نامه ۱۳ رئیس دانشگاه به لاریجانی، عوارض ممانعت از افزایش حقوق‌ اساتید دانشگاه ها در بودجه ۹۷

روسای ۱۳ دانشگاه سطح یک کشور در نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس نکاتی را درباره مصوبه کمیسیون تلفیق درباره عدم افزایش حقوق اعضای هیئت علمی در سال آینده متذکر شدند.

در این نامه آمده است:

احتراماً، همچنانکه استحضار دارید، سرمایه‌های معنوی و انسانی، ارزشمندترین سرمایه‌های هر کشور است. از اینرو عموماً مدیریت کلان کشورها کوششی فراگیر و تلاشی خستگی‌ناپذیر برای حفظ و پاسداشت این سرمایه‌ها در کنار دیگر سرمایه‌های خود به کار می‌بندند. در این میان بی‌شک متخصصان، فرهیختگان و نخبگان به‌ویژه اعضای هیئت علمی به عنوان مرجعیت علمی در شمار برجسته‌ترین سرمایه‌های معنوی و انسانی کشورند که نگهداشت جایگاه و حفظ حرمت آنان تأثیری بسزا در ایجاد انگیزه و تداوم کیفی عملکرد آنها دارد.

جنابعالی و نمایندگان فرهیخته ملت به خوبی استحضار دارند که همین سرمایه‌های انسانی هستند که نقش اساسی را در توسعه همه جانبه کشورهای پیشرفته و در حال رشد ایفاء نموده‌اند و از همین رو جامعه جهانی با درک آگاهانه این موضوع از هیچ اقدامی برای پاسداشت نقش بی‌بدیل آنان فرو گذاری نکرده است.

در ادامه این نامه تاکید شده است: همین حال دریافت گزارش‌های گوناگون از مصوبات اخیر کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۳۹۷ در باره عدم افزایش حقوق اعضای هیئت علمی همراه با افزایش تصاعدی مالیات و تعیین سقف پاداش بازنشستگی، در واقع اقدامی بر خلاف رویکرد مذکور است و بی‌گمان تبعاتی ناگوار و جبران ناپذیر در عرصه علم و فناوری کشور در پی خواهد داشت.

مصوبه پیش گفته بیش ازآنچه تبعات اقتصادی منفی برای معیشت اعضاء هیئت علمی و متخصصان کشور داشته باشد می‌تواند نشانه عدم توجه خانه ملت به جایگاه و شأن این دسته از فرهیختگان تلقی شود، به عنوان رؤسای دانشگاه‌های سطح یک کشور که بیشترین نقش را در تولید علم نافع و‌ تربیت متخصصان کار آمد و کار آفرینان دارند، اکیداً از جنابعالی و نمایندگان فهیم مجلس شورای اسلامی انتظار داریم که پیشنهاد دولت را در این زمینه تصویب نموده و از این رهگذر موجبات دلگرمی و افزایش انگیزه اعضاء هیئت علمی را فراهم نمایند.

این گونه تصمیمات ناگهانی و بدون پشتوانه مطالعاتی کافی درباره اقشار تأثیرگذاری چون، اعضاء هیئت علمی، قضات، نخبگان علمی، متخصصان عالی‌رتبه دستگاه‌ها و سازمان‌های مهم کشور که نقشی اساسی در تربیت نیروی‌های متخصص و مورد نیاز، خلق شتاب علمی، ایجاد شغل، تربیت کارآفرینان و فعال‌سازی دیپلماسی علمی کشور دارند، چه بسا انگیزه آنان را کاهش داده و زمینه بازنشستگی زود هنگام یا مهاجرت ناخواسته آنها را فراهم ساخته و بدنه کارشناسی کشور را با یک خلأ ناگهانی روبرو نموده و از این رهگذر مهاجرت شاغلین متخصص نیز بر مهاجرت دانش‌آموختگان افزوده شود و از آنجا که مدار اشتغال متخصصان و اعضاء هیئت علمی هیچگاه به عرصه داخلی محدود نمی‌شود، ممکن است کار را بدانجا رساند که آغوش بیگانگان به سوی خیل عظیمی از شاغلین کارکشته و باتجربه ما گشوده شود و آنان را جذب خود نماید.

این در حالی است که از یکسو مقام معظم رهبری در جهت حفظ جایگاه علمی و حرکت شتابان و رو به جلو کشور، همواره بر تامین معیشت و حفظ حرمت عالمان و پژوهشگران تاکید ورزیده و از سوی دیگر قوانین بالادستی بر حفظ قدرت خرید اقشار مختلف جامعه از جمله اعضاء هیأت همسان و همراه با تورم سالانه صحه نهاده و از اینرو عدم افزایش حقوق این قشر از جامعه با توجه به پیش بینی تورم در سال آینده، نه تنها حفظ وضع موجود نیست، که به منزله کاهش چند درصدی حقوق آنان نیز هست که می‌تواند یک اقدام تنبیهی به شمار آید. در این صورت چگونه می‌توان از حفظ منزلت متخصصان کشور سخن گفت و کیفیت آموزش و پژوهش را تضمین کرد و شتاب علمی کشور را تداوم بخشید و به اقتصاد دانش‌بنیان دل بست و متخصصان و پژوهشگران جوان را به ادامه این راه امیدوار ساخت؟تسنیم.

