آخرین خبر ها از لایحه بودجه و برنامه ششم، افزایش ۱۳ درصدی حقوق کارمندان

0
آخرین خبر ها از لایحه بودجه و برنامه ششم، افزایش ۱۳ درصدی حقوق کارمندان
آخرین خبر ها از لایحه بودجه و برنامه ششم، افزایش ۱۳ درصدی حقوق کارمندان

پاراف آخرین خبر ها از لایحه بودجه و برنامه ششم، افزایش ۱۳ درصدی حقوق کارمندان : تاکید رئیس‌جمهور بر همزمانی تدوین لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۵ کل کشور سبب تاخیر در ارائه این دو لایحه به مجلس شورای اسلامی شد که احتمالا هفته آینده تقدیم مجلس خواهد شد. دولت طبق قانون آیین‌نامه داخلی مجلس موظف است تا ۱۵ آذر ماه هر سال لایحه بودجه کشور را به مجلس ارائه دهد. امسال به‌دلیل پایان اجرای برنامه ۵ ساله پنجم توسعه کشور، تنظیم و تدوین لایحه برنامه ششم با لایحه بودجه سال ۹۵، هم زمان شده است.

کارشناسان بودجه معتقدند، افزایش یک واحد درصد به حقوق کارمندان، هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای دولت بار مالی جدید به همراه دارد، بنابراین با این فرض قطعاً منابع عمومی بودجه بیش از پیش‌بینی اولیه سخنگوی دولت خواهد بود.

ارائه همزمان لایحه بودجه ۹۵ و برنامه ششم

با این وجود طبق آخرین اخبار بنا به تأکید رئیس‌جمهور ،‌قرار است لایحه برنامه ششم و بودجه ۹۵ کل کشور هم‌زمان به مجلس ارائه شود. فردا یکشنبه زمان ارائه لایحه بودجه ۹۵ به مجلس است، برخی اخبار نشان می‌دهد، به‌دلیل بررسی این دو لایحه در هیأت دولت، تقدیم آن به مجلس با تأخیر روبه‌رو بوده و گمانه‌زنی‌ متفاوتی در این زمینه وجود دارد. پیش‌بینی می‌شود حداکثر با یک هفته تاخیر پس از تعطیلات پایان هفته جاری، این دو لایحه از سوی دولت به مجلس برود.

ورود برنامه ششم به مجلس با ۵۰ تبصره

از موضوعات مربوط به این دو لایحه ابعاد و جزئیات مختلف آن بوده که نشان می‌دهد برنامه ششم توسعه به‌صورت یک ماده واحده و ۵۰ تبصره مراحل پایانی بررسی و تصویب خود را طی می‌کند.

سیاست‌های جمعیت و هدفمندی یارانه‌ها

پیش از این رئیس سازمان بهره‌وری گفته بود مسائل مهمی هم‌چون افزایش حامل‌های انرژی، فاینانس‌ها، معافیت‌های مالیاتی و سیاست‌های کلی برنامه ششم به همراه سیاست‌های جمعیتی در این لایحه گنجانده خواهد شد.

نفت ۴۰ تا ۴۵ دلاری در بودجه

در حال حاضر قیمت نفت ایران در بازارهای جهانی حدود ۳۸ دلار به فروش می‌رسد؛ با این حال زمزمه قمیت ۴۰ تا ۴۵ دلاری در لایحه بودجه ۹۵ متصور است. پیش از این سخنگوی دولت و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفته بود؛ منابع عمومی بودجه ۲۱۴ هزار میلیارد تومان، میزان افزایش حقوق کارمندان ۱۰ درصد، بودجه عمرانی ۴۱ هزار میلیارد تومان و عیدی کارمندان ۷۵۰ هزار تومان، در لایحه بودجه ۹۵ پیش‌بینی شده است.

افزایش ۱۳ درصدی حقوق کارمندان در سال ۹۵

گمانه‌زنی‌ها و شنیده‌ها نشان می‌دهد در آخرین تغییرات اعمال‌شده، منابع عمومی از رقم گفته‌شده افزایش داشته و با توجه به پیش‌بینی تورم ۱۳ تا ۱۵ درصدی در سال آینده، به احتمال زیاد میزان افزایش حقوق کارمندان نیز حدود ۱۳ درصد خواهد بود. کارشناسان بودجه معتقدند، افزایش یک واحد درصد به حقوق کارمندان، هزار و ۲۰۰ تا هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای دولت بار مالی جدید به همراه دارد، بنابراین با این فرض قطعاً منابع عمومی بودجه بیش از پیش‌بینی اولیه سخنگوی دولت خواهد بود.فارس.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید