وزیر نفت بخشنامه محدودیت ۴ ساله برای سمتهای مدیریتی و کاهش هزینه ها را ابلاغ کرد

وزیر نفت، به منظور بهره‌گیری بهتر از ظرفیت‌های مدیریتی در سطوح مختلف، محدودیت چهارساله برای عهده‌داری یک سمت را ابلاغ کرد.

متن ابلاغیه وزیر نفت :

به استناد جزء (۱) بند «الف» و بند «ب» { به ویژه جزء (۶) آن} و بند «ث» ماده ۱ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب ۱۳۹۱، به منظور بهره‌گیری بهتر از ظرفیت‌های مدیریتی در سطوح مختلف، توانمندسازی مدیران با عهده‌داری سمت‌های مدیریتی مکمل یکدیگر و فراهم کردن فرصت‌های رشد و پویایی برای همه کارکنان مستعد، بدین‌وسیله موارد زیر جهت اجرا از تاریخ یکم آبان‌ماه ۱۳۹۷ ابلاغ می‌شود:

 • ۱- منظور از شرکت تابعه در این ابلاغیه، چهار شرکت اصلی و همه شرکت‌های دولتی فرعی و تابعه صنعت/وزارت نفت و شرکت‌های متعلق به صندوق‌های بازنشستگی و رفاه کارکنان صنعت نفت می‌باشد.
 • ۲-مدت عهده‌داری هر یک از سمت‌های موضوع این ابلاغیه توسط یک فرد نباید از ۴ سال فراتر رود.
 • ٣- افراد مشمول این ابلاغیه، مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره شرکت‌های تابعه، معاونان و مدیران ارشد این شرکت‎ها می‌باشند. (منظور همه سمت‌هایی است که خط گزارش‌دهی آنها طبق نمودار سازمانی مستقیم به مدیرعامل شرکت است.) دیگر سمت‌های مشمول، طبق پیوستی که متعاقبا ابلاغ خواهد شد، مشخص می‌شود.

تبصره: فهرست پیوست این ابلاغیه باید توسط شورای اداری صنعت نفت تا تاریخ اول مهرماه ۱۳۹۷تهیه و ارائه شود.

 • ۴- مدیران عامل شرکت‌های تابعه باید به ترتیبی برنامه‌ریزی و مدیریت نمایند که افراد شاغل در سمت‌های یاد شده در بند ۳ که تاریخ انتصاب‌شان تا یکم آبان‌ماه ۱۳۹۳ بوده تا تاریخ یکم آبان‌ماه ۱۳۹۷ به سمت‌های متناسب دیگری منصوب و جایگزینان ایشان حسب مورد، تا آن تاریخ تعیین و مشغول به کار شوند و پس از آن نیز نظارت نمایند که مدت تصدی یک سمت توسط یک فرد از ۴ سال فراتر نرود.
 • ۵- ارتقا و جا‌به‌جایی افراد عهده‌دار سمت‎هایی که مشمول این ابلاغیه نمی‌باشند، کماکان طبق مقررات جاری صنعت نفت، تابع مصالح و تصمیم‌های مدیریتی خواهد بود.
 • ۶- نظارت بر اجرای این ابلاغیه برعهده معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی خواهد بود.

بخشنامه صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های بی‌تاثیر در کارایی وزارت نفت

بیژن زنگنه، وزیر نفت، بخشنامه صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های بی‌تاثیر در کارایی وزارت نفت را به منظور اجرای سیاست‌های دولت به همه معاونان، مدیران عامل شرکت‌های فرعی تابع، مدیران و رؤسای واحدهای زیرمجموعه ابلاغ کرد.

در متن این بخشنامه که روز سه‌شنبه (دوم مردادماه) به همه زیرمجموعه‌های صنعت نفت ابلاغ شده، آمده است:

در اجرای سیاست‌های دولت برای صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌هایی که عملا هیچ تاثیری در کارایی دستگاه‌ها ندارد و با توجه به سخنان ریاست محترم جمهوری در تاریخ ششم تیرماه ۱۳۹۷ در جمع مدیران دولت مبنی بر ضرورت شروع صرفه‌جویی از خود دولت و در ادامه سیاست‌ها و روش‌هایی که تاکنون برای کاهش هزینه‌ها اتخاذ شده و با توجه به شرایط ویژه کشور، پس از بحث، مذاکره و همفکری در شورای معاونان وزارتخانه، به استناد جزء ۶ بند ب ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت مصوب ۱۳۹۱/۲/۱۹، موارد زیر با هدف مدیریت و کاهش هزینه‌ها در شرکت‌های تابع صنعت نفت، برای رعایت دقیق ابلاغ می‌شود.

هزینه‌های اداری، ماموریت‌های خارجی و داخلی کارکنان، همایش‌ها، سمینارها، کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌ها، جوایز تعالی و عناوین مشابه، خرید و چاپ نشریات، خرید و اجاره خودرو، هزینه‌های فرهنگی، آموزشی و ورزشی، ممنوعیت به کارگیری نیروی انسانی جدید، فروش خانه‌های سازمانی، عقد قرارداد با مشاوران حقیقی، مهمانسراها و مامورسراها از جمله عناوینی است که در این بخشنامه جزئیات اجرای روش‌های صرفه‌جویی در آنها ابلاغ شده است.

ارائه خدمات درمانی شامل بخشنامه صرفه‌جویی وزیر نفت نیست

 حبیب‌الله سمیع  مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت تاکید کرد: بخشنامه صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌های بی‌تاثیر در کارایی وزارت نفت به هیچ وجه شامل ارائه خدمات درمانی به بیماران نمی‌شود.

وی با اشاره به این که سیاست‌های دولت برای صرفه‌جویی و کاهش هزینه‌ها در دستگاه‌های دولتی محدودیتی را برای تامین ارز مورد نیاز به‌منظور خرید دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد نمی‌کند، تصریح کرد: با توجه به شرایط ویژه کشور، هدف از اجرای این سیاست‌ها، تنها صرفه‌جویی در هزینه‌هایی است که در عمل تاثیری در کارایی دستگاه‌ها ندارد.

براساس بخشنامه دوم مردادماه وزیر نفت، هزینه‌های غیرضروری در شرکت‌های اصلی و فرعی تابع وزارت نفت به هیچ وجه شامل ارائه خدمات درمانی به بیماران نمی‌شود و در ستاد و مناطق عملیاتی هیچ محدودیت و مشکلی در این باره وجود نخواهد داشت.

مدیرعامل سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت با اشاره به این که عمده فعالیت‌های عملیاتی صنعت نفت در ۲ استان خوزستان و بوشهر متمرکز است، افزود: بنابراین تلاش‌ها برای ارائه خدمات مطلوب بهداشتی و درمانی و افزودن بر کیفیت آنها ادامه خواهد داشت.

1 نظر
 1. عبدا... می گوید

  سلام
  چرا منزل سازمانی همچنان در اختیار مدیر عامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران قرار دارد و از او هزینه ای دریافت نمی شود.
  چرا فروش منازل سازمانی در بعضی مناطق شرکت ملی پخش اجرا و در بعضی مناطق اجرا نمی گردد.(یک بام و دو هوا)
  انتقال کارکنان غیر بومی در صورت الزام به سایر مناطق با چه انگیزه ای بایدجابجا گردند. آیا انگیزه ای برای جابجایی مسئولین به سایر مناطق در نظر گرفته شده است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.