وزارت اقتصاد در سیطره برنامه و بودجه ای ها!

فرهاد دژپسند دانشیار دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است.

او معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در دولت یازدهم بوده و پیش از رسیدن به وزارت، رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه بوده است.

نام او هنوز به عنوان مدیر مرکز در سایت مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه قرار دارد.

رفاقت اکرمی و دژپسند 

سیدرحمت الله اکرمی خزانه دار ۵۸ ساله سمنانی از اوان جوانی وارد سازمان برنامه و بودجه شد. فرهاد دژپسند هم مدتی بعد به همین سازمان آمد و آن‌جا با هم رفیق شدند و همکار. وقتی دژپسند وارد سازمان برنامه و بودجه شد، اکرمی مدیرکل بود و او در سمت کارشناس، همکار او بود. اکرمی ماندگارتر شد و دژپسند مدتی راهی وزارت بازرگانی شد اما باز هم به سازمان برنامه و بودجه برگشت.

چندسال بعد هر دو معاون شدند. در دولت احمدی‌نژاد، اکرمی از سازمان برنامه و بودجه عملا اخراج شد و مدتی هم در سازمان اقتصادی کوثر مشغول شد. با این حال بنا به دلایلی در سال ۱۳۸۷ به وزارت اقتصاد رفت و خرانه‌دارکل شد. اما دژپسند هم‌چنان در ساختمان میدان بهارستان ماند.

انتصابات برنامه و بودجه ای وزیر

و حالا دکتر فرهاد دژپسند طی احکام جداگانه ای، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی و دستیار خود در امور هسته های اندیشه ورزی وزات امور اقتصادی و دارایی را منصوب کرد.

بر این اساس ” امیر تقی تهرانی” و “پیمان میراب آستانه” بنا بر حکم وزیر اقتصاد به ترتیب به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی و دستیار وی در امور “هسته های اندیشه ورزی” در وزارت متبوع منصوب شدند.

پیمان میراب آستانه، دانشجوی دکتری مدیریت تولید و عملیات و سمت قبلی وی نیز رییس گروه امور اقتصاد مقاومتی و شورای اقتصاد سازمان برنامه و بودجه کشور بوده است.

همچنین امیر تقی تهرانی، دانشجوی دکتری مدیریت تکنولوژی و سمت قبلی وی نیز مدیر کل حوزه ریاست و روابط عمومی مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری سازمان برنامه و بودجه بوده است.

آیا وزارت اقتصاد تهی از نیروی نخبه و مدیر است؟

در انتصابات مدیران و یا جایگزینی و ارتقا مدیران و سپردن فرصت خدمت به کشور، نیروی انسانی و مدیران فعلی وزارت اقتصاد چه نقشی دارند؟

باید این سئوال را از وزیر جدید پرسید که آیا در وزارت اقتصاد مدیر نخبه وجود ندارد؟ نیروی متخصص و کاربلد برای مشاورت وجود ندارد؟ شاید هم باید منتظر ماند و شاهد حضور پررنگ تر سازمان برنامه و بودجه در وزارت اقتصاد بود!

وزارت امور اقتصادی و دارایی با وجود نام و مأموریتهایی که در اساسنامه اش بدان متذکر شده اند، عمدتاً وزارت دارایی(یا همان خزانه داری) است و نقش کمتری را در حوزه راهبری اقتصادی کشور بر عهده دارد و اصولاً هنوز هم برای آن به اندازه کافی تجهیز نشده است.

بنابراین شاید اگر مدیری از زیرمجموعه های تخصصی وزارت به سمت های فوق گمارده می شد بسیاری از مشکلات امروز نظارت مالی و حسابداری، مدیریت دارائی هاو … موجود در کشور وجود نداشت.

مطالعه این مطالب را هم توصیه می کنیم:

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.