افزایش بازنشستگی و خروج از کشور پیامد ممانعت از افزایش حقوق‌ اساتید دانشگاه ها

محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نسبت به تمایل به بازنشستگی و خروج از کشور با ممانعت از افزایش حقوق‌های بالای ۵ میلیون تومان اساتید دانشگاه هشدار داد و گفت: این مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه نیاز به اصلاح دارد.

این مصوبه شامل تمامی کارکنان دولت با حقوقی بالای ۵میلیون می‌شود درواقع این افراد از افزایش حقوق منع خواهند شد و مضاف بر آن باید مالیات را به صورت پلکانی پرداخت کنند، در نهایت افرادی که بالای این مبلغ، حقوق دریافت می‌کنند علاوه بر ضریب پیدا نکردن حقوق‌شان، مالیات دریافتی از آن‌ها نیز افزایش می‌یابد که این موضوع جای تامل دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه افزایش پلکانی مالیات با توجه به اینکه حقوق این افراد ضریب پیدا نمی‌کند می‌تواند آسیب و ضررهایی به دنبال داشته باید ادامه داد: اگرچه این مهم در کمیسیون تلفیق تصویب شده است اما تصویب آن در صحن هنوز محرز نشده است.

از آنجا که عموم اعضای علمی دانشگاه‌ها و اساتید شغل دیگری ندارند و تمامی دریافتی آن‌ها به حقوق دانشگاه محدود می‌شود محدودیت کردن دریافتی آن‌ها تمایل به بازنشستگی یا خروج از کشور را در میان جامعه علمی افزایش خواهد داد.خانه ملت.

دیدگاه اساتید دانشگاه درباره تعیین سقف حقوق اعضای هیات علمی

دکتر محمد زاهدی‌اصل رئیس مجمع صنفی اساتید دانشگاه علامه‌طباطبایی با تاکید بر اینکه طرح کمیسیون تلفیق در خصوص تععین سقف افزایش حقوق اساتید بحران زا است،‌ گفت: اساتیدی که حدود ۴۰ سال از عمر خود را صرف آموزش و پژوهش علمی کشور می کنند باید مورد تشویق قرار بگیرند نه اینکه با اتخاذ تصمیمات نادرست آنها را وادار به ترک صحنه علمی کشور کنیم.

وقتی تصمیمی بدون بررسی‌های کارشناسی در خصوص حقوق و معیشت اساتید دانشگاه‌ها در کمیسیون تلفیق مجلس اتخاذ می‌شود، این تصمیمات می‌تواند تبعات زیان‌باری را همراه داشته باشد و باید به تبعات چنین تصمیماتی فکر کنیم. در واقع باید از اساتیدی که در زندگی خود ایثار، گذشت و فداکاری کرده‌ و بعد از ۳۰ سال در دوران بازنشستگی همچنان همکاری خود را براساس نیاز دانشگاه‌ها در بالاترین درجه علمی ادامه دادند، قدرشناسی و حمایت بیشتری صورت بگیرد نه اینکه با اتخاذ تصمیماتی بخواهیم این افراد را به نوعی مجازات کنیم.

وی در ادامه تصریح کرد: مثلا اگر فردی با ۴۰ سال سابقه کار براساس درخواست و نیاز خود دانشگاه‌ها به فعالیت‌های آموزشی و علمی خود ادامه می‌دهد، باید مورد تشویق قرار بگیرد نه اینکه برای بازنشستگی آن‌ها سقف قرار بدهیم که بر اساس آن پاداش پایان خدمت آن‌ها ۵۷ درصد کاهش یابد. بنابراین این نوع تصمیمات کاملا ظلم آشکار در حق کسانی است که خالصانه برای توسعه جامعه تلاش می‌کنند.

استاد دانشگاه علامه‌طباطبایی خاطر نشان کرد: حداقل تاثیرات هرگونه دخل و تصرف در وضعیت معیشت اساتید، این است که آن‌ها زودتر از موعد درخواست بازنشستگی می‌دهند و این وضعیت کشور و آینده جامعه علمی را با چالش جدی مواجه می‌کند.

دکتر زاهدی اصل با تاکید بر اینکه باید بین جایگاه اساتید دانشگاه‌ها و مشاغل دیگر تفاوتی قائل شد، گفت: اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها افرادی هستند که تمامی زندگی خود را صرف تحصیل، پژوهش و آموزش کرده‌اند. بنابراین هرچه همکاری آن‌ها در محیط‌های عمومی بیشتر باشد، به همان اندازه اثرگذاری او در رشد توسعه جامعه نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین با ظرح اخیر، کشور را از وجود افراد پیشکسوت، فرهیخته‌، اندیشمند، نخبه و مراجع علمی محروم خواهیم کرد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علامه‌طباطبایی با تاکید بر اینکه وضعیت معیشت استادان در کشور قابل مقایسه با کشورهای توسعه‌یافته و حتی کشورهای اطراف نظیر ترکیه و مالزی نیست، گفت: شرایط اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی برای اساتید در کشور باید به گونه‌ای باشد که آن‌ها با آرامش و خیالی راحت به پژوهش و کسب علم‌آموزی بپردازند،‌ نه اینکه وضعیت را به گونه‌ای رقم بزنیم که آن‌ها همواره از دانشگاهی به دانشگاه دیگر نقل مکان کنند و دغدغه معیشت بیشتر از پژوهش و آموزش آن‌ها را درگیر خود کند.ایسنا.

تعیین سقف افزایش حقوق، کیفیت آموزش و پژوهش را کاهش می‌دهد

دکتر بهزاد مهکی استاد علوم پایه دانشگاه اصفهان گفت: تعیین سقف برای افزایش حقوق اعضای هیات علمی در بودجه ۹۷ طبیعتا کیفیت آموزش و پژوهش را کاهش می دهد و اعضای هیات علمی را به سمت مهاجرت و خروج از کشور و یا تخلفات و امور خارج از شأن به دلیل مسائل اقتصادی سوق می‌دهد.

تعیین سقف ۵ میلیون تومان برای افزایش حقوق اعضای هیات علمی در کمیسیون تلفیق بی پشتوانه و کار کارشناسی انجام شده و مشخص نیست این مبلغ از کجا و با از چه مبنایی آمده است .

مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در رابطه با عدم افزایش حقوق اعضای هیات علمی بیش از ۵ میلییون تومان در درجه اول عوام فریبی است چراکه مطالبات عمومی در جامعه چیز دیگری بود و نظر عموم مردم این بود که نهادهایی خاص که کارکرد متناسبی نداشته و پاسخ گو نیستند و در بودجه سهم عمده ای را به خود اختصاص می دهند بودجه کمتری بگیرند اما برای اینکه اذهان عمومی فریب داده شود در حال حاضر این موضوع را به سمت قشر هیات علمی سوق داده شده است.

دکتر مهکی با اشاره به اینکه در خصوص حقوق اعضای هیات علمی باید چند نکته را مد نظر قرار داد گفت: اعضای هیات علمی اگر خیلی خوب و موفق عمل کرده باشند در ۳۰ سالگی خدمت را آغاز می کنند و این یعنی اینکه نسبت به اصناف دیگر عمری را از دست داده اند و ۱۰ تا ۱۲ سال دیرتر شاغل می شوند. این مساله موجب می شود که با توجه به تورم، همه نیاز ها از جمله مسکن را نسبت به هم سن و سال های خود با قیمت چند برابر تامین کنند و این مشکل مهمی است .

وی ادامه داد: نکته دیگر این است که حقوق افراد هیات علمی ثابت است و به جز اینکه سالانه که دولت حقوق کارمندان را افزایش می‌دهد شامل مسائلی از قبیل اضافه کار و مزایا و غیره نمی‌شود. در حالیکه بسیاری از کارمندان نسبت به حقوق خود درصد قابل توجهی اضافه کار دریافت می‌کنند، اما اعضای هیات علمی رشته‌های علوم پایه چیزی به عنوان اضافه کار، مزایا و کارانه ندارند و حقوق و مزایای غیر مستمر نیز مبلغ قابل توجهی نیست.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در ادامه اظهار کرد: بیشترین ضربه از این مصوبه کمیسیون تلفیق به اعضای هیات علمی وارد می‌شود و مدیران از این مساله آسیب نمی‌بینند اما جالب است که در این مصوبه اعضای هیات علمی به طور غیر منطقی در کنار مدیران قرار داده شده اند در حالیکه اعضای هیات علمی اساسا از نظر مدرک و طبقه بندی و جایگاه شغلی سنخیتی با مدیران ندارند.

احتمال ایجاد موجی از درخواست بازنشستگی اعضای هیات علمی

وی با تاکید بر اینکه مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس در خصوص تعیین سقف افزایش حقوق به میزان ۵ میلیون تومان عوام فریبانه، فریبکارانه و غیرکارشناسی است، گفت: واقعیت این است که اگر بخواهند این روند را ادامه دهند شأن و وضعیت اقتصادی اعضای هیات علمی به سمت نابسامانی می رود و به جایگاه نامطلوبی خواهد رسید، وضعیتی که در حال حاضر برای معلمین به وجود آمده است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اظهار کرد: طبق این مصوبه علاوه بر اینکه پاداش محدود می شود به دلیل سقفی که قرار داده شده است اگر بازنشستگی برخی از اعضا هیات علمی در سال بعد اتفاق بیفتد حدود ۳۰۰ میلیون تومان خسارت می‌بینند بنابراین این افراد درخواست بازنشستگی می‌دهند و موجی از بازنشستگی ایجاد می‌شود که عملا خسارت جبران ناپذیری به سیستم آموزشی وارد می‌شود و بسیاری از نیروهای خبره و مرجع در رشته‌های مختلف را از دست خواهیم داد.ایسنا.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.