بحران مهاجرت نیروی انسانی متخصص از خوزستان

0

پاراف بحران مهاجرت نیروی انسانی متخصص از خوزستان: محمدباقر شریعتی، نماینده مردم بهبهان و آغاجاری در مجلس شورای اسلامی گفته است: در حال حاضر بر اساس آمار موجود استان خوزستان رتبه اول مهاجرت را در کشور دارد که این موضوع در درازمدت آسیب‌های جدی را در پی خواهد داشت.

عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس با بیان اینکه خوزستان سرمایه های لازم برای توسعه پرشتاب را دارد، گفت: در حال حاضر به علت نبود برنامه متوازن توسعه در کشور مهاجرت از خوزستان به مرز بحران رسیده بنابراین باید نگاه نابرابر حاکم در برنامه های توسعه ای کشور حذف و اصلاح شود.

شریعتی تاکید کرد: مهاجرت‌های بی رویه، کوچ نخبگان و خالی شدن استان از نیروی متخصص در آینده ای نزدیک خوزستان را با چالش های متعددی مواجه خواهد کرد چرا که مطابق آنچه که سازمان ملل از ثروت تعریف کرده نیروی انسانی مهمترین ثروت یک کشور محسوب می شود.

این نماینده مجلس با انتقاد از اینکه خوزستان علی رغم همه پتانسیل‌هایی که دارد تاکنون آنگونه که بایسته و شایسته است هنوز توسعه نیافته، ادامه داد: درست است که خوزستان یک استان جنگ زده بوده و بخش عمده زیرساخت های این استان در دوران جنگ نابود شده است اما آیا بیش از دو دهه فرصت کمی بوده تا به خوزستان توجه و جبران مافات شود.

شریعتی ، گرمای خوزستان در کنار گرد و غبار، نبود امکانات تفریحی و زیرساختی را از مهمترین عوامل مهاجرت از خوزستان عنوان کرد و گفت: دولت و نهادها باید امکانات و شرایط ویژه ای شامل ناوگان حمل و نقل عمومی و ریلی، تاکسیرانی، قطارهای شهری و بین شهری را برای استان خوزستان در نظر گیرند تا بتوان جلوی مهاجرت ها را گرفت.

وی ادامه داد: در خوزستان بیش از نیمی از سال هوا گرم است و شاید مردم غریب به دوماه را در گرمای شدید و طاغت فرسا سپری می کنند و این در حالی است که هیچگونه زیرساختی برای تسهیل و مقابله با این شرایط وجود ندارد.

شریعتی افزود: وقتی ما از مزیت های نسبی صحبت می کنیم یعنی باید تمام نقاط کشور را با توجه به پتانسیل هایی که دارند در یک سطح ببینیم و تدابیر لازم برای توسعه متوازن همه مناطق اندیشیده شود بنابراین باید امکانات مناسب با آب وهوای خوزستان در این استان پیش بینی واین نگاه نابرابری که در برنامه های توسعه ای کشور حاکم است حذف واصلاح شود.

وی از خوزستان به عنوان معمای توسعه نیافتگی ایران یاد کرد و گفت: خوزستان علی رغم داشتن صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی و رودهای خروشان رنگ و بویی از توسعه ندارد و این در حالی است که مردم خوزستان شایسته بهترین ها هستند.

یک پاسخ ارسال کنید

دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید