آیا زندگی برای بازنشسته ها با این حقوق امکان پذیر است؟

0
آیا زندگی برای بازنشسته ها با این حقوق امکان پذیر است؟
آیا زندگی برای بازنشسته ها با این حقوق امکان پذیر است؟

پاراف آیا زندگی برای بازنشسته ها با این حقوق امکان پذیر است؟ : مشکلات بازنشستگان تامین اجتماعی گویی تمامی ندارد و قرار نیست این افراد که عمرشان را پای تولید و خدمت به کشور گذاشته اند، یک نفس راحت بکشند و به مشکلات زندگی فکر نکنند.

به گزارش پاراف به نقل از مهر، بر اساس اعلام سازمان تامین اجتماعی، پس از افزایش ۱۵ درصدی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۹۴، چیزی در حدود ۶۰ درصد این افراد مستمری ۷۱۲ هزار تومانی دریافت می کنند.

آنچه مسلم است اینکه، این ۶۰ درصد همراه با افراد تحت پوشش، عددی نزدیک به سه میلیون نفر از جمعیت کشورمان را شامل می شود که می بایست با ۷۱۲ هزار تومان، زندگی را بگذرانند.

بازنشستگان تامین اجتماعی سال ها عمرشان را پای کار و تلاش پیر کرده اند، اما حالا پشیمان هستند از اینکه چرا دست از کار کشیده اند! چون رقم مستمری آنها کفاف ۳۰ روز زندگی آبرومندانه را نمی دهد.

موضوع همسان سازی حقوق و مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی که از سال ۸۸ تصویب شده است، هنوز در اجرا با مشکلاتی همراه است. زیرا، بودجه ای که به این امر اختصاص می دهند، هیچ وقت محقق نمی شود و در نتیجه، بازنشستگان چشم به دست مدیرانی دارند که قرار است این بودجه را تامین کنند.

اعتباری که در سال اول برای اجرای طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی در نظر گرفته شد ۲۵۰۰ میلیارد تومان بود که فقط ۹۰۰ میلیارد آن تخصیص یافت و در نتیجه اجرای این طرح را با مشکل مواجه ساخت و از آن زمان تا امروز نیز طرح مسکوت باقی مانده چون اعتباری ندارد.

البته سازمان تامین اجتماعی قرار است تسهیلات دو تا ۳ میلیون تومانی بدون بهره و ضامن در اختیار بازنشستگان قرار دهد که امیدواریم اعتبار کافی برای آن تخصیص و به تمامی مستمری بگیران تعلق گیرد.

محمد اشرفی رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی می گوید: در حال حاضر ۶۰ درصد بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی حداقل‌بگیر و ماهیانه ۷۱۲ تا ۸۰۰ هزارتومان مستمری دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه دو میلیون و ۷۰۰ هزار بازنشسته تحت پوشش تامین اجتماعی هستند، گفت: اگر خانواده این افراد را حداقل ۳ نفر در نظر بگیریم با مستمری که به آنها پرداخت می‌کنیم، نمی‌توانند از عهده هزینه‌های زندگی خود برآیند، به همین دلیل نیازمند یکسری تسهیلات و اقدامات حمایتی هستند که باید برای بهبود وضعیت معیشت آنها در نظر گرفته شود.

وی افزود : در سال ۸۸ با تصویب مجلس ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان سهام برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان اختصاص یافت که قرار شد این مبلغ سرمایه‌گذاری و از محل سود آن قانون همسان‌سازی اجرایی شود که متاسفانه به دلیل شرایط و موقعیت سازمان در آن برهه از زمان و فشار جامعه کارگری و بازنشسته‌ها ۹۰۰ میلیارد تومان آن اختصاص یافت آن هم به صورت مقطعی که با یک برنامه نامشخص از سوی تامین اجتماعی و به صورت ابتر و ناقص اجرایی و بصورت ناعادلانه میان بازنشستگان توزیع شد.

رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی گفت: مابقی اعتبار مصوب تا به امروز تخصیص داده نشده است که دولت، مجلس و مدیران وقت نیز به آن توجه نکرده‌اند.

وی گفت: جا دارد دولت به دلیل مشکلات جامعه بازنشستگی از منابع متفرقه و پول‌هایی که برمی‌گردد، در بخش مربوط به بازنشستگان و همسان‌سازی حقوق آنها هزینه کند و تامین اجتماعی نیز به صورت عادلانه نسبت به توزیع آن اقدام نماید.

اشرفی با تاکید بر اینکه بازنشستگان هنوز تا رسیدن به خط بقا فاصله دارند،گفت: چنانچه همسان‌سازی اجرا و حقوق آنها زیاد شود، تازه به خط بقا می‌رسند و باز هم تا رسیدن به خط فقر که رقم آن بیش از حقوقی است که ۶۰ درصد بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی می‌گیرند، فاصله دارند.

بازنشسته‌ای که ۳۰ سال یک سوم حقوق خود را حق بیمه پرداخت کرده و در دوران بازنشستگی نیز ۲ درصد حقوق وی بالاجبار برای حق بیمه کسر می‌شود، به دلیل مشکلاتی که بخش درمان تامین اجتماعی دارد به سمت بیمه تکمیلی سوق پیدا می‌کند و باز هم مجبور است بخشی از حقوقش را بدین منظور اختصاص دهد که این به هیچ وجه عادلانه نیست.

رئیس هیات مدیره کانون بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی به مشکل درمان بازنشستگان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر به دلیل افزایش نامتعارف تعداد بیمه شدگان و بازنشستگان، مراکز طرف قرارداد تامین اجتماعی پاسخگوی این افراد نیست، به همین دلیل مراجعه به مراکز درمانی این سازمان نشان می‌دهد که باید صف‌ها و ساعات طولانی برای معاینه و درمان پشت سر گذاشته شود.

اشرفی گفت: امکانات درمانی امروز تامین اجتماعی با تعداد بیمه شدگان و بازنشستگان هماهنگی ندارد و افزایش تعداد این مراکز با توجه به تعداد بیمه شدگان تعهداتی بوده که سازمان اجتماعی باید انجام می‌داد که متاسفانه این اتفاق رخ نداد و باعث بروز مشکلاتی در بخش درمان برای بازنشستگان شده است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید