نگاه ماشینی به پرسنل یک دستگاه اشتباه است

0
نگاه ماشینی به پرسنل یک دستگاه اشتباه است
نگاه ماشینی به پرسنل یک دستگاه اشتباه است

پاراف نگاه ماشینی به پرسنل یک دستگاه اشتباه است : حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی معاون منابع انسانی قوه قضائیه در نشست مجمع نمایندگان نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری واحدهای ستادی، کارمندان را سرمایه‌های اصلی دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: اخلاص، برکت، درست کار کردن، توجه و تکریم ارباب رجوع باید در سیستم اداری به فرهنگ سازمانی تبدیل شود.

متأسفانه در برخی دستگاه‌ها فقط به تغییر نام اداره مالی به منابع انسانی اکتفا شده، اما امیدواریم بتوانیم در قوه قضائیه از این اسم عبور کنیم و بر فلسفه تشکیل مدیریت منابع انسانی دست یابیم.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا امینی  با اشاره به رویکرد جدید در بسیاری از دستگاه‌ها برای تشکیل مدیریت منابع انسانی گفت: منابع انسانی نگاهی است که باید در کل مجموعه جریان پیدا کند و به صورت زنجیروار بخش‌های مختلفی که به نیروی انسانی در قوه قضائیه ارتباط پیدا می‌کنند، در چرخه‌ای از تصمیمات به یکدیگر متصل شود.

وی به لزوم توجه به ارزش‌های سازمانی اشاره و خاطر نشان کرد: نگاه ماشینی به پرسنل یک دستگاه اشتباه است زیرا نیروها دارای فکر، اندیشه و عاطفه هستند و باید به این ارزش‌ها توجه کرد، این درحالی است که ارزش‌های سازمانی از ارزش‌های اخلاقی، دینی و قانونی جدا نیست.

توجه به اعتقادات، اخلاقیات و عواطف نیروی انسانی باید به فرهنگ سازمانی تبدیل شود تا با توجه به آن بتوان نیروهایی که با انگیزه بالا وارد دستگاه می‌شوند را با همان روحیه حفظ کرد و شرایط را به شکلی فراهم کرد که مشکلات پرسنل در کیفیت کار آنها تأثیر نداشته باشد.

وی کارمندان را سرمایه‌های اصلی دستگاه قضایی عنوان کرد و گفت: اخلاص، برکت، درست کار کردن، توجه و تکریم ارباب رجوع باید در سیستم اداری به فرهنگ سازمانی تبدیل شود.

حجت الاسلام امینی گفت: در بحث ارزشیابی و نظارت، یکی از ارزش‌هایی که در سازمان مدنظر است، وظایف اداری هر فرد است و هر فردی باید امانتی را که تحت عنوان وظیفه به او واگذار شده به درستی به انجام رساند و از سوی دیگر سازمان پشتوانه‌های فکری، دینی، اخلاقی و نگرشی را در کار تزریق کند.

نظارت به یک اقدام سخت افزاری و یک اقدام نرم افزاری نیاز دارد، بنابراین باید با کار بیشتر بر روی ذهن کارمندان، آنها را توجیه کرد که هر میزان قدرت اغنای سیستم بالاتر باشد، کارمندان بهتر کار خواهند کرد.

وی افزود: وقتی ما در دستگاه قضایی برای مقوله عدالت به عنوان عالی‌ترین ارزش اجتماعی و انسانی در جامعه تلاش می‌کنیم نباید کارکنان با این مقوله بیگانه باشند، بلکه باید مسیر درست و سالمی را در نظر بگیریم و بر کارکنان در این مسیر نظارت کنیم.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه نظارت را رکن اصلی مدیریت عنوان کرد و افزود: اگر نظارت به درستی انجام شود، تخلفی انجام نخواهد شد و نظارت‌های پس از تخلف نشان دهنده تأخیر در مدیریت است. این درحالی است که باید چرخه را طوری مدیریت و نظارت کرد که به خودی خود تخلفی انجام نشود و اگر تخلفی صورت گرفت ناشی از اشتباه‌های فردی باشد نه اشتباه سیستماتیک.

وی از تبعیض به عنوان یکی از عوامل کاهش انگیزه کارکنان یاد کرد و افزود: نظارت به یک اقدام سخت افزاری و یک اقدام نرم افزاری نیاز دارد، بنابراین باید با کار بیشتر بر روی ذهن کارمندان، آنها را توجیه کرد که هر میزان قدرت اغنای سیستم بالاتر باشد، کارمندان بهتر کار خواهند کرد.

معاون منابع انسانی با تأکید بر لزوم هوشمندی دستگاه نسبت به عملکرد کارکنان گفت: ضریب هوشمندی در دستگاه نسبت به عملکرد کارکنان باید بالا باشد و پیش از هر فردی دستگاه متوجه اشتباه کارمند خود شود و این امر در دستگاه قضا که نسبت به کل حکومت نقش بیشتری در سالم سازی و اجرای عدالت دارد، بسیار پیچیده تر است.

حجت الاسلام امینی اظهار کرد: با تشکیل معاونت منابع انسانی و شکل گیری اداره کل امور نظارت و ارزشیابی، فرهنگ سازمانی باید به گونه ای پیش برود که با ارزشیابی درست، نقطه خلاء کارها پیدا شود.

وی با اشاره به کاستی‌های سیستم‌های گزینشی کشور گفت: سیستم‌های گزینشی باید متناسب با پیچیدگی‌های جامعه امروز به روزرسانی شود، اما در طول این مسیر برای نگهداری نیرو از نظر فکری، انگیزشی و ذهنی باید تلاش بیشتری کرد.

وی افزود: امروزه بنگاه‌های کوچک هم به این تفکر رسیده‌اند که برای بالا بردن اثربخشی عملکرد باید روی سرمایه‌های انسانی خود کار کنند و سرمایه انسانی در قوه قضائیه افرادی هستند که مردم با آنها در ارتباط بوده بنابراین رفتار آنها از اهمیت بالایی برخوردار است.

معاون منابع انسانی قوه قضائیه گفت: کار بزرگی در سازمان درحال انجام است و کارمندان باید بزرگ فکر کنند، براین اساس آموزش برای کارکنان باید از حالت غیر مؤثر خارج شده و به آموزش های اثربخش تبدیل شود و کارمندان با شرکت در کارگاه‌های آموزشی باید به آگاهی رسیده و به تفکر بیشتر در عملکرد خود تشویق شوند.

حجت الاسلام و المسلمین امینی خاطرنشان کرد: فرهنگی‌ترین جایی که می‌شود ارزش‌های سازمانی را در آن ترویج کرد، بخش ارزشیابی است بنابراین باید قالب‌های جدیدی برای آن ارائه شود. معاونت منابع انسانی قوه قضائیه.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید