آیا مدیران و مسئولان دولتی می توانند در تبلیغات انتخاباتی شرکت کنند؟

0
آیا مدیران و مسئولان دولتی می توانند در تبلیغات انتخاباتی شرکت کنند؟
آیا مدیران و مسئولان دولتی می توانند در تبلیغات انتخاباتی شرکت کنند؟

پاراف آیا مدیران و مسئولان دولتی می توانند در تبلیغات انتخاباتی شرکت کنند؟ : عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور با حضور در برنامه متن و حاشیه شبکه سوم سیما در خصوص آخرین آمار ثبت نام کنندگان پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و دهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت: از ابتدای ثبت نام تاکنون ۱۴۵ نفر برای خبرگان رهبری ثبت نام کرده‌اند.

رمانداران ما به هیچ وجه نقش تبلیغات برای کاندیداها را نخواهند داشت آنها وظیفه‌ای ندارند که از کاندیدی دعوت کنند تا ثبت نام کند وظیفه آن‌ها بستر سازی شرایط برای حضور کاندیداها است.

وزیر کشور در خصوص وضعیت ثبت نام کاندیداها برای خبرگان رهبری نیز اظهار داشت: بحث ثبت نام برای خبرگان رهبری متفاوت است و تنها در ۳۶ حوزه امر ثبت‌نام در سراسر کشور صورت می‌گیرد و تنها جایی که از همه حوزه‌ها می‌توانند در آن ثبت نام کنند وزارت کشور است.

رحمانی فضلی در پاسخ به سئوالی در خصوص وظایف فرمانداران در امر ثبت‌نام کاندیداها گفت: فرمانداران ما به هیچ وجه نقش تبلیغات برای کاندیداها را نخواهند داشت آنها وظیفه‌ای ندارند که از کاندیدی دعوت کنند تا ثبت نام کند وظیفه آن‌ها بستر سازی شرایط برای حضور کاندیداها است.

مسئولان دولتی می‌توانند خارج از وقت اداری و یا ۵ روز مرخصی بگیرند و بروند تبلیغات کنند, که در این زمینه نیز قانون مشخص کرده است که چه کسانی می‌توانند این کار را انجام دهند, قطعا من وزیر کشور که مسئول مستقیم برگزاری انتخابات هستم نمی‌توانم چنین کاری انجام دهم.

وی در خصوص انتخاب اعضای هیئت‌های اجرایی نیز گفت: در این زمینه تعامل بسیار خوبی با شورای نگهبان داشتیم و می‌توانم بگویم با کمترین زحمت هیئت‌های اجرایی را معرفی کردیم و تقریبا ۱۰۶۳ حوزه انتخابیه را با حضور مسئولان هیئت‌های اجرایی تشکیل داده‌ایم و هیئت‌های اجرایی ناظر بر امر ثبت‌نام از اول تا پایان خواهند بود.

وزیر کشور در خصوص علت یکی شدن هیئت های اجرایی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نیز اضافه کرد: برای نخستین بار است که دو انتخابات را به صورت همزمان و یک روز برگزار می‌کنیم و با نظر و تایید مثبت شورای نگهبان هیئت‌های اجرایی را برای انتخابات مجلس به شورای اسلامی و خبرگان رهبری یکی کردیم.

رحمانی فضلی در پاسخ به سئوال مجری برنامه مبنی بر این که آیا معتقد هستید که هیئت‌های اجرایی فرا جناحی هستند یا خیر, گفت: واقعا نمی‌توانم بگویم که هیئت های اجرایی فراجناحی هستند و تابع هیچ تفکر سیاسی نیستند, اما برای ما مهم بود افراد گرایش‌های سیاسی خود را در جایگاهی که قرار می‌گیرند دخالت ندهند و بر همین اساس در این هیئت‌ها هم اصلاح‌طلب هم اصولگرا و هم معتدل و مستقل داریم تا امر فراجناحی بودن را پیاده کنند.

وزیر کشور در ادامه با بیان این مطلب که تقاضای ما از کاندیداها این است که قانون انتخابات را مطالعه‌ کنند در پاسخ به این سئوال که قانون چه تکلیفی را برای دولت‌ مردان در امر انتخابات مشخص کرده و آیا اساسا دولتی‌ها می توانند در زمینه انتخابات تبلیغات حزبی داشته باشند گفت: قانون مشخص کرده است چه کسانی می‌توانند وارد انتخابات شوند و چه کسانی نمی‌توانند, اما تاکید می‌کنم که هیچ مقام و مسئول دولتی نمی‌تواند از امکانات دولتی بر له و یا علیه کسی استفاده کند.

وی اضافه کرد: البته مسئولان دولتی می‌توانند خارج از وقت اداری و یا ۵ روز مرخصی بگیرند و بروند تبلیغات کنند, که در این زمینه نیز قانون مشخص کرده است که چه کسانی می‌توانند این کار را انجام دهند, قطعا من وزیر کشور که مسئول مستقیم برگزاری انتخابات هستم نمی‌توانم چنین کاری انجام دهم.

رحمانی فضلی با بیان این مطلب که قانون منعی با توجه به چنین ویژگی‌هایی برای مقام دولتی پیش‌بینی نکرده است تصریح کرد: بنابراین اگر یک مدیرکل به صورت شخصی و خارج از وقت اداری برود تبلیغی کند منعی ندارد.

وی در پاسخ به سئوال مجری برنامه که خطاب به وزیر کشور گفت مگر چنین چیزی امکان دارد که یک مقام دولتی خارج از وقت اداری مرخصی بگیرد و با عنایت به جایگاه حقوقی که دارد در راستای حمایت از کاندیدی فعالیت کند اظهار داشت: اشکالی ندارد؛ قانون این اجازه را به وی داده است, که یک فرد مسئول خارج از وقت اداری و به دور از جایگاه حقوقی‌اش تبلیغ کند.

وزیر کشور خاطر نشان کرد: به هر حال طیف وسیعی از مسئولان تفکر و عقیده‌ای دارند و می‌توانند در ساعات خارج از وقت اداری در جهت ترویج آن در ایام انتخابات و تبلیغات تلاش کنند.

رحمانی فضلی با بیان این مطلب که اگر مقام دولتی خارج از این چارچوب فعالیت انتخاباتی کند قطعاً بازرسان ما وارد عمل می‌شوند و ما در این دوره نیز تعداد بازرس‌هایمان را زیاد کردیم, گفت: اگر گزارشی به ما برسد که مقامی در ساعت اداری فعالیتی انتخاباتی داشته است قطعا با او برخورد خواهد شد.تسنیم.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here