آخرین خبرها از لایحه رتبه‌بندی معلمان ، وام ۲۰ میلیونی فرهنگیان و تلاش برای ثبت قوانین اختصاصی برای معلمان

بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت: لایحه پیشنهادی را به منظور رتبه‌بندی معلمان برای دولت فرستاده‌ایم که امیدواریم به‌زودی در دستور کار قرار بگیرد و به مجلس برود، نمایندگان نیز با استقبالی که از این کار داشته‌اند یقین داریم کارهای لازم را برای عملیاتی شدن و اجرای طرح رتبه‌بندی انجام خواهند داد.

تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی

وزیر آموزش و پرورش تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی را مستلزم دریافت ردیف و اجازه از سازمان امور اداری استخدامی عنوان کرد و افزود: تا زمانی که سازمان اداری استخدامی نه‌تنها برای آموزش‌و‌پرورش بلکه برای همه دستگاه‌ها این اجازه را نداده باشد و ردیف تبدیل وضعیت ندهد این اتفاق نمی‌افتد. مذاکراتی را با سازمان امور اداری استخدامی در این زمینه داشته‌ و دلایل را مطرح کرده‌ایم، سازمان نیز در راستای سیاست‌هایی که دولت در برنامه تحول نظام اداری دارد نهایت همکاری را انجام می‌دهد و امیدواریم تا قبل از سال ٩٧ بتوانیم تعدادی از این ردیف‌ها را اخذ کنیم.

جزئیات وام ۲۰ میلیون تومانی فرهنگیان

به گزارش هم‌رده به نقل از ایلنا، گودرز کریمی‌فر مدیرکل تعاون و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به جزئیات وام ۲۰ میلیونی به فرهنگیان گفت: طی روزهای آینده قرارداد یا تفاهم‌نامه‌ای در راستای ارائه وام ۲۰ میلیون تومانی به فرهنگیان با بانک مهر امضا می‌کنیم. این کار در راستای توجه به منزلت اجتماعی معلمان به عنوان یک بسته رفاهی تعریف شده است. بخشی از این تسهیلات مربوط به بانک ملی در قالب وام مسکن، وام‌های قرض الحسنه بانک رسالت است و جدیدترین تفاهم نامه‌ای که قرار است به زودی با امضای آقای اکبری مدیرعامل بانک قرض الحسنه و دکتر الهیار معاون توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش منعقد شود، همین وام ۲۰ میلیون تومانی است.

 اگر فرهنگیان همین امروز ۱۰ میلیون تومان در بانک مهر سپرده‌گذاری کنند، ظرف ۲۴ ساعت به آنها ده میلیون تومان پرداخت می‌شود و با پول خودشان به آن‌ها ۲۰ میلیون تومان می‌دهیم. همچنین این وام ۲۰ میلیون تومانی با کارمزد سه تا چهار درصد و بازپرداخت آن تا ۶۰ ماه است.

کریمی فر در پاسخ به این سوال که چه کسانی در اولویت دریافت این وام قراردارند، گفت: براساس شاخص‌ها و اولویت‌هایی که تعریف کرده‌ایم بعد از انعقاد تفاهم نامه کسانی که قبلا از تسهیلات قرض الحسنه و تسهیلات کم بهره بانک مهر و یا سایر بانک‌ها استفاده نکرده باشند، اولویت اول ما هستند.

وی تاکید کرد: تقریبا در ۳۲ استان، این وام ارائه می‌شود که بعد از انعقاد تفاهم نامه به صورت فوری به فرهنگیان پرداخت خواهد شد. به احتمال قوی این تفاهم نامه شنبه امضا خواهد شد، تفاهم نامه که امضا شد براساس ضوابط داخلی این وام قابل پرداخت است.

تلاش برای بیرون آوردن فرهنگیان از شمولیت قوانین عام کشوری

معاون مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش گفت: ما باید در آموزش و پرورش از قوانین عام خارج شویم و به سمت قوانین خاص خودمان برویم. قدم های اولیه در این مسیر برداشته شده است.

به گزارش هم‌رده به نقل از مهر، وقتی خبر میرسد بنا به حکم دیوان عدالت اداری حق عائله مندی زنان مجرد باید حذف شود، از آنجا که شمار بانوان شاغل در آموزش و پرورش در قیاس با هیچ دستگاه اجرایی کشور نیست (نیمی از کل شاغلین زن در ادارات دولتی در آموزش و پرورش هستند)، اعتراض ها بیشتر از سمت وزارتخانه آموزش و پرورش به گوش می رسد.

وقتی افزایش ۲۰ درصدی حقوق اتفاق نمیافتد و یا به تازگی حذف سختی کار در دستور کار قرار می گیرد که باز هم به دلیل احکام قانونی است که صادر می شود و به دست مسئولان آموزش و پرورش برای اجرا می دهند، معیشت معلمان که در شرایط عادی هم مورد اعتراض است، آنها را به اعتراض وامیدارد و حتی به شکل دیگر این نگرانی خود را در شایعه هایی برای حذف دیگر بندهای حقوق معلمان خود را نشان می دهد.

معاون مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش معتقد است باید روی آسیب شناسی مسائل کار شود تا در حوزه بودجه و نیروی انسانی و رفاه و پشتیبانی بتوان تصویر درست و برنامه ریزی دقیقی داشت. اما واقعیت این است که بسیاری از این اتفاقات که تاثیر بر فیش حقوقی معلمان می گذارد، از قوانینی سرچشمه می گیرد که شمولیت عام برای همه کارکنان دولت دارد.

به طور مثال درباره بحث سختی کار و حذف آن، موضوع از این قرار است که در سال ۱۳۸۹ در قانون خدمات کشوری بحث سختی کار برای فرهنگیان با شرایط خاص شد و به این ترتیب معادل ۱۲۰ امتیاز سختی کار برای این دسته از فرهنگیان لحاظ شد اما بعد از آن در شورای توسعه مدیریت و توسعه وقت آموزش و پرورش مصوبه ای آمد که در احکام کارگزینی تمام کارکنان وزارت آموزش‌وپرورش یک ۱۲۰ امتیاز منظور شد و کسانی که پیش از این ۱۲۰ امتیاز داشتند به ۲۴۰ امتیاز رسیدند.

چند سال بعد دیوان محاسبات به این شیوه ایراداتی گرفت. در واقع به آن ۱۲۰ امتیاز دومی ایرادات وارد شده بود و سختی کار بر مبنای ۱۲۰ امتیاز دوم متوقف شد. حالا مسئولان آموزش و پرورش می گویند به دنبال برگرداندن این حقوق به شکل دیگری در فیشهای حقوقی هستند. اما واقعیت این است که دیوان عدالت اداری و دیوان محاسبات کشوری ممکن است هر روز حکم یا قانونی مصوب کند که نه فقط در بحث حقوق که در بحث های دیگر از جمله استخدام نیرو در آموزش و پرورش اثر بگذارد.

آموزش و پرورش در حالی مشمول قوانین عام کشوری می شود که مسائل و مشکلات آن و همچنین نوع ساختار این وزارتخانه به گونه ای متفاوت است. این وزارتخانه از نظر اداری یک میلیون کارمند دارد اما از نظری دیگر در واقع نزدیک به ۱ میلیون فرهنگی در آن مشغول کار هستند و یک فرهنگی را نمی توان در شمول کارمندها به حساب آورد و همین چالش جدی این وزارتخانه است. چالشی که معاون مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش معتقد است با وارد شدن زیرنظام های سند تحول بنیادین که دو بند تامین نیروی انسانی و مالی دارد، به مرحله اجرایی، می توان با تغییر ساختار به یک تحول در آموزش و پرورش دست پیدا کرد و از شمولیت قوانین عام کشوری فرهنگیان را خارج کرد. کاری که یک الگو نیز در کشور دارد و آن کاری است که چند سال قبل وزارت علوم راه آن را رفت و بحث هیات امنایی شدن، آنها را نجات داد.

علی الهیار ترکمن در این باره گفت: ما باید در آموزش و پرورش از قوانین عام خارج شویم و به سمت قوانین خاص خودمان برویم. قدم های اولیه در این مسیر برداشته شده است و زیرنظام های سند تحول بنیادین از جمله زیرنظام تامین و تخصیص منابع مالی و نیروی انسانی به تصویب رسیده است. باید هر چه زودتر این زیرنظام ها را به اجرا بگذاریم. ما از نظر صاحبنظران در این حوزه بهره گرفته ایم و باید یافته های آنها را تبدیل به پیش نویس کنیم. بعد باید پیش نویس را از طریق دولت و مجلس پیش ببریم تا بتوانیم این ایده را در آموزش و پرورش محقق کنیم.

وی بیان کرد: این کاری که به دنبال آن هستیم همان کاری است که دانشگاه ها در حوزه های اداری مالی و تشکیلاتی خودشان پیش بینی کردند و در حوزه های استخدام و جبران خدمت الگویی دارند که می خواهیم آن را شبیه سازی کنیم. اما ما نمی توانیم این تعداد مدرسه در کشور را هیات امنایی کنیم، پس به دنبال هیات امنایی کردن مناطق کشور هستیم. به این معنا که کشور را به مناطقی تبدیل کنیم و آنها را هیات امنایی کنیم.

معاون مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش در پاسخ به این پرسش که چه میزان این الگو پیشرفت عملیاتی داشته است، اظهار کرد: در حال حاضر پیشنهادات مشخصی برای ما آمده است و ما در حال تحلیل ساختار اداری آموزش و پرورش هستیم که نقاط ضعف و قوتش را برای اجرای چنین الگویی بررسی کنیم. به اعتقادم در این مورد نباید یکباره و شتابزده عمل کنیم. بلکه باید نقاط مداخله را بررسی کنیم. سهم مهلک برای ما شتابزدگی است چون نتیجه منفی خواهیم گرفت. اساسا باید ببینیم قامت اداری ما چقدر پذیرای این الگوست.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت عملی شدن این ایده میتوان به فرهنگیان این نوید را داد که قطعا این الگو به نفع آنها خواهد بود، بیان کرد: حذف تمام موارد زائد که باعث اتلاف تمام فرایندهای آموزشی و پرورشی می شود قطعا به نفع فرهنگیان است و تعریف یک شکل از جبران خدمات هم به نفع فرهنگیان است. موضوع این است که ما تا وقتی از بودجه عمومی کشور استفاده می کنیم بساط همین است که می بینیم. منابع کشور هر سال ۶ تا ۷ درصد رشد می کند. امسال ۳۹۴ هزار میلیارد تومان بودجه بین ۶۳۰ دستگاه تقسیم شد. با این پول ما هزینه های یومیه خود را شاید بتوانیم پرداخت کنیم. پس باید به دنبال ارتقا منابع خود باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.