاخیر در پرداخت هزینه های درمان به مردم از نظر تجاری روی شرکت های بیمه تکمیلی تاثیر دارد.

بیمه تکمیلی فرهنگیان

در این بین فرهنگیان نیز که از خدمات بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ استفاده می کنند، دل خوشی از این بیمه گذار ندارند.

در این خصوص مهدی ریاحی‌فر مدیرعامل شرکت بیمه تکمیلی آتیه سازان حافظ با اشاره به مشکلات بیمه تکمیلی فرهنگیان و علت تاخیر در پرداخت هزینه‌ها و خسارات درمانی گفت: اگر بیش از دو ماه از زمان پرداخت از جیب برای درمان گذشته باشد، افراد تحت پوشش می‌توانند با واحدهای پاسخ گویی تلفنی ما تماس بگیرند و اطلاع دهند.

ریاحی‌فر در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: ممکن است معلم مدارک پزشکی خود را به واحدهای رفاهی آموزش و پرورش ارسال کرده باشد ولی آن ها پرونده را دیر به ما داده باشند و رسیدگی با اندکی تاخیر مواجه شده باشد. علت تاخیر، تماما متوجه ما نیست، زیرا بیمه پردازی آموزش و پرورش به روش صندوقی انجام می‌شود.

وی افزود: در واقع ما باید فقط مدارک را ارزیابی و خسارات را واریز و با بیمارستان‌ها قرارداد منعقد کنیم. این آموزش و پرورش است که پرداخت خسارات را متعهد می‌شود. ریاحی فر افزود: ماهانه ۵۰ میلیارد تومان برای پرداخت خسارات درمانی صرف می‌شود.

از این مبلغ معمولا ۱۰ میلیارد تومان مربوط به بیماران صعب العلاج است که با اولویت اول و سریعا ظرف مدت ۱۵ روز پرداخت می‌شود، اما معمولا پرداختی‌های مربوط به مراکز درمانی به تعویق می‌افتد که با قول معاونت توسعه آموزش و پرورش قرار شد به‌زودی این بودجه هم در اختیار ما قرار بگیرد که پرداخت به مراجع درمانی را انجام دهیم.

بهانه تراشی در پذیرش اسناد بیماران

یک کارشناس حوزه بیمه نیز در گفت وگو با خراسان بر نگاه تجاری بیمه ها به موضوع بیمه تکمیلی درمان اشاره کرد و گفت: همین موضوع باعث شده در برخی موارد بیمه ها در پذیرش اسناد بیماران بهانه تراشی کنند.

به عنوان مثال گاهی گفته می شود که برخی از درمان ها شامل بیمه فرد نمی شود. نظری گفت: پایه شرکت های تجاری سودآوری است به همین دلیل گاهی روند طولانی برای دریافت هزینه های درمانی به نحوی صورت می گیرد که فرد عطای ماجرا را به لقای آن ببخشد و به دنبال دریافت وجه خود نباشد.

به عبارتی فرد احساس می کند که نباید بیش از آن که برای درمان هزینه کرده از جیب خود هزینه کند این جاست که باید گفت برخی شرکت های بیمه ای موضوع را به نحوی مدیریت می کنند که سود بیشتری به جیب بزنند. وی افزود: در چنین تخلفاتی وزارت بهداشت یکی از مراجعی است که به عنوان متولی درمان می‌تواند به شکایات بیمه گذاران رسیدگی کند.

جایگاه بیمه‌های تکمیلی در چرخه درمان کجاست؟

سید مصطفی عطری دبیر کارگروه بیمه درمان سندیکای بیمه‌گران ایران با اشاره به انواع تفسیرها از بیمه‌های تکمیلی درمان گفت: در کشور ما بیمه‌های تکمیلی بیشتر مابه‌التفاوت هزینه‌های درمان و پوشش بیمه پایه را پرداخت می‌کنند.

وی در مورد جایگاه بیمه‌های تکمیلی در چرخه صنعت بیمه با بیان این که تفسیرهای مختلفی از وظایف بیمه‌های تکمیلی درمان در کشور وجود دارد، اظهار کرد: برخی معتقدند بیمه‌های تکمیلی باید پوشش‌هایی مانند پوشش‌های مربوط به دندانسازی یا زیبایی را ارائه دهند که بیمه‌های پایه ارائه نمی‌دهند.

عطری با بیان اینکه چهار نوع تعرفه برای پوشش‌های پایه در حوزه‌های مراکز دولتی نهادهای عمومی غیر دولتی، خیریه‌ها و بخش خصوصی تعریف شده است، ادامه داد: هر کدام از این‌ها به تنهایی همه خسارت درمان را پرداخت نمی‌کنند. بر این اساس بیمه‌های تکمیلی وظیفه‌ دارند ما به التفاوت تعرفه‌ بخش دولتی و خصوصی را برآورد و پرداخت کنند. آنچه در کشور ما درباره بیمه‌های تکمیلی تفسیر و اجرا می‌شود دقیقا همین پرداخت مابه‌التفاوت است.

به این مطلب امتیاز دهید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وب سایت هم رده به فروش میرسد. برای خرید به تلگرام پیام دهید.ورود به تلگرام