شهدای کارمند و کارگر: شهید احمد انگالی

0

پاراف شهدای کارمند و کارگر: شهید احمد انگالی : نام پدر: عبدالله تاریخ تولد: 15/06/1344
محل تولد: ایران – بوشهر – بوشهر – کره بند تاریخ شهادت: 10/04/1370
محل شهادت: جاده بوشهر_ برازجان طول مدت حیات: 26 سال
مزار شهید: گلزارشهدای امامزاده جعفر (ع)

زندگینامه : احمد انگالی در پانزده شهریورماه سال 1344 در روستایی از توابع شهرستان بوشهر چشم به جهان گشود. تحصیلات دوران ابتدایی و راهنمایی را در روستای کره بند با موفقیت طی نمود. در حریان پیروزی انقلاب اسلامی، در راهپیمایی ها شرکت فعالانه داشت و در سال 1361 در حالی که دانش آموز کلاس اول دبیرستان بود، درس و مدرسه را رها کرد و عاشقانه آماده ی عزیمت به میدان نبرد شد.
وی پس از طی آموزش در شهرستان کازرون به جبهه ی حق علیه باطل اعزام شد و در عملیات «محرم» در منطقه ی شرهانی حماسه آفرینی کرد و تا پای نثار جان پیش رفت. او هم چنین در عملیات «والفجر1» به همراه دیگر بسیجیان شرکت داشت و پس از انهدام نیروهای دشمن و تصرف بخشی از نوار مرزی، توانست در پیروزی نیروهای خودی بر دشمن نقش مهمی ایفا کند.
احمد در تاریخ 1/5/1362 پس از سه ماه آموزش به کردستان اعزام شد و مدت 6 ماه در “سقز” و “کامیران” خدمت کرد. هنوز دو ماه از مراجعت احمد از کردستان نگذشته بود که دوباره عزم جبهه های جنوب نمود و به مدت هشت ماه در واحد اطلاعات و عملیات ناو تیپ امیرالمومنین (ع)، به جهاد در راه خدا و اسلام پرداخت. در بازگشت از جبهه بنا به تشخیص مسئولین و باتوجه به صلاحیت های موجود در او به عنوان فرمانده ی پایگاه مقاومت شهید «دستغیب» کره بند انتخاب شد و شش ماه تمام خالصانه در خدمت بسیج و بسیجیان خدمت کرد.
علاقه ی سرشار او به فراگیری فنون و آموزش های نظامی در کنار مسایل عقیدتی و معنوی موجب شد تا با گذراندن آموزش های دریایی در بوشهر به ناو تیپ امیرالمؤمنین مراجعت کند و به دنبال آن برای آموزش تربیت مربی فرماندهی دسته به تهران اعزام شود. او پس از چهار ماه آموزش، به ناو تیپ بازگشت و مدت 5 سال و نیم در واحد آموزش نظامی به آموزش رزمندگان برای مبارزه با دشمن پرداخت.
احمد انگالی علاوه بر آموزش دادن به نیروها، خود نیز از شرکت در صحنه های کارزار غافل نشد و در عملیات بزرگ «والفجر8» به عنوان فرماندهی گروهانی از گردان حضرت زینب (س) در فتح عظیم منطقه ی “فاو” حماسه آفرید و ضمن وارد کردن صدمات فراوان به دشمن از ناحیه ی گوش مصدوم شد.
وی در تابستان سال 1365 در عملیات “کربلای 3 ” در منقطه ی دریای خروشان خلیج فارس، همراه با دیگر دلیرمردان میهن به جنگ با ناوچه های جنگی دشمن پرداخت و رشادت های چشمگیری از خود نشان داد.
او در سال 1366 در حالی که مسئول آموزش عمومی و معاون واحد آموزش نظامی تیپ بود، به عنوان فرمانده ی گروهانی از گردان “ذوالفقار” در عملیات “کربلای 4 ” از تن احمد بیرون نرفته بود که با همان سمت در عملیات «کربلای 5» در منطقه ی شلمچه معرفی شد و در نبردی جانانه، خسارت بسیار سنگینی به مزدوران عراقی وارد نمود و خود نیز از ناحیه ی پا مجروح گردید.
انگالی در عملیات “والفجر10 ” در غرب کشور نیز حضور یافت و در مانور آمادگی عملیات کوهستانی، فرماندهی یکی از ارتفاعات را بر عهده گرفت. درست در همین زمان بود که عراقی ها به طور گسترده به “فاو” و سپس به “جزیره ی مجنون” حمله کردند و به همین خاطر هم انگالی به همراه جمعی از فرماندهان و رزمندگان تیپ، بلافاصله به جبهه های جنوب بازگشت و در نبرد با دشمن بعثی حماسه آفرینی کرد.
پس از برقراری آتش بس میان دو کشور ایران و عراق وی کماکان به حضور خود در جبهه به عنوان فرمانده ی آموزش نظامی تیپ و پادگان آموزشی «الغدیر» ادامه داد و در اواخر سال 1366 بود که از پادگان الغدیر در جنوب به مقر تیپ حضرت امیر منتقل شد و در مسئولیت جدید نیز به پاسداری از کشور پرداخت. او هم چنین در مانورهای مشترک نیروی دریایی سپاه و ارتش که به نام های “پیروزی 1” در بندرعباس و «سهند» در منطقه ی رودهله انجام گرفت، نیز همراه با فرمانده هان تیپ حضور داشت و در مانور “پیروزی 2 ” نیروی دریایی سپاه و ارتش در منطقه ی کبکان نیز به عنوان ارزیاب مانور خدمت نمود.
احمد انگالی در تاریخ 5/4/1370 به دستور فرمانده ای تیپ، مأمور انهدام مهمات از رده خارج شده ی تیپ گردید و در حین انجام وظیفه با لباس مقدس پاسداری بود که بر اثر اشتغال ناگهانی مهمات، مورد آتش سوزی شدید قرار گرفت. اگرچه او را سریعاً به وسیله ی هواپیما به تهران اعزام کردند، اما پس از 5 روز تلاش بی وقفه ی پزشکان معالج، در ساعت 3 بامداد دهم تیرماه مصادف با غدیر خم، عید ولایت به عهدش با امام (ره) وفا کرد و بعد از سال ها مبارزه، حماسه آفرینی و ایثارگری در صحنه های مختلف انقلاب در سنّ 26 سالگی به درجه ی رفیع شهادت نایل آمد.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید