آشنایی با برخی تسهیلات قانونی ایثارگران

0
آخرین اخبار و مطالب ایثارگران رزمندگان آزادگان
آخرین اخبار و مطالب ایثارگران رزمندگان آزادگان

پاراف آشنایی با برخی تسهیلات قانونی ایثارگران : بند یک تبصره ۲۹ قانون بودجه سال۹۵، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هر یک از زوجین را از مبلغ ۳۰ میلیون ریال به یکصد‌میلیون‌ ریال با دوره بازپرداخت ۴ساله افزایش داده است. بنابراین تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج ایثارگران مبلغ ۲۰۰میلیون ریال تعیین می‌شود که اگر زوجین از ایثارگران باشند جمعا مبلغ ۴۰۰میلیون ریال وام ازدواج دریافت خواهند کرد.

ماده ۵۰ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران بیان می‌دارد: تسهیلات بانکی(وام) بابت مساعدت در امر ازدواج خانواده شاهد، جانبازان، آزادگان و فرزندان آنها برای یک نوبت به میزان دوبرابر ضوابط بانکی از سوی شورای پول و اعتبار به صورت قرض‌‌الحسنه تعیین می‌شود.

با عنایت به ماده۵۰ قانون جامع، فرزندان جانبازان بدون در نظر گرفتن درصد و فرزندان آزادگان بدون احتساب سنوات اسارت مشمول این تسهیلات می‌شوند و بنیاد شهید باید تمیهدات لازم را برای بهره‌مندی ایثارگران از این تسهیلات فراهم کند.

برابر ماده۴۹ قانون جامع، دستگاه‌های اجرایی مشمول این قانون موظفند برای مساعدت در امر ازدواج خانواده شاهد، آزادگان، جانبازان و فرزندان آنها برای یک نوبت هدیه ازدواج موضوع مفاد قانون پرداخت پاداش پایان‌خدمت و بخشی از هزینه‌های ضروری به کارکنان دولت مصوب ۲۶/۲/۷۵ و اصلاحیه‌های بعدی آن را به میزان دوبرابر پرداخت کنند. پرداخت هدیه ازدواج مشمولان فوق که تحت پوشش دستگاه‌های اجرایی نیستند بر عهده بنیاد است.

مبلغ هدیه ازدواج برای کارکنان دستگاه‌های اجرایی ۱۲میلیون و ۳۲۸ هزار ریال است که برای ایثارگران به استناد ماده۴۹ قانون جامع دو برابر و به میزان ۲۴میلیون و ۶۵۶هزار ریال خواهد بود که در سال ۹۵ باید پرداخت شود. به دلیل عدم جدیت در پیگیری حقوق قانونی ایثارگران توسط دستگاه‌های متولی ایثارگران، اجرای کامل این هدیه در دستگاه‌های اجرایی به دلیل غفلت مسئولان دستگاه‌های اجرایی به صورت یکسان و هماهنگ در همه دستگاه‌ها اجرا نمی‌شود. از وظایف مهم بنیاد پیش‌بینی حمایت‌های لازم برای اجرای این حقوق قانونی است.

از نکات مهم در پرداخت هدیه ازدواج به فرزندان جانبازان بدون در نظر گرفتن درصد جانبازی و برای آزادگان بدون در نظر گرفتن سنوات اسارت است. نکته مهم دیگر این است که برابر تبصره ماده۴۹، پرداخت این هدیه برای ایثارگران و فرزندان آنها که تحت پوشش دستگاه‌های اجرایی نیستند باید توسط بنیاد پرداخت شود که بنیاد در این خصوص از ابتدای تصویب قانون جامع تا به حال کوتاهی کرده و وظیفه خود را در قبال ایثارگران به انجام نرسانده است.

بنیاد موظف است به خانواده شاهد، جانبازان و آزادگان و فرزندان آنان بدون ملاحظه میزان درصد و مدت اسارت، هدیه سال۹۵ و مطالبات هدیه ازدواج سال‌های گذشته ایثارگران را به آنان پرداخت کند.

دو فوق‌العاده ایثارگری در قوانین پیش‌بینی شده است: الف- فوق‌العاده ایثارگری بند ۲ماده۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری. ب- فوق‌العاده ایثارگری ماده ۵۱ قانون جامع.

هیچ محدودیت و منع قانونی‌ای برای دریافت توأمان این ۲ فوق‌العاده وجود ندارد. برای مصوبه هیأت وزیران در تعیین مبلغ ۹میلیون ریال به عنوان حداقل حقوق و مزایای شاغلین دستگاه‌های اجرایی، مبلغ ۲ میلیون و ۲۵۰هزار ریال فوق‌العاده ایثارگری ماده۵۱ قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران است که هر ماه توسط دستگاه‌های محل خدمت ایثارگران در فیش حقوقی آنان اعمال می‌شود.

نکته مهم، تبصره این ماده است که بیان می‌دارد: فوق‌العاده ایثارگری افرادی که در استخدام دولت نیستند توسط بنیاد، تأمین و پرداخت می‌شود که در این زمینه بنیاد تا به حال به وظایف قانونی خود عمل نکرده است.

فوق‌العاده ایثارگری بند۲ ماده ۶۸ قانون مدیریت خدمات کشوری حاصل ضریب سالانه در عدد امتیاز جدول فوق‌العاده ایثارگری است که از عدد ۴۰۰ شروع و به عدد ۱۵۵۰ ختم می‌شود؛ بنابراین حداقل این فوق‌العاده، مبلغ ۶۱۶ هزار و ۴۰۰ریال و حداکثر آن مبلغ ۲میلیون و ۳۸۸ هزار و ۵۵۰ریال برای سال ۹۵ خواهد بود.

تمامی موارد فوق که توسط دستگاه‌های اجرایی یا بنیاد اقدام نمی‌شود قابل طرح در کمیسیون ماده ۱۶ و دیوان عدالت اداری حسب مورد است.

برابر تبصره ۲ ماده ۱۱ قانون تسهیلات استخدامی و اجتماعی جانبازان، حق پرستاری بر مبنای حداقل دستمزد ماهانه کارگران هر ساله تعیین می‌شود. با تعیین ۸میلیون و ۱۲۱هزار و ۶۶۰ ریال توسط شورای عالی کار به عنوان حداقل حقوق کارگران در سال۹۵، مبنای حق پرستاری سال۹۵ جانبازان نیز با این مبلغ محاسبه می‌شود.همشهری.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here