خاطرات یک کارمند بانک در هفته نامه خاطره هفته

خاطره کارمند بانک: هفته نامه “خاطره هفته” هر ۷ روز خاطره‌ای جذاب و خواندنی را از کارمندان. کارآفرینان و کارگران نقل خواهد کرد. گلچینی از برترین خاطرات را هر هفته می‌توانید در ویژه برنامه سایت هم رده با نام “خاطره هفته” مشاهده کنید.

آن اوایل که هنوز تازه کار بودم، نمی‌دانستم اعتبارات چیست. دیگران مدام می‌پرسیدند و من هم خجالت می‌کشیدم بگویم نمی‌دانم. ولی کم‌کم یاد گرفتم بگویم مثلاً من در قسمت وام کار نمی‌کنم.

کارمندهای بانک علاوه بر اعداد و ارقام با صاحبان اعداد و ارقام هم سر و کار دارند. باجه‌هایی که مدام از مشتری‌های مختلف پر و خالی می‌شوند و آدم‌هایی که هرکدام با خودشان خرده داستان تازه‌ای می‌آورند.

یلدا پاشا زاده سی و دو سال دارد و هشت سال است که در یک بانک خصوصی کار می‌کند. در تمام این هشت سال هم در بخش‌های مختلفی از بانک کار کرده. اول به عنوان کاربر پشت باجه شروع به کار کرده و بعد از چهار سال و نیم کاربر ارشد و رئیس صندوق شده و حالا هم یک سالی می‌شود که معاون شعبه است.

این‌ها بخشی از خاطرات او از این هشت سال کارمندی در بانک است. گفت و گو و تنظیم این متن را زهرا الوندی انجام داده است.

ما که در بانک و در شعبه‌های مختلف کار کرده‌ایم، اختلاف طبقاتی را زیاد می‌بینیم. مثلاً یک شعبه در منطقه‌ی مرفه شهر پر بود از پیرمرد و پیرزن‌های قدیمی، تحصیل کرده و ثروتمند. مدام بین ایران و خارج در حال سفر بودند و البته خیلی مهربان. مدلشان طوری بود که روزهای اول فکر می‌کردم دارم در یک کشور خارجی کار می‌کنم. پیرمرد و پیرزن‌هایی که هم ایمیل داشتند و هم اهل اینترنت بودند.

با خودم می‌گفتم اگر من هم در سن این‌ها حواسم این قدر جمع باشد و بتوانم چیز جدید یاد بگیرم، حسابی خدا را شاکر خواهم بود! مثلاً یکی از مشتری‌ها آقای پیری بود که خودم کارش را انجام می‌دادم. غصه‌اش این بود که: خانم، من خیلی اینترنت بلد نیستم.

نهایتاً می‌روم یک سرچی می‌کنم؛ یک سهامی خرید و فروش می‌کنم و تمام. من هم متعجب، چاره‌ای نداشتم جز این که سر تکان بدهم که یعنی ایرادی ندارد! یا آن یکی خانم مسن اینترنتی برای یارانه‌ها ثبت نام می‌کرد و ناراحت بود که: ای مادر، من که خیلی بلد نیستم. منتها این مدل آدم‌ها مال این منطقه بودند.

در شعبه‌ای دیگر در منطقه‌ای متوسط نشین، آدم‌های زیادی بودند که به زور چند میلیون جمع کرده و با هزار سلام و صلوات آورده بودند حساب باز کنند. پیرهایشان اغلب سواد نداشتند و همیشه در به در دنبال این بودند که یکی برایشان فرم پر کند. حسابشان هم در حد یک حقوق بازنشستگی بود.

• یکی از مشتری‌های ما خانمی بود که غالباً پول به حساب واریز می‌کرد. چهل و چند ساله به نظر می‌رسید و صورت نسبتاً زیبا و سرزنده و زبلی داشت. از آن تیپ زن‌هایی که آدم فکر می‌کند حسابی خوشبخت‌اند.

یک بار نوبتش به باجه‌ی من افتاد. وقتی داشت فیش را پر می‌کرد، نتوانست شماره حساب را بخواند. دفترچه را کمی عقب و جلو کرد و چشمانش را تنگ. اما وقتی دید نمی‌تواند شماره حساب را ببیند، از من کمک خواست.

موقعی که داشتم پول را واریز می‌کردم، بی مقدمه شروع به صحبت کرد که: شوهرم چند سالیه فوت شده و این قدر گریه کردم که چشم ام ضعیف شده. این پول‌ها رو هم جمع می‌کنم سر سال بگذارم روی پول پیش خونه.

اگه پسرم بفهمه این پول‌ها رو دارم، همه ش رو ازم می گیره. منم یه جوری می‌آم بانک که متوجه نشه. این را گفت و دفترچه‌اش را برداشت. خداحافظی کرد و رفت.

• روی میزم پر بود از دلار. دلارهایی که از مشتری گرفته بودم و داشتم شماره‌هایشان را در فرم می‌نوشتم تا بدهیم به خزانه‌ی بانک. خانمی از مشتری‌های آشنا آمد نزدیک میزم و گفت: خانوم پاشا زاده می شه به من چهارصد دلار بدی؟ می خوام برای پسرم حواله کنم.

یک لحظه ماندم. گفتم: اینا حساب و کتاب داره، آگه می خواین باید سند بزنین.

گفت: نه! خودتون به من قرض بدین.

گفتم: خانوم، من ندارم.

بعد خیلی طبیعی گفت: دوستات هم ندارن؟

جدی شدم و گفتم: نه.

چند روز بعد دوباره وارد شعبه شد و آمد کنار میزم و گفت: خانوم پاشا زاده می خوام وام بگیرم، ضامن من می شی چک بدی؟

اول خواستم بهانه بیاورم که دسته‌چک ندارم. بعد گفتم وقتی این خانم رویش می‌شود چنین درخواستی از من بکند، چرا من باید برای نه گفتن خجالت بکشم و بهانه بیاورم. نگاه کردم توی صورتش و قاطع گفتم: نه.

گفت: نه؟

گفتم: نه.

راهش را کشید و رفت. بااینکه خیلی آدم رکی نیستم اما یاد گرفته‌ام کار بانک شوخی‌بردار نیست و رودربایستی آخرش به دردسر می‌رسد.

5 (100%) 1 vote

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.