قانون کاهش ساعات کاری بانوان دارای شرایط خاص

مدیرکل حقوقی وزارت کاربا اشاره به‌تصریح قانون کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص به اجرای قانون برای بانوان قرارداد رسمی، پیمانی و قراردادی گفت: کارفرمایان ملزم به اجرای این قانون هستند.

کاهش ساعت کار بانوان شاغل دارای شرایط خاص

به گزارش هم‌رده به نقل از مهر علیرضا ولی پور گفت: طبق ماده واحده این قانون، کاهش ساعت کار، مشمول تمام بانوان شاغل با انواع قراردادهای «رسمی»، «پیمانی» و «قراردادی» می‌شود و اجرای این قانون برای تمام کارفرمایان و صاحبان مشاغل لازم‌الاجرا است.

همچنین علاوه بر مشمولان قانون کار، نیروی کار برخی از شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی مانند بانک‌ها و نیروهای مسلح نیز از طریق شرکت‌های پیمانکاری مشغول به فعالیت هستند که طبق قانون پیمانکاران نیز مکلف به اجرای این قانون برای بانوان مشمول هستند.

مدیرکل حقوقی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اینکه نیروهای رسمی، پیمانی و قراردادی تقریباً شامل همه کارکنان اعم از دولتی و خصوصی می‌شوند، افزود: بر اساس قانون مذکور مصوب شهریورماه سال ۹۵ مجلس شورای اسلامی، بانوان شاغل در صورت داشتن یکی از شروط اعلام‌شده در قانون می‌توانند از کاهش ساعت کار بهره‌مند شود.

وی افزود: «بانوان شاغل دارای معلولیت شدید»، «فرزند زیر ۶ سال تمام»، «همسر یا فرزند معلول شدید»، «مبتلابه بیماری صعب‌العلاج» یا «زنان سرپرست خانوار شاغل» ۵ شرط در نظر گرفته‌شده در قانون برای بهره‌مندی از کاهش ساعت کار است که ساعت کار این شاغلان از ۴۴ ساعت در هفته به ۳۶ ساعت در هفته باید کاهش یابد.

البته درصورتی‌که مشمولان این قانون، همزمان شرایط استفاده از امتیاز مرخصی ساعتی شیردهی را داشته باشند و یا همزمان دارای شرایط مختلف مصرح در قانون کاهش ساعت کار باشند، حق انتخاب یکی از امتیازات پیش‌بینی‌شده رادارند و نمی‌توانند همزمان از همه امتیازات بهره‌مند شوند.

پرداخت حقوق کارمندان اولویت نخست شهرداری‌ها شود

معاون عمرانی وزیر کشور پرداخت حقوق نیروها را مهم‌تر از انجام پروژه‌های عمرانی خواند و گفت: باید تلاش شود در آینده مشکلاتی از قبیل تأخیر در پرداخت مطالبات را در شهرداری‌ها شاهد نشویم.

به گزارش فارس مهدی جمالی نژاد گفت: با توجه به اینکه در پرداخت مطالبات کارگران و کارکنان شهرداری‌های استان مشکلاتی وجود داشت بنابراین جلساتی را در خصوص مرتفع نمودن آن‌ها برگزار کردیم.

شهرداری‌ها نهادهای عمومی غیردولتی هستند بنابراین بایستی خود درآمد و هزینه را همزمان مدیریت کنند

فعلا مجوزی برای تبدیل وضعیت نیروهای قرارداد کارمعین نداریم

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش‌وپرورش در گفت و گو با فارس گفت: تبدیل وضعیت نیروهای قرارداد کار معین، به سیاست‌های اداری و استخدامی و مجوزهایی که برای استخدام رسمی به آموزش‌وپرورش داده می‌شود، برمی‌گردد و فعلاً در این خصوص مجوزی نداریم.

با توجه به قانون برنامه ششم توسعه، تمام جذب در آموزش‌وپرورش باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی صورت گیرد.

ما فعلاً مجوز دیگری برای تبدیل وضعیت این افراد نداریم ولی اگر هر سیاستی دولت درباره تغییر وضعیت داشته باشد سریعاً به مورداجرا می‌گذاریم.

