اولویت اصلی کشور از دیدگاه رهبر انقلاب

0
اولویت اصلی کشور از دیدگاه رهبر انقلاب
اولویت اصلی کشور از دیدگاه رهبر انقلاب

پاراف اولویت اصلی کشور از دیدگاه رهبر انقلاب : بازخوانی هشدارهای مکرر رهبر انقلاب درباره اولویت اصلی کشور در هشتمین شماره خط حزب الله بخوانید. متن پی دی اف هشتمین شماره خط حزب الله در لینک زیر قابل دانلود است:

هشتمین شماره خط حزب الله

در شماره جدید هفته‌نامه خط حزب‌الله، هشدارهای مکرر رهبر انقلاب درباره تغییر اولویت‌های اصلی کشور و به حاشیه‌رفتن اقتصاد مقاومتی، در یادداشتی تبیینی بازخوانی شده است. همچنین در گزارشی به واکاوی سناریوهای پشت پرده حادثه تروریستی و خونبار پاریس پرداخته شده و به این بهانه بیانات رهبر انقلاب در سالهای اخیر درباره دولت و ملت فرانسه بررسی شده است.

خط حزب‌الله در این شماره پیشنهاد محصول فرهنگی خود را به پویانمایی “شاهزاده روم” اختصاص داده و خوانندگان نشریه دعوت کرده تا به تماشای این فیلم در سینماها بنشینند. نسخه‌ی PDF نشریه در سه نسخه‌ی تابلو اعلانات، A4 جهت مطالعه و A3 برای چاپ و تکثیر بر روی سایت KHAMENEI.IR قرار گرفته و عموم امت حزب‌الله می‌توانند آن را چاپ و در محافل انقلابی، نمازهای جمعه، هیئت‌های مذهبی و پایگاه‌های بسیج توزیع کنند. همچنین برای دسترسی به آرشیو نشریه می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

بیان یکی از این هشدارها:

آیهالله‌العظمی خامنه‌ای فرمودند هفته دولت با نام دو شهید فرزانه رجایی و باهنر زینت یافته است و اقدام همه دولت‌ها در سرلوحه قراردادن نام و اهداف این دو شهید، حرکتی پرمعنا است. ایشان با تحسین سرعت عمل و پیگیری رئیس‌جمهور برای معرفی فوری وزیران به مجلس شورای اسلامی، افزودند: رأی خوب مجلس به وزیران پیشنهادی نیز زمینه‌ساز آغاز بکار سریع دولت جدید بود که این مسئله نشان‌دهنده هماهنگی ارزشمند دو قوه و حساسیت قابل تقدیر رئیس‌جمهور و مجلس برای شروع سریع فعالیت‌های دولت بود. رهبر انقلاب با ابراز امیدواری برای بروز عینی نقاط قوت دولت یازدهم و استمرار و افزایش امید‌های مردم، افزودند: وجود آقای روحانی با «سوابق روشن مبارزاتی و انقلابی و مواضع خوب و درست در سه‌دهه اخیر»، بدون تردید از نقاط قوت دولت جدید است. ایشان با اشاره به عزم راسخ رئیس‌جمهور برای حل مشکلات، افزودند: ان‌شاءالله هیأت دولت با تکیه بر عزم مستحکم بتواند با حرکت در مسیر درست، وظایف سنگین خود را به انجام برساند. رهبر انقلاب اسلامی در ادامه، با تبیین شاخص‌‌های مهم دولت مطلوب اسلامی، سلامت اعتقادی و اخلاقی را از شاخص‌‌های برجسته این دولت برشمردند و افزودند: این اعتقادات و نگاه صحیح به حقایق جامعه، منجر به سلامت عملکرد دولت خواهد شد. ایشان در همین زمینه، مجموعه بیانات، رهنمودها و مواضع امام خمینی رضوان‌الله‌علیه را شاخصی اساسی خواندند و تأکید کردند: اصول و ارزش‌های انقلاب در سخنان و مواضع امام، متجلی است و اگر عملاً پایبند و دلبسته آن‌ها باشیم و در مواقع ابهام نیز به آن‌ها رجوع کنیم، به فضل الهی، کارها «خوش‌آینده» خواهد بود و به پیش خواهیم رفت. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای با اشاره به سخنان آقای روحانی افزودند: اعتماد به پروردگار و نگاه درست، عاقلانه و بخردانه، حلال مسایل خواهد بود. خدمت به خلق، دومین شاخصی بود که رهبر انقلاب اسلامی در بیان ویژگی‌‌های دولت مطلوب اسلامی، به آن پرداختند. ایشان خدمت به مردم را گفتمان اصلی دولت اسلامی و فلسفه وجودی مسئولان خواندند و تأکید کردند: هیچ مسئله‌ای نباید مسئولان را از خدمت به مردم غافل کند. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: دیدگاه‌ها و سلایق متفاوت سیاسی – اقتصادی و اجتماعی حاشیه است و خدمت به مردم متن، اجازه ندهید حاشیه‌ها بر متن اثر بگذارد. رهبر انقلاب، عبور سریع فرصت خدمت به مردم را به دولت جدید گوشزد کردند و افزودند: به همه دولت‌های قبلی نیز گفتم که فرصت ۴ یا ۸ سال مسئولیت، به سرعت می‌گذرد، اما همین مدت محدود، شامل فرصت‌های بی‌پایان برای خدمت به ملت است که نباید هیچ‌کدام را از دست داد. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای در بحث خدمت به مردم، نگاه و کار جهادی را ارزشمند برشمردند و افزودند: کار جهادی به معنای بی‌قانونی نیست و من به‌شدت مخالف بی‌قانونی هستم، اما در چارچوب قوانین نیز می‌توان به دور از نگاه مرسوم اداری، با «نگاه جهادی و شوق آرمانی»، عمل کرد و موانع را پشت سر گذاشت. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای عدالت را از دیگر شاخص‌‌های مهم دولت مطلوب اسلامی برشمردند و افزودند: هم‌چنان‌که قبلاً نیز تأکید شده، ما در پی پیشرفت و یا به تعبیر رایج توسعه هستیم، اما قطعاً این پیشرفت باید با عدالت همراه باشد وگرنه جامعه مانند کشور‌های غربی دچار شکاف و تبعیض و نارضایتی خواهد شد. سلامت اقتصادی و مبارزه با فساد چهارمین شاخص دولت مطلوب از نگاه رهبر انقلاب اسلامی بود.

ایشان به اعضای دولت جدید یادآور شدند: منصب حکومتی، جایگاه وسوسه‌انگیز قدرت و منابع مادی است، مانند یک چشم بصیر و یک نورافکن قوی و دائم، مراقب باشید دستگاه تحت مدیریت شما از وسوسه فساد، دور و در امان بماند. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای با اشاره به وجود دستگاه‌های نظارتی از هر سه قوه، خطاب به هیأت دولت افزودند: فساد هم‌چون موریانه است، با قاطعیت و تدبیر جلوی رخنه «فساد، پارتی‌بازی، رشوه و اسراف» را بگیرید، تا اصولاً نیازی به ورود دستگا‌های نظارتی به حیطه مدیریتی شما، پیش نیاید. رهبر انقلاب، کارکنان و مسئولان دستگاه‌های اجرایی را انسان‌هایی پاک و شریف برشمردند و افزودند: وجود چند انسان ناسالم، متأسفانه مثل میکروب، زحمات و تلاش‌های کارکنان خدوم دستگاه‌ها را زیر سؤال می‌برد که باید جلوی این کار را گرفت. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای، قانون‌گرایی را از دیگر شاخص‌‌های بسیار مهم دولت مطلوب دانستند و افزودند: قانون، ریل حرکت دولت است و اگر به هر دلیلی از آن خارج شوید، کشور و مردم، صدمه می‌بینند. ایشان افزودند: ممکن است برخی قوانین ناقص و معیوب باشد، اما ضرر عمل‌نکردن به همین قوانین، بیشتر از اجرای آن‌هاست، بنابراین تلاش کنید قانون‌گرایی در همه دستگاه‌ها نهادینه شود. رهبر انقلاب اجرای اسناد بالادستی از جمله سیاست‌های کلی نظام و سند چشم‌انداز را از لوازم قانون‌گرایی برشمردند و افزودند: مصوبات شورا‌های عالی، از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی که بسیار مهم است باید معتبر شناخته و براساس آن‌ها عمل شود.

رهبر انقلاب در همین زمینه، سیاست‌های کلی تحول نظام اداری را نیز بسیار مهم خواندند و افزودند: در اجرای این سیاست‌ها متأسفانه تأخیر شده که باید آن را اجرایی کرد. حکمت و خردگرایی، ششمین شاخص مورد تأکید رهبر انقلاب در این دیدار بود. ایشان با توصیه مؤکد به دولت برای استفاده از ظرفیت خوب کارشناسان داخلی در همه زمینه‌ها و عرصه‌ها افزودند: باید قبل از هر اقدام و حتی هر اظهارنظر و موضع‌گیری، مطالعات کارشناسی لازم انجام شود، چراکه هزینه برطرف‌کردن تبعات منفی کار‌های ناپخته و سخنان ناسنجیده، بسیار زیاد است. تکیه بر ظرفیت درون‌زای داخل کشور، نکته مهم دیگری بود که رهبر انقلاب توجه هیأت وزیران را به آن جلب و تأکید کردند: کلید حل مشکلات در ظرفیت‌ها و امکانات داخل کشور است که باید با خردمندی از آن‌ها بهره گرفت.

حضرت آیه‌الله خامنه‌ای در تشریح بیشتر ضرورت تکیه بر ظرفیت‌های درونی کشور افزودند: این حرف به معنای استفاده‌نکردن از ظرفیت‌های بیرونی نیست، بلکه نکته اساسی این است که نباید به خارج امید بست و به آن اعتماد کرد. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای با اشاره به تازه‌نفس‌بودن اعضای دولت و در عین حال محدود بودن فرصت‌ها و همت‌ها تأکید کردند: مسایل اقتصادی و پیشرفت علمی، دو اولویت اصلی کشور هستند که باید مورد توجه و اهتمام ویژه قوه مجریه و هم‌چنین قوای دیگر قرار گیرند. ایشان افزودند: باید ایجاد ثبات و آرامش ذهنی در مردم و بازار، کاهش تورم، تأمین نیاز‌های اساسی مردم و تحرک بخشیدن به تولید ملی در دستور کار فوری دولت قرار گیرد. رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: این اقدامات فوری، در واقع، آغاز حماسه اقتصادی است که در ابتدای سال بر آن تأکید شد. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای افزودند: البته تحقق حماسه اقتصادی نیازمند حرکتی بلندمدت است و هیچ انسان منصفی از دولت توقع حل سریع همه مشکلات اقتصادی را ندارد، ولی انتظار حرکت به سمت حل مشکلات با نگاه حکیمانه و مدبرانه، وجود دارد. ایشان با اشاره به بررسی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفتند: اقتصاد مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست، بلکه اقتصادی است که بتواند در مقابل بحران‌ها و جزر و مد‌های بین‌الملل مقاوم باشد.

رهبر انقلاب اسلامی هم‌چنین به حرکت پرشتاب علمی که از ۱۰ سال پیش آغاز شده است، اشاره و تأکید کردند: این حرکت پرشتاب علمی به هیچ‌وجه نباید متوقف شود. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای کلید اصلی حل مشکلات اقتصادی کشور را تکیه بر علم دانستند و افزودند: در زمینه اقتصاد، تکیه بر پیشرفت علمی و شرکت‌‌های دانش‌بنیان، قطعاً از فروش نفت و خام‌فروشی‌ها بسیار پرسودتر خواهد بود. رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود، به موضوع سیاست خارجی اشاره کردند و تأکید کردند: اگر در این عرصه، عزت، حکمت و مصلحت به‌درستی فهم و اجرا شود، سیاست خارجی در طراز نظام جمهوری اسلامی خواهد شد. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای به شرایط حساس و بحرانی منطقه نیز اشاره کردند و گفتند: ما به‌هیچ‌وجه تمایلی به دخالت در امور داخلی مصر نداریم، اما نمی‌توانیم چشمان خود را بر کشتار مردم مصر ببندیم. ما کشتار مردم مصر را که مسلح هم نبودند، محکوم می‌کنیم و عامل این کشتار هرکسی که باشد، از نظر جمهوری اسلامی ایران محکوم است. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای گفتند: در مصر باید از جنگ داخلی به‌شدت پرهیز شود، زیرا جنگ داخلی در مصر یک فاجعه برای دنیای اسلام و منطقه خواهد بود. ایشان با تأکید بر لزوم بازگشت به دموکراسی و رأی مردم در مصر، خاطرنشان کردند: مردم مصر بعد از سال‌ها حکومت استبدادی، به برکت بیداری اسلامی انتخابات سالمی را برگزار کردند که این روند دموکراسی متوقف‌شدنی نیست. رهبر انقلاب اسلامی درخصوص تحولات سوریه، تهدید و دخالت احتمالی امریکا را یک فاجعه برای منطقه خواندند و تأکید کردند: اگر چنین اقدامی انجام شود، آمریکایی‌ها قطعاً همانند دخالت در عراق و افغانستان، ضرر خواهند کرد. حضرت آیه‌الله خامنه‌ای افزودند: دخالت قدرت‌های فرامنطق‌های و خارجی در یک کشور، نتیج‌های جز آتش‌افروزی نخواهد داشت و نفرت ملت‌ها از آن‌ها را نیز افزایش خواهد داد.

در این دیدار، حجهالاسلام والمسلمین روحانی رئیس‌جمهور هم در سخنانی با گرامی‌داشت هفته دولت و یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر، به بیان رویکرد‌های داخلی و خارجی دولت یازدهم، شرایط کنونی کشور و همچنین شرایط منطقه و بین‌المللی پرداخت.

رئیس‌جمهور با تأکید بر این‌که تلاش دولت یازدهم، بهره‌گیری از تجربیات و موفقیت‌‌های دولت‌های گذشته و در عین حال درس‌آموزی از برخی ناموفقیت‌‌های دولت‌های قبل است، افزود: رویکرد دولت در عرصه سیاست داخلی، ایجاد امنیت لازم در همه ابعاد، برای آرامش جامعه و تحقق حقوق شهروندی مردم است.

دکتر روحانی یکی از اهداف اصلی دولت یازدهم را  ایجاد وفاق و انسجام و همدلی در عرصه اجتماعی، کاهش شکاف‌ها و استفاده از ظرفیت‌‌های همه دلسوزان و پابندان به «انقلاب، راه امام و خط رهبری» دانست و خاطرنشان کرد: به‌واسطه حماسه سیاسی ۲۴ خرداد، اعتماد و امید مردم که بزرگ‌ترین سرمایه برای قدرت و امنیت ملی است، افزایش پیدا کرده و دولت مصمم به حفظ و افزایش این اعتماد و امید است.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید