آشنایی و معرفی شغل کارشناس شبکه

0
کارشناس شبکه
کارشناس شبکه

پاراف آشنایی و معرفی شغل کارشناس شبکه : اگر شما در حل مسائل و مشکلات توانمندید و علاقه دارید با سخت افزار و نرم افزار کامپیوتر کار کنید، این شغل مناسب شماست. متخصص، مهندس یا کارشناس شبکه، شبکه های متصل کننده کامپیوترها به یکدیگر را ایجاد و پشتیبانی می کنند.

کارشناسان شبکه، شبکه های گسترده (WAN) و محلی (LAN) را ایجاد و پشتیبانی می کنند. محدوده این کار می تواند یک طبقه از یک ساختمان و یا چندین کشور بوده و از تکنولوژی های مختلف از جمله فیبرهای نوری و یا تکنولوژی های مایکروویوی می توان استفاده کرد.

همگام با افزایش حجم داده هایی که بین کامپیوترها منتقل می شوند، نیاز به ملزومات امنیتی نیز افزایش می یابد، لذا کارشناس شبکه باید راه حل هایی را برای این تغییرات و نیازهای امنیتی بیابد. به عنوان یک کارشناس شبکه وظیفه اصلی شما این است که مطمئن باشید شبکه ظرفیت پاسخ گویی به نیازهای مشتریان را داشته و دارای امنیت لازم است.

انواع شبکه ها:

 • شبکه های محلی (LAN) : که کامپیوترها را در یک فضای محدود مانند یک اداره و یا یک ساختمان به هم متصل می کند.
 • شبکه های شهری (MAN) : شبکه های محلی درون یک شهر را به هم متصل می کند.
 • شبکه های گسترده (WAN) : سیستم های درون مرزهای ملی را به هم متصل می کند.
 • شبکه های جهانی(GAN) : شبکه ها با مرز های جغرافیایی نامحدود را به هم متصل می کند و برای این کار از تکنولوژی های بی سیم و ماهواره ای استفاده می کند.

در این شغل شما به عنوان کارشناس شبکه باید مهارت های سازماندهی و فناوری اطلاعات خوب و قوی ای داشته باشید. همچنین باید به خوبی با افراد ارتباط برقرار کرده و بتوانید مشکلات فنی را واضح و مشخص برای آنها شرح دهید. شما می توانید برای ورود به این کار تحصیلات دانشگاهی در حوزه فناوری اطلاعات و کامپیوتر کسب کنید و یا از طریق انجام کارآموزی اقدام کنید. همچنین اگر سابقه کار با کامپیوتر در حوزه های نصب و راه اندازی و پشتیبانی نرم افزاری یا سخت افزاری داشته و به این کار علاقه داشته باشید، می توانید به این حوزه وارد شوید.

برخی از کارشناسان شبکه در واحد فناوری اطلاعات یا انفورماتیک سازمان ها استخدام می باشند و بر شبکه آن سازمان نظارت دارند. بعضی از آنها در شرکت های تخصصی شبکه اشتغال دارند و به صورت تخصصی همراه با سایر کارشناسان، خدمات تخصصی شبکه به مشتریانشان ارائه می دهند و برخی دیگر هم به صورت شخصی و پروژه ای برای خودشان کار می کنند.

وظایف عمومی کارشناس شبکه:

 • راه اندازی نرم افزارها و سخت افزارهای جدید به منظور راه اندازی شبکه و یا ارتقاء عملکرد و کارایی آن
 • ایجاد حساب های کاربری، تعیین حیطه دسترسی و کلمه عبور برای کاربرانی که در محیط شبکه از امکانات آن استفاده می کنند.
 • حفظ امنیت در شبکه زیرا استفاده کاربران از محیط شبکه باید همراه با امنیت کامل باشد تا برای آنها مشکلی ایجاد نگردد. امنیت تبادلات مالی در محیط شبکه (بانکداری الکترونیکی) از مهمترین مصادیق نیاز به حفظ امنیت در محیط شبکه است.
 • شناسایی و رفع عیوب شبکه
 • تهیه برنامه های زمانبندی برای تعمیر و نگهداری شبکه
 • ارائه خدمات فنی به کاربران نهایی – گاهی اوقات برخی از کاربران شبکه دچار مشکلاتی می شوند که متخصص شبکه باید برای رفع مشکل آنها اقدام نماید.
 • نظارت و مدیریت روزانه بر نحوه استفاده از شبکه
 • برنامه ریزی و استفاده از تکنولوژی های جدید – به منظور افزایش کارایی شبکه تحت کنترل یا بررسی و افزایش قابلیت های آن برای استفاده کاربران
 • مهارت و دانش مورد نیاز کارشناس شبکه
 • مهارت های فناوری اطلاعات در حد عالی مخصوصا در حوزه سخت افزار و نرم افزارهای مربوط به شبکه
 • مهارت حل مساله در حد عالی
 • مهارت سازماندهی برای اولویت بندی وظایف ویژه مدیران شبکه
 • توانایی توضیح شفاف و واضح مباحث فنی برای کارفرمایان یا تکنسین های فعال در پروژه
 • توانایی کار تیمی زیرا در بسیاری از موارد پروژه های شبکه به صورت تیمی اجرا می شود و برای انجام شدن بهتر کارها به این توانایی نیاز است.
 • به روز نگه داری سیستم ها متناسب با آخرین پیشرفت ها و تکنولوژی ها

تحصیلات لازم برای کارشناس شبکه

معمولا فارغ التحصیلان کارشناسی در علوم کامپیوتر، مهندسی کامیپوتر (به خصوص سخت افزار)، مهندسی فناوری اطلاعات و یا کارشناسی ارشد در یکی از گرایش های ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های ارشد مهندسی فناوری اطلاعات، و یا رشته شبکه های کامپیوتری (در دانشگاه علمی کاربردی) وارد این شغل می شوند.

البته برای رشته های دیگر نیز افرادی که دوره های تخصصی را در آموزشگاه های معتبر گذرانده و تجربه لازم را کسب کنند، می توانند در این حرفه وارد شوند.

در حال حاضر بسیاری از افراد به جای اینکه در دانشگاه وارد رشته های فوق الذکر شوند، با استفاده از آموزش های ارائه شده در آموزشگاه های آزاد، مدارک معتبر و قابل قبولی دریافت کرده و به راحتی جذب بازارهای کار داخلی و بین المللی می شوند. مهمترین این مدارک، MCSA (پیاده سازی، مدیریت و رفع عیب شبکه های ویندوزی) و MCSE (شامل MCSA و طراحی شبکه های ویندوزی) می باشد.

وضعیت کسب و کار کارشناس شبکه

شما به عنوان کارشناس شبکه می توانید در سازمان ها و شرکت های مختلف دولتی و خصوصی کار کنید. همچنین می توانید در شرکت های حوزه فناوری اطلاعات استخدام شده و یا به صورت قراردادی با آنها کار کنید. با کسب تجربه بیشتر هم می توانید به رده های مدیریتی در این حوزه دست یابید.

هرچند که تا کنون آمار رسمی در رابطه با میزان استخدام کارشناسان شبکه در کشور منتشر نشده است، اما از شواهد و اطلاعات برگرفته شده از بازار کار ایران پیداست که میزان استخدام و اشتغال متخصصین این بخش نسبت به میانگین مشاغل بالاتر است و این امر به دلیل افزایش استفاده از کامپیوتر و نرم افزار به صورت گسترده در سال های اخیر در کشور می باشد.

امروز تقریبا نمی توان شرکت یا سازمانی را در کشور پیدا کرد که از نرم افزار و کامپیوتر برای انجام عملیات مختلف مالی، اداری و حرفه ای خود استفاده نکند. در این صورت برای استفاده و بهره برداری مناسب از آنها به کمک متخصصین مختلفی از جمله کارشناس شبکه نیاز جدی خواهد داشت.

همچنین پیش بینی می گردد با وابستگی بیش از پیش شرکت ها و سازمان ها به کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری و توسعه آن در کشور، شاهد افزایش بیشتر میزان اشتغال، کارآفرینی و استخدام در این بخش در سال های آتی باشیم.

