کمتر از نصف جمعیت ایران در گروه میانسالان قرار دارند

0
میانسالان
میانسالان

پاراف کمتر از نصف جمعیت ایران در گروه میانسالان قرار دارند : مطهره علامه رئیس اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در کارگاه کشوری سلامت میانسالان در شیراز گفت: ۲۷ میلیون نفر از کل جمعیت ۸۰ میلیونی ایران در گروه سنی میانسالان قرار دارند.

به طور مداوم، تعداد این جمعیت در حال افزایش بوده و همین موضوع بر لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای سلامت آنان تاکید می کند.

وی گفت:  گروه سنی میانسالان شامل افراد ۳۰ تا ۶۰ سال است که در هر جامعه و خانواده‌ای، گروه مولد محسوب می‌شوند.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت، با اشاره به تعهد ایران نسبت به سازمان های بین المللی برای کاهش مرگ و میر در گروه سنی میانسالی و تدوین برنامه‌های سلامت برای آنان، گفت: بیشتر مرگ و میرها در این گروه سنی ناشی از بیماری‌های مزمن غیرواگیر مانند دیابت، فشارخون بالا و بیماری های قلبی عروقی است.
علامه اضافه کرد: موضوعاتی شامل شیوه و سبک زندگی، تغذیه نامناسب، نداشتن فعالیت فیزیکی، زندگی بدون تحرک و مصرف دخانیات، از عوامل مهم خطرساز برای این گروه سنی به‌شمار می‌رود.

بیماری‌های مزمن غیرواگیر، در تمام دنیا به عنوان یک موضوع اصلی تهدید کننده سلامت در میانسالان مورد توجه است.

وی با بیان اینکه ایجاد تغییر اندک در سبک زندگی هزینه‌ای نداشته و موجب ارتقاء سلامت افراد می‌شود، گفت: بخش زیادی از مرگ و میر در میانسالان به ویژه در مردان، بر اثر حوادث شغلی است. این گروه با مسائلی چون استرس و حوادث شغلی مواجه هستند، بنابراین، پیشگیری از حوادث به ویژه حوادث شغلی در محیط کار اهمیت بالایی دارد.

علامه با بیان اینکه بیماری‌های قلبی در ایران نخستین عامل مرگ و میر در این گروه سنی است، گفت: حوادث ترافیکی و سرطان در آقایان و سرطان و حوادث ترافیکی در بانوان، عوامل دوم و سوم موثر بر مرگ و میر در میانسالی است.

وی خودمراقبتی را یکی از موضوعات مهم و تاثیرگذار در نظام سلامت جهان بیان کرد و افزود: اینکه مردم بدانند هیچ فردی بیشتر از خودشان نمی‌تواند سلامت آنان را تامین کند، نیازمند ارتقاء سواد سلامت جامعه است و رسانه‌ها در این زمینه بسیار تاثیرگذار هستند.ایسنا.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here