ابلاغ شیوه نامه جدید جذب نیروی طرحی پرستاری

مدیرکل دفتر توانمندسازی و بهبود سرمایه‌های انسانی معاونت پرستاری از ابلاغ شیوه‌نامه جدید جذب نیروی طرحی به دانشگاه‌های علوم پزشکی خبر داد.
گروه سلامت نوشت: احمد نجاتیان در ارتباط با جذب نیروهای پرستاری گفت: در پی مشکلات ایجادشده در مورد جذب نیروهای پرستاری در انتظار طرح در برخی دانشگاه‌های علوم پزشکی که منجر به ایجاد صف‌های طولانی در مورد طرح‌شده بود، با موافقت وزیر بهداشت شیوه‌نامه جدید جذب نیروی طرحی تأیید و به‌زودی به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ خواهد شد.

بر اساس این دستورالعمل، چنانچه دانشگاهی نتواند نیروهای در انتظار طرح که بومی آن دانشگاه محسوب می‌شوند را تا ۴ ماه پس از ثبت‌نام به‌کار گیرد، وزارت بهداشت برای این گروه افراد پایان طرح ارائه خواهد کرد.

همچنین تمدید طرح گروه‌های پرستاری در دانشگاه‌هایی که نیروی پشت طرح دارند، ممنوع شده است و این دانشگاه‌ها موظف‌اند نیروی موردنیاز خود را از طریق استخدام قرارداد و یا خرید خدمت تأمین کنند.

موافقت رئیس‌جمهور با تهیه آئین‌نامه استخدام معلمان حق‌التدریس

وزیر آموزش‌وپرورش از تهیه آئین‌نامه اجرایی استخدام معلمان حق‌التدریس با موافقت رئیس‌جمهور خبر داد.
سید محمد بطحایی وزیر آموزش‌وپرورش در صفحه شخصی خود در اینستاگرام خود نوشت: امروز با گردش کاری که خدمت رئیس جمهوری دادم، به‌منظور تعیین تکلیف معلمان حق‌التدریس که مشمول مصوبه شهریورماه مجلس بودند با تهیه آئین‌نامه اجرایی استخدام آنها طبق ضوابط موافقت کردند. به‌زودی آئین‌نامه را تهیه و اجرایی خواهیم کرد.

تسنیم نوشت: طبق قانون مجلس تمام نیروهای حق‌التدریس و پیش‌دبستانی مشمول قانون (شامل معلم، مربی پرورشی، تربیت‌بدنی، مشاور، مربی بهداشت و امور اداری) با توجه به رشته و دوره تحصیلی، جنسیت و سنوات خدمت و ظرفیت استخدام اعلامی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور و بر اساس نیاز استان‌ها باید یک دوره آموزشی را در دانشگاه فرهنگیان طی کنند تا پس از شرکت در آزمون پایان دوره و اخذ نمره قبولی (از سال دوم تا پایان برنامه ۵ ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی) به استخدام درآیند.

شرایط استخدام چیست؟

مدیرکل امور اداری آموزش و پرورش گفت: فرایند استخدام نیروهای مشمول قانون الحاق یک ماده به تعیین تکلیف استخدامی معلمان حق‌التدریس باید در یک آئین‌نامه اجرایی که توسط وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان امور اداری و استخدامی تدوین می‌شود مشخص شود البته دو نفر از اعضای کمیسیون آموزش مجلس برفرایند تدوین نظارت دارند.

وی افزود: فرایند احصای نیاز که شرط اصلی برای تحقق استخدام است در رشته، جنسیت و مقطع موردنیاز توسط آموزش‌وپرورش انجام‌شده است و به‌محض اعلام سهمیه توسط سازمان امور اداری و استخدامی و پیش‌بینی منابع مالی در بودجه سنواتی که از شروط تحقق قانون است، آموزش‌وپرورش آمادگی دارد مطابق آئین‌نامه اجرایی فرایند استخدام را شروع کند.

در قانون آمده است از سال دوم برنامه ششم توسعه،‌ آموزش‌وپرورش مکلف به اجرا است همچنین آمده در قالب سهمیه‌هایی که سازمان امور اداری و استخدامی تخصیص می‌دهد و تأمین اعتبار در قالب بودجه سنواتی فرایند استخدام انجام شود که به‌محض محقق شدن این روال آمادگی اجرای قانون راداریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.