وضعیت استخدام کارشناس شبکه در کشورهای خارجی:

 • آمریکا – پیش بینی می شود میزان استخدام متخصصان شبکه بین سال های۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲، ۱۲ درصد رشد خواهد داشت. در حالی که متوسط رشد همه مشاغل ۱۱ درصد خواهد بود.
 • استرالیا – در بازه زمانی ۵ سال گذشته میزان استخدام این شغل رشد ۲۹.۵ درصدی داشته است . برای سال های آینده نیز رشد بسیار زیادی پیش بینی شده است.

درآمد و حقوق کارشناس شبکه:

کارشناس شبکه ای که در بخش دولتی فعالیت می کند، با توجه به قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می کند. در بخش خصوصی به معیارهای تخصص، دانش و تجربه فرد بیشتر توجه شده و بر اساس آنها میزان حقوق تعیین می شود.

برای کارشناس شبکه در هر سمت و در هر رده سازمانی حداقل، حداکثر و متوسط درآمد ماهیانه ذکر شده است. به عنوان مثال کارشناس شبکه ای که در سمت مدیر شبکه در رده مدیر کار می کند، در اواخر سال ۱۳۹۲، حداقل درآمد ۱۱۰۰۰۰۰ تومان، حداکثر درآمد ۴۶۸۰۰۰۰ تومان و متوسط درآمد ماهیانه ۲۰۰۰۰۰۰ تومان را داشته است.

شرح وظایف پست سازمانی کارشناس شبکه در دولت:

۱-تجزیه و تحلیل، طراحی و پیاده سازی و توسعه شبکه بر اساس نیازهای تعیین شده
۲-طراحی و پیکربندی سخت‌افزار شبکه و نظارت بر اجرای آن
۳-انتخاب، نصب و راه‌اندازی نرم افزارهای مورد نیاز شبکه بر اساس دستور مقام مافوق
۴-طراحی و بررسی نقشه شبکه های رایانه‌ای مورد نیاز با لحاظ نمودن پارامترهایی نظیر تعداد کاربران، نواحی مورد نیاز ، حجم داده‌ای قابل انتقال و نقاط اتصال
۵-اجرای عملیات پیاده سازی و کابل کشی شبکه های LAN و WAN
۶-نصب و راه‌اندازی رایانه خادم و تنظیمات مربوط.
۷-نصب و راه‌اندازی ایستگاه‌های کاری و تنظیمات مربوط و کنترل و مدیریت کاربران شبکه و تعریف سطوح دسترسی هر یک از ایستگاه‌های کاری
۸-کنترل و مدیریت سرورهای شبکه و کامپیوترهای میزبان
۹-انجام امور مربوط به تهیه نسخه‌های پشتیبان از برنامه‌ها و پایگاه‌های اطلاعاتی نصب شده بر روی کامیپوترهای میزبان و سرورها
۱۰-انجام امور مربوط به عیب‌یابی و رفع خطاها و مشکلات احتمالی در شبکه اداره کل
۱۱-تهیه و تدوین گزارشات آماری و ادواری مورد نیاز از وضعیت کاربران شبکه
۱۲-شرکت در سمینارهای تخصصی به منظور اطلاع از پیشرفت های علمی و فنی مربوط به فناوری اطلاعات
۱۳-مطالعه و بررسی سیستم ها و روش‌های موجود و ارائه پیشنهاد طرح های اصلاحی به مقام مافوق
۱۴-انجام بررسی در زمینه طرح های جامع انفورماتیک و جمع‌بندی و ارائه گزارش به مقام مافوق
۱۵-بررسی در زمینه پیشرفت‌های علمی و روزآمد فناوری اطلاعات و ارائه نظرات کاربردی و اجرایی به مقام مافوق
۱۶-تهیه برنامه‌های آموزشی برای کارکنان مربوط و پیگیری و نظارت بر حسن اجرای برنامه‌ها
۱۷-انجام سایر امور محوله مربوط.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here