جزئیات بررسی تعیین جایگزین مرخصی ۹ ماهه زایمان

0
مرخصی ۹ ماهه زایمان
مرخصی ۹ ماهه زایمان

پاراف جزئیات بررسی تعیین جایگزین مرخصی ۹ ماهه زایمان : شهیندخت مولاوردی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: با توجه به آنکه در حال حاضر مرخصی ۹ ماهه زایمان در همه دستگاه‌ها اجرا نمی‌شود در حال برگزاری جلساتی با سازمان تامین اجتماعی هستیم تا به جایگزینی برای مرخصی ۹ ماهه زایمان زنان برسیم.

تلاش می‌کنیم با یافتن جایگزینی مناسب برای مرخصی ۹ ماهه زایمان زمینه‌ای را فراهم آوریم که هم حق زنان ضایع نشود و هم به قانونی قابل اجرا دست پیدا کنیم.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره اشتغال زنان اظهار کرد: نمی‌توان حکم کلی را برای میزان رسیدگی زنان شاغل به فرزندان‌شان صادر کرد. اگر سعی نکنیم شرایط لازم را برای اشتغال زنان فراهم کنیم به گونه‌ای که آنها بتوانند نقش‌های چندگانه خود را ایفا کنند ممکن است زنان قادر نباشند به همه نقش‌های خود به خوبی بپردازند.

برخی از زنان به دلیل نیاز ممکن است ساعت ۶ صبح از خانه خارج شوند و عصر بازگردند؛ اما با مدیریت و مشارکت سایر اعضای خانواده می‌توانند نقش‌های خود را به خوبی ایفا کنند.

مولاوردی در پاسخ به این پرسش که آیا اشتغال زنان باعث ضربه خوردن به خانواده‌ها نمی‌شود، تصریح کرد: مطلوب این است که شرایط به گونه‌ای فراهم شود تا مردان پس از ساعات مشخصی به خانه برگردند و به وظایف پدری و همسری خود برسند. اکنون به ندرت خانواده‌ها به یک نان‌آور متکی هستند، بنابراین زنان نیز به اشتغال روی آورده‌اند در این شرایط حاکمیت باید به گونه‌ای عمل کند که امکان ایجاد توازن بین کار و زندگی زنان فراهم شود و تسهیلاتی فراهم کنند که زنان بتوانند در کنار مسئولیت‌های اجتماعی خود به نقش مادری و همسری نیز بپردازند.

با توجه به روند رو به رشد دانش‌آموختگی زنان لازم است نگاه عادلانه به جذب نیروی انسانی وجود داشته باشد و چنین رویکردی را در آزمون استخدامی ببینیم.

وظیفه معاونت امور زنان و خانواده، هماهنگی و مدیریت ظرفیت‌هاست. در این جهت از پیمایش ملی خانواده که در دانشگاه خوارزمی در حال انجام است حمایت و علاوه بر آن اطلس جامع زنان را تدوین کرده‌ایم. برنامه کنترل و کاهش طلاق نیز نوشته شد و در حال اجراست.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: کارگروه خانواده سالم را نیز در معاونت امور زنان و خانواده راه‌اندازی کرده‌ایم. علاوه بر آن از طرح‌های سازمان‌های مردم نهاد درباره تشکیل و تحکیم خانواده حمایت می‌کنیم. همچنین در حال برنامه‌ریزی با وزارت ورزش و جوانان برای برگزاری دوره‌های آموزش‌های حین ازدواج هستیم. بخش اعظمی از تفاهمنامه‌ها و موافقت‌نامه‌های معاونت امور زنان با سایر وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های اجرایی نیز به خانواده‌ها، توانمندسازی زنان و زنان سرپرست خانوار مربوط است.

مولاوردی با مثبت ارزیابی کردن اقدامات انجام شده در حوزه کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: در حال حاضر کشور با روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی مواجه است و نمی‌توان انتظار داشت که در سه سال اخیر تغییر در جهت کلی حاصل شود؛ اما اکنون موضوع کاهش آسیب‌های اجتماعی مورد توجه مقامات عالی کشور است و کاهش این معضلات در دستور کار دستگاه‌ها قرار گرفته است.

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه با اشاره به تدوین سند سیاستی اجرایی اشتغال پایدار، اظهار کرد: این سند در زمینه اشتغال دختران فارغ‌التحصیل و زنان سرپرست خانوار تدوین شده است. در حال حاضر بخش غیررسمی اشتغال در حال زنانه شدن است، بنابراین در این سند تلاش کردیم به راهکارهایی دست یابیم که به توانمندسازی اقتصادی زنان و افزایش نرخ مشارکت اقتصادی زنان کمک کند. در حال حاضر یکی از نگرانی‌های موجود در زمینه زنانی که اعتیاد خود را ترک می‌کنند نگرانی از بازگشت آنها به اعتیاد است و علاوه بر آن زنان زندانی لازم است مهارت‌هایی داشته باشند تا پس از خروج از زندان بتوانند از آنها بهره ببرند. بنابراین ما مشارکت دستگاه‌های ذیربط را برای مهارت‌آموزی این دسته از زنان جلب کرده‌ایم.ایسنا